A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Négy platina- és tíz aranyérem a magyar boroknak

Kihirdették a Decanter World Wine Awards legjobbjait

2017-05-29 | Vinoport


Négy platina- és tíz aranyérem a magyar boroknak

A világ legnagyobb borversenyeként ismert Decanter World Wine Awards (DWWA) bormustrán a magyar boroknak idén négy platina- és tíz aranyérmet ítélt meg a zsűri. Az öt napig tartó, Londonban megrendezett borverseny során a 219 fős, a legnevesebb nemzetközi borszakértőkből álló panel választotta ki a világ minden részéről érkezett több mint 17.200 bor közül a legjobbakat.


A tizennegyedik alkalommal megrendezett versenyen összesen 103 magyar bor részesült elismerésben:82 nyert el érmet (4 platinát, 10 aranyat, 34 ezüstöt és 34 bronzot), további 21 magyar bor pedig elismerő oklevelet kapott a zsűritől - tudtuk meg a mádi Holdvölgy pincészet és az MTI híradásából.

 

Platina éremmel a somlói Kreinbacher Birtok Classic Brut pezsgőjét (85% furmint, 15% chardonnay), a sárospataki Pajzos Pincészet 2011-es Ötputtonyos Aszúját, valamint 2013-as Késői Szüretelésű Hárslevelűjét, továbbá a mádi Szent Tamás Pincészet 2013-as Furmintját jutalmazták.

 

DWWA érmek és pontszámok:
Bronz: 86-89 pont közötti - nagyon jól elkészített bor, egyértelmű és élvezetes
Ezüst: 90-94 pont között - meggyőző komplexitással rendelkező, kiváló bor
Arany: 95-100 pont között - kiemelkedő bor, amely egyedi karaktert és komoly komplexitást mutat
Platina: az aranyérmes borokat minden kategóriában újrakóstolják; a kategóriagyőztes bor kapja a platina érmet
Platina Best in Show - valóban a borverseny legjobb borai; a platina érmes borok közül kerülnek ki

 

Tokaji éremeső

 

A magyar borvidékek közül összességében Tokaj aratta a legnagyobb sikert: az összes érem csaknem felét (82-ből 37-et) tokaji bor nyerte, emellett három tokaji bor kapott elismerő oklevelet a zsűritől. Aranyéremmel térhetett haza a Chateau Dereszla, a Royal Tokaji, a Grand Tokaj, a Hétszőlő, a Holdvölgy és a Szent Tamás pincészet). Tokajon belül is kiemelkedő az öt- és hatputtonyos aszúk idei sikere, hiszen ezek a borok kapták a magyar platina- és aranyérmek döntő többségét. A tokaji borok mellett a badacsonyi Villa Sandahl rajnai rizlingjei részesültek még aranyéremben.

 

 

A kereskedelmi forgalomban még nem kapható HOLDVÖLGY Culture 2013 hatputtonyos aszú a maximálisan elérhető 100-ból 95 pontot kapott. Demkó Pascal, a HOLDVÖLGY alapító-tulajdonosa így nyilatkozott az elismerés kapcsán: Hisszük, hogy Tokaj történelmi nagysága, a nemzetközi bor világában való egyedülállósága az aszú borból ered. Éppen ezért tudatosan nagy gondot fordítunk a XVIII. század óta klasszifikált dűlőkben található szőlőterületeink megfelelő ápolására, így 2006 óta kivétel nélkül minden évjáratban elkészítettük a HOLDVÖLGY Culture hatputtonyos tokaji aszúinkat. Az újabb Decanter aranyérem az elmúlt évtizedben végzett gondos szakmai munkánk és a történelmi mádi dűlők minőségének kiemelkedően fontos visszaigazolása” 

 

Nemzetközi meglepetések a csúcskategóriában

 

A versenybe nevezett borok között nemzetközi szinten összesen 34 Platina - Best in Show érmet, 175 platina érmet, 455 aranyat, 3340 ezüstöt és 7038 bronzot osztottak ki. A legtöbb elismerést (összesen 3745 érmet és zsűri általi ajánlást) a francia borok kapták

A DWWA platina díjazottak között az idei évben is találkozhattunk meglepetésekkel: egyrészt olyan szőlőfajták borai is kiemelkedő eredménnyel szerepeltek, amelyekkel még a szakértők is csak elvétve találkoznak; másrészt a feltörekvő borvidékek is megmutatták oroszlánkörmeiket, de az is előfordult, hogy egy hipermarketben kapható bort ismert el a zsűri. Az uruguay-i tannat például nem számít ritkaságnak, de az, hogy egy ilyen minőségben is elérhető, ráadásul 10 angol font alatti kiskereskedelmi áron, nem mindennapi.

 

További érdekesség, hogy szintén platinaéremmel jutalmaztak egy bacchus-t (a sauvignon blanc-hoz hasonló karakterű fehérbor) az Egyesült Királyságból, egy cseh pálava-t (illatos szőlőfajtából készült száraz bor) és kínai vidal jégbort, de találunk kanadai rizlinget, japán koshu-t és orosz, izraeli, bosznia-hercegovinai borokat is a legjobbak között - természetesen a klasszikus borvidékek bajnokai mellett. A legmagasabb pontszámot (98) pedig egy 30 éves erősített desszertbor, a Cossart Gordon 1987-es bual madeirája kapta.

 

A díjazott borok listája kategóriánként a Decanter weboldalán megtekinthető.

 

Fotó: Decanter/Steve Howse;

Slider fotó: www.excel.london



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!