A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Tíz tudnivaló a Badacsonyról

A Balaton szimbóluma

2012-07-03 | Tóth Adrienn


Nyári utazósorozatunk következő állomása egy hazai borvidéken található. A Badacsonyi egyike a Balaton északi partján fekvő borvidékeknek. Érdemes rá figyelni, hiszen az utóbbi években egyre több érdekes, értékes bor kerül ki pincéiből. Most tíz tudnivalót foglaltunk össze a heggyel kapcsolatban.


1. 437,4 méter magasságával a Badacsony a Tapolcai-medence legmagasabb tanúhegye. Ez a fogalom egy olyan szigethegyet jelent, amely megőrizte a felszín eredeti magasságát és rétegződését, a körülötte lekopott területtől eltérően. A Badacsony mellett ilyen a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy és a Haláp.

2. Formája valahol a kerek és az ellipszis alakú között található, legalábbis a szakirodalom így nyilatkozik róla. A köznyelv mégis sokszor inkább koporsóhoz hasonlítja, de a hagyomány szerint emlékeztetett már valakit részeg gyűrött kalapjához is.

3. A tetőrégió átmérője észak-déli irányban 1-1,5 km, kerülete11 km.

4. A hegy szőlőtermesztésre alkalmas, alsóbb zónáját üledékek borítják, felső részén bazaltsziklák, kőfolyások találhatóak. Ez logikusan következik a hegy kialakulásának folyamatából: a tengerek és folyók által létrehozott üledékes talajon ugyanis a földtörténet korábbi időszakában feltört egy vulkán, felülről beterítve és így megvédve az alatta található földtömeget.

5. A bazaltoszlopokat a helyiek kőzsákoknak hívják. A Badacsony oldalában látható legszebb példányának neve: Kőkapu. A kőfolyás a bazaltoszlopok felaprózódásából származó egyre kisebb köveket, az ún. kőgörgeteget jelenti, amely fokozatosan a Balaton vize felé tart.

6. A hegyhez öt település kapcsolódik, amelyek nevükben is őrzik a domborzati elemet: Badacsony, Badacsonylábdihegy, Badacsonyörs, Badacsonytomaj és Badacsonytördemic.

7. Egy út, egy forrás, egy ház és egy kilátó is őrzi annak a Kisfaludy Sándornak az emlékét, akinek románca itt bontakozott ki Szegedy Rózával. A költő egy egész szerelmesvers-ciklust (a Himfy szerelmeit) írt meg a hölgy és a táj iránti rajongás ihletésére.

8. Az itt található, Szegedy Rózáról elnevezett Rózsa-kő valószínűleg a hegy oldaláról gurult le. A helyi tradíció úgy tartja, hogy ha egy pár a Balaton vizének háttal ráül, még abban az évben egybekelnek. E hagyomány alapján napjainkban Pünkösd vasárnap tömeges eljegyzést szoktak tartani a Rózsa-kőnél.

9. Egy itteni legenda szerint a Balaton és a Haláp egy óriásról és annak leányáról kapta a nevét. Haláp szomorú volt, mert játszótársa elhagyta, ezért az óriás leánya síremléket kezdett építeni magának, egy nagy kő azonban véletlenül betemette. A hegyet ma Halápnak, a mellette teret nyerő vizet Balatonnak nevezik.

10. A ma kedvelt turistacélpontnak számító Szigliget hajdanán önálló sziget volt, azonban az őt körülvevő víz idővel kiszáradt. A 242 métertengerszint feletti magasságon található várat sokan szívesen keresik fel ma is. 

Konkrét borokért kattints IDE!

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!