A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Hospices de Beaune

Az ötszáz éves kórház szőlőbirtokáról

2013-03-13 | Tóth Adrienn


A Tokaji Borlovagrend meghívására érkezett Budapestre Laurent Gotti burgundi borszakíró, aki a VinCE Budapest 2013 harmadik napján, vasárnap délután tartott mesterkurzust a burgundi Hospices de Beaune működéséről, és mutatta be négy borát. A témának aktualitást adott az április végén megrendezésre kerülő Tokaji Borárverés, amelyet e francia példa alapján bonyolítanak majd le.


A borkedvelők körében ma elsősorban burgundi pincészetként ismert Hospices de Beaune 1443-ban eredetileg kórházként jött létre; egyedi cserepeiről ismert, L'Hôtel-Dieu elnevezésű épülete ma is látható Beaune belvárosában. Burgundia ebben az időben jelentős önállósággal bírt, a legfőbb hatalmat Phillipe le Bon herceg jelentette. Ő engedélyezte egy helyi kancellárnak, hogy kórházat alapítson a szegények ellátására.

A kórház igazgatója, Nicolas Rolin a legenda szerint azért érezte szükségesnek az intézmény megalapítását, mert idős kort elérve ily módon igyekezett javítani túlvilági helyzetén, amely nem tűnt ígéretesnek korábbi politikai karrierje miatt, amelynek segítségével nem mindig tiszta eszközökkel tett szert jelentős vagyonra.

Burgundia számára ez időben azért volt különösen fontos egy szegénykórház létrehozása, mert önállóságukat bizonyítandó a százéves háború francia–angol konfliktusában az utóbbi ország mellé álltak, és vesztesként jelentős volt az elszegényedés mértéke a tartományban.

Később a L'Hôtel-Dieu-ben meggyógyuló, módosabb beaune-i betegek úgy igyekeztek kifejezni a hálájukat a kórház iránt, hogy szőlőiket ajánlották fel annak fenntartóinak. A kórház vezetői az ily módon nyert ültetvényekből 1457-ben hozták létre a birtokot, amelynek bevételei jelentős részt vállaltak az intézmény fenntartásából.

500 évvel később

A Hospices de Beaune szőlőbirtok ma hatvan hektárt mondhat a magáénak, amelynek kétharmada grand cru és premier cru besorolású. A történelem folyamán immár szokásossá váló felajánlások közül az utolsót 2011-ben tették meg, és e terület termése már része lehetett a 2012-es boroknak.

Hospices de Beaune

A pincészetet ma a birtokigazgató koordinálja, ő irányítja azt a huszonkét szőlészt, akik egy-egy 2,5 hektáros területért felelnek a teljes év folyamán. A pincészet negyvenöt különböző bort készít, amelyek elsősorban Burgundia Côte de Beaune régiójából származnak, de ezeken túl művelnek még négy grand cru területet Côte de Nuits-ben és egy ültetvényt Pouilly-Fuissében is.

Egy év alatt nyolcszáz hordónyi bort készítenek, az itt tradicionális 228 literes pièce-ben érlelve. E hordók kerülnek önállóan eladásra a minden év novemberének harmadik vasárnapján tartott árverésen.

A borok ilyen módon történő értékesítése 1859 óta zajlik, az eseményt pedig 2005 óta a nemzetközi világ és a nagyközönség felé történő nyitás érdekében a Christie’s bonyolítja. Bár a legtöbb vásárló a mai napig burgundi borokkal foglakozó kereskedő, e lépésnek köszönhetően jelentősen nőtt a magánszemélyek részvétele. Baráti társaságok gyakran kisebb csapatokba összeállva együtt licitálnak, és közösen vesznek meg egy hordót.

Természetesen az abban az évben szüretelt termésből készített burgundik novemberre még nincsenek készen. A megvásárlást követően általában 10-14 hónapig a Hospices de Beaune pincéiben még tovább folyik az érlelés, majd a kuncsaft kérésének megfelelően történik a palackozás után a konkrét tételek címkézése.

Bár a bevétel meghatározó része a kórház fenntartására megy, az árverésen mindig kalapács alá kerül egy olyan hordó, amelynek ellenértékét jótékony célra fordítják a szervezők. Az eddigi legnagyobb forgalmat 2000-ben érték el, akkor ez 5,3 millió euróra, cikkünk megjelenésekor több mint 1,6 milliárd forintra rúgott. Egy átlagos évben 4,9-5 millió euróval számolnak a rendezők.

A legmagasabb bevételt eddig egy olyan hordó érte el, amelyet 2010-ben jótékony céllal vásároltak meg 400 000 euróért, ami azt jelenti, hogy a lepalackozott borok értéke körülbelül 1300 euró, azaz majd’ 400 000 forint volt.

Az előadás zárszavaként ugyancsak megtudhattuk, hogy Burgundia jelenleg komoly erőket mozgósít annak érdekében, hogy elnyerje ugyanazt a világörökségi védettséget, amelyet Tokaj a magáénak tudhat. Ezen törekvés megvalósítására 2007-ben önálló szervezetet hoztak létre, és a végső döntést 2013 júliusára várják.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!