Friss számok és grafikonok a borvilágból
Biztosnak tűnik, hogy a rozéhullám az egész világot elmossa
2015-07-09 | Bánlaki D. Stella
Hétfőn Mainzban, a bor német fővárosában ülésezett az OIV (International Organisation of Vine and Wine), és megbeszélték, hogyan változott a borvilág helyzete az elmúlt egy évben. Európa lemarad, Kína folytatja a menetelést, miközben a rozét az egész világ egyre gyorsabb ütemben nyakalja.
Íme, a legfőbb következtetések:
A világ szőlőtermő területei valamelyest nőttek,
most összesen 7573 ezer hektár területen, vagyis kb. 7,5 millió hektáron terem szőlő a 2013-as 7563 ezer hektárhoz képest. Még az Európai Unión belül csökkennek a szőlőterületek, addig Dél-Amerikában és Ázsiában lassan növekednek. Tavaly Kína megszerezte a legnagyobb szőlőterülettel rendelkező országok dobogóján a másodiknak járó helyet.
Tavaly már 737 millió mázsa szőlő termett a világon összesen
Ebbe viszont nem csak azok a szőlők tartoznak bele, amelyekből bor készül. Az elmúlt 15 évben ez a szám egyre nőtt, annak ellenére, hogy a szőlőtermő területek nagysága összességében csökkent. A szakértők ezt azzal magyarázták, hogy a fejlődő technológiának és néhány ország kedvező klimatikus adottságainak köszönhetően nőtt a hozam.
2014-ben a megtermelt szőlőmennyiség legnagyobb részét, 15 százalékát Kína adta. Ezt követte az Egyesült Államok, majd szorosan a nyomában Franciaország és Olaszország. A borkészítésre szánt szőlők 65 százalékát Európa termelte meg.
A termelt bor mennyiségét ezúttal 270 millió hektoliterre becsülték
Ez megegyezik a korábbi évek átlagával. Európa maradt a topon: Franciaország vezet (46,2m hl), mögötte Olaszország (44,7m hl) és Spanyolország (38,2m hl). Utóbbi tehát visszatért a korábbi átlagos termelési mennyiségéhez a 2013-as rekordja után.
2013-ban 24 millió hektoliter bort ivott meg a világ
Ennek 10 százaléka volt rozé. Összességében ez kevesebb, mint a 2013-as fogyasztásunk. Míg a hagyományosan borivó országok egyre kevesebbet isznak, addig más területeken egyre nagyobb a kereslet a borra. És míg 2000-ben a borfogyasztás 31 százaléka zajlott Európán kívül, ma már ez a szám eléri a 40-et. Persze ebben is az USA áll az első helyen.
A borexport is folytatta a növekedést
104 millió hektoliter cserélt gazdát összesen 26 milliárd euro értékben. Ez a mennyiség 3 százalékkal több, mint a 2013-as. Ez a három százalék nem sok, de ha a tíz évvel ezelőtti adatokhoz hasonlítjuk a frisseket, akkor már látványos változásról beszélhetünk: 2000-ben még csak az elfogyasztott borok alig több mint negyede volt import, ma viszont már ez a fogyasztás feléhez közelít.
Év végére a rozétermelésről és fogyasztásról is elkészül egy átfogó tanulmány, erről egyelőre annyit lehet tudni, hogy 2013-ban a rozék adták az eladott borok több mint 10 százalékát, és a rozék iránti kereslet összességében kétszer olyan gyorsan nő, mint bármilyen más típusú bor esetében.
A bővebb beszámoló és az összes grafikon elérhető angol nyelven az OIV oldalán.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek

"Pannonhalma mintegy királyi széken lebeg"

Mi történik télen egy biodinamikus szőlőben?

Tízből két nyár aszályos lehet a jövőben - Hogyan adaptálódhatnak ehhez a borászatok?

Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!