A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Chardonnay du Monde 2008

A bírák szerették a maradék cukrot

2008-04-10 | Tóth Adrienn


Március közepén rendezték meg tizenötödik alkalommal a chardonnay borok legrangosabb nemzetközi seregszemléjét, a Chardonnay du Monde-ot. A 39 országból érkezett 953 minta egy egyedülálló minőségi összehasonlítást tett lehetővé a fajta tekintetében. A több mint háromszáz kiosztásra került érem közül négy talált hazai gazdára: három ezüst- és egy bronzérmet hoztak el a nevező magyar pincészetek.


A verseny helyszíne a burgundiai Chateau des Ravatys, a Pasteur Intézet pincészete volt. A háromszáz tagból álló szakértő zsűrit talán a szokásosnál is nagyobb körültekintéssel állították össze. Mielőtt egy új tagot bevesznek a "játékba", annak egy egynapos tréningen kell részt venni, ahol igyekeznek őt kellően ráhangolni a versenyre, a szőlőfajtára. Ennek érdekében különböző vizsgálatokat, kísérleteket végeznek, többek között a chardonnay főbb aromavilágának meghatározása tekintetében.

A négy napig tartó bírálat ebben az évben 317 érmet eredményezett, amelyek között azonban nem volt nagyarany. Volt viszont 60 arany-, 202 ezüst- és 55 bronzérem. A legtöbb érmet Franciaország hozta el, különösen kiemelkedő teljesítményt nyújtott Languedoc-Rousillion, Burgundia déli része, valamint a pezsgő kategóriában mindig jól szereplő Champagne. Európa egyéb országai közül Svájcot, Olaszországot és Spanyolországot emelte ki a zsűri, Európán kívül pedig Kanadában, Chilében, Dél-Afrikában és Ausztráliában látták a legnagyobb fantáziát.

A versenyen a bírálat során azokat a borokat értékelték magasra, amelyek a szőlőfajtára jellemző aromákat produkáltak. A tölgyfahordós érlelés jegyeit abban az esetben, ha azok diszkrétek, többletként értékelték, azonban hibaként, ha elnyomták az eredeti szőlőből adódó jegyeket.

Az idei eredmények megerősítették azt a tavaly már tapasztalt jelenséget, hogy pár gramm maradék cukor plusz pontokat eredményezhet. Így idén jól szerepeltek ezek a nem teljesen száraz borok. Sőt, továbbmegyünk! Általában jó eredményeket zsebelhettek be a részben szárított szőlőből, vagy későn szüretelt szőlőből készült borok. Nem szerepeltek rosszul az úgynevezett cryo-extrakció által édesített borok sem. Ez esetben úgy érik el az édességet a borban, hogy vizet vonnak el belőle, ezáltal besűrítve a maradékot. A száraz borokban a zsűri a harmóniát, az elegáns savakat és a komplex aromákat kereste.

A versenyről megjegyzendő, hogy külön pohártípust fejlesztettek ki a pezsgők minél hatékonyabb kóstolása érdekében.

Most pedig térjünk rá a hazai érmekre. Három ezüst és egy bronzérem talált gazdára. A Hilltop-Neszmélytől Kamocsay Ákos nyilatkozott a Vinoportnak az ezüst érmet nyert 2005-ös Premium Chardonnayról. A bor ötvözi a modernebbnek mondható tartályos és a klasszikus kisfahordós érlelési technikákat. A dűlőválogatott alapanyagból készített bor a Paphegyről származik, és mint prémium kategóriást, elsősorban éttermekben értékesítik.

A Törley cégcsoport két ezüstérmet is elhozott. A György-Villa 2007-es Etyeki Chardonnay-je mellett a BB Chapel Hill Chardonnay pezsgője – a tavalyi évhez hasonlóan – idén is éremmel tért haza.

Egyetlen bronzérmünket a Nyakas Pincészet 2006-os Budai Chardonnay Selection Barrique félédes bora nyerte el, amely hordómintaként érkezett a versenyre.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!