A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Egy séf, aki nem piskóta

Gordon Ramsay életéről

2009-08-31 | Vizi Csenge


Az országban több óriásplakát is hirdette, megérkezett a tévéből oly jól ismert séf, Gordon Ramsay legújabb könyve, a Nem piskóta. Mint azt az alcím is jól tükrözi, ez a mű egy vagány, bevállalós ember életéről szól. A fordulatokkal teli, izgalmas, már-már regényszagú lila kötetet szinte lehetetlen letenni. Ennek oka az íróként is helytálló séf lebilincselő stílusa.


A vaskos könyv már messziről feltűnik az embernek, hiszen lila színe nem mindennapi választás egy élettörténeti regényhez. Ezt valószínűleg egy férfi nem olvasná a villamoson. Pedig tartalma alapján, vagyis a magával ragadó nyelvezete olvasása után elgondolkoztató lehet, hogy vajon ezt kiknek is írta szerző? Ramsay lehengerlő arcképe alapján biztosan nem a férfiak társadalma a célközönség, azonban a néhol trágárba hajló, gúnyos mondatok egy női léleknek talán túl megbotránkoztatónak tűnhetnek. Vagyis tessék felkészülni a legrosszabbakra! Egy-egy mondatnál biztosan elpirulunk majd, vagy épp dühösen csapjuk le a könyvet az ágyunk alá… Aztán ismét előkerül, mert a stílus, az elegancia, ami sugárzik a sorokból, nem enged szabadulni, magához láncol.

A lánc pedig nem más, mint a mindannyiunkban élő kisember kitörési lehetőségének illúziója. Mondhatnánk úgy is, hogy vannak, akiknek sikerül, de még többen vannak, akiknek nem. Az előbbiek írnak róla, utóbbiak pedig olvassák azokat. Sokak nagy álma az, ami Gordon Ramsay-jel megtörtént. Egy rongyos, szegény gyermek szívós munkája és kitartása árán felemelkedik a legnagyobbak közé. Mondhatnánk, hogy ez egy mese. Valóban, de élet szaga van a kötet minden szavának. Kemény, fanyar humor, önirónia, jó előre kitervelt fordulatok, hatalmas arcra bukások jellemzik az író életét. Azonban felemelkedése, csillagként való megjelenése a gasztronómia egén épp származásának, életkörülményeiből fakadó szívósságának köszönhető.

Annak, aki nem látta még Gordon Ramsay egyetlen tévéműsorát sem, amiből több is fut a TV Paprika, Viasat 3 vagy épp az RTL II csatornákon (Ramsay, a konyha ördöge; Gordon Ramsay – A pokol konyhája; A fickó F-fel), annak, aki még egyetlen, magyar nyelven is megjelent könyvét sem olvasta (A háromcsillagos séf, Vasárnapi ebéd), nos annak elárulhatjuk, kit is takar a Gordon Ramsay név.

Nagy Britannia szerte az egyik legismertebb, mondhatni legelismertebb séfek között tartják számon Gordon Ramsay-t. Ha megkérnénk egy angol állampolgárt, hogy soroljon fel három híres séfet hazájából, az ő neve biztosan benne lenne. Ez köszönhető annak, hogy az Angliában mindösszesen három olyan étterem közül, amely három Michelin-csillaggal (az egyik legmagasabb fokú elismertség egy étteremnek) rendelkezik, az egyik az ő keze munkáját dicséri. Nem tartozik az egyszerű esetek közé, ahogyan ez a művéből is kiviláglik, ő az a bizonyos kiosztós fajta, nem kímél sem szakácsot, sem felszolgálót. Nála tökéletes rend és fegyelem uralkodik. Az ételek alapanyagaiban, elkészítésében sem köt kompromisszumot. Hatalmas gonddal felügyeli éttermeit, amelyekkel már nem csak a szigetországban találkozhatunk, ugyanis a New York-iak nagy örömére már náluk is hódít a Ramsay-birodalom, a floridai, Dubai-i, tokiói láncszemekről nem is beszélve.

Az eddig összesen 10 Michelin-csillaggal kitüntetett séf kezdetben focistának készült, egyre ívelő karrierjét – bekerült a Glasgow Rangers junior csapatába – egy térdsérülés törte derékba. Mivel a család igen szegény volt, állandóan költözködtek, nem maradt más választása Ramsay-nak, minthogy komolyan venni magát, célokat kitűzni maga elé, és büszkén menetelni addig, míg el nem éri azokat. A futballozás mellett egy alapozó főzőkurzusra is jelentkezett, ami lehetővé tette számára, hogy később, amikor már a bőr rúgása nem lehetett alternatíva további életére nézve, ajtókat nyisson meg előtte. Többek között Franciaországban Guy Savoy és Joel Robuchon mellett tanult, de kapott lehetőséget egy karib-tengeri hajón is kuktáskodni.

A rengeteg megpróbáltatás, a sokszor lenyelt sérelmek után egyszer csak beérett kitartásának gyümölcse: először konyhafőnökként dolgozhatott a londoni Aubergine-ben, ahol három év alatt két Michelin-csillagot gyűjtött be, majd 2003-ben szerezte meg harmadik csillagját saját tulajdonú, 2001-ben nyitott éttermével, a Gordon Ramsay at Claridge's-szel. Azóta is gyűjtögeti munkásságával az érmeket, azonban hálája jeléül létrehozott egy díjat, az „A Gordon Ramsay Scholar Award”-ot, amivel a fiatal, tehetséges szakácsok szakmai pályáját próbálja segíteni.

Az örökké mozgásban lévő séf számos szakácskönyvet megjelentetett már, tévéműsorával, a Ramsay, a konyha ördögével négy szériát megélve magáénak tudhatja a legjobb filmnek járó BAFTA és Emmy díjat, éttermeinek száma már jócskán tíz fölött jár, ráadásul a világ különböző pontjain találkozhatunk velük. Siker, csillogás... Honnan jött ez az ember? Egy szegény gyerekből sztár született, aminek útját a Gordon Ramsay: Nem piskóta című könyvből megismerhetjük és eldönthetjük, hogy a szakácsot kedvelők vagy épp utálók táborába akarunk-e a jövőben tartozni, mert egy bizonyos, a kötet elolvasása után nem maradunk többé közömbösek iránta!

Író: Gordon Ramsay
Cím: Nem piskóta - A legvagányabb séf élete
Kiadó: Alexandra Kiadó 2008.
Oldalszám: 300 oldal

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!