Soha ilyen korán nem volt még próbaszüret Tokajban
A világ számos pontján megdőlt a rekord
2015-08-11 | VinoportSoha ilyen korán nem végezték még próbaszüretet Tokajban. De rekordot döntöttek Olaszországban és Washingtonban is. Valószínűleg Bordeaux és Burgundia is a szokásosnál korábban fog rajtolni.
"Elvégeztük első tájékozódó jellegű próbaszüretünket, muskotályos szőlőben, néhány tetszőlegesen kiválasztott helyszínen. Az idei meleg, napos időjárás előrevetíti a korai szüretet, amit érzékelve, az előbbi évektől korábban szedtük meg az első mintáinkat" – írja hírlevelében a Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet.
"A sárgamuskotály cukorfoka 11,0 és 13.5 magyar mustfok között változó. Mivel az előző évek ilyen korai időpontjáról még nincsenek adatok, amit hasonlíthatnánk a mostani mért értékekhez, nehezebb megítélni a szőlő idei fejlődését. Viszont, ha a tarcali Bakonyi-dűlőben végzett előző évi mérések eredményeit ábrázoljuk, és egy trendvonalat húzunk, akkor az látható, hogy az idei cukortartalom tökéletesen beleillik a 2013-es év trendvonalába. Tehát az eddigi adatok alapján hasonló év várható muskotály esetében, mint 2013-ban, ha az időjárás a továbbiakban leköveti a 2013-as évet!" – ezt írják.
"Ebben a száraz melegben jogosan merül fel, hogy a savtartalom »elég«, olyan mértékben lecsökken, ami már az alapanyag minőségét ronthatja. Nos, a trendvonal azt jelzi, hogy az idén a savtartalom még 9 g/l-el magasabb, mint 2013-ban, illetve 6 g/l-al magasabb, mint 2014-ben. Ez biztató, még annak tudatában is, hogy feltehetően nem lineáris a trend, és részben a savösszetétel is más.
Így vizsgálnak
Tíz fürtöt választanak véletlenszerűen. Egy kiválasztott sorban az 1. oszloptól balra eső 1. fürt, a 2. oszloptól balra eső 2. fürt, a 3.oszloptól balra eső 3.fürt... a 10. fürtig. Ezeket lepréselik, majd a lebegő tartalom leülepedése után cukor- és savtartalmat, valamint PH-t mérnek.
Az azonban kétségtelen, hogy minden mintavételi helyen a vízhiány miatt a vártnál apróbb szőlőszemekkel találkoztunk. A további száraz meleg alapvetően befolyásolhatja a folyamatokat."
Az MTI tudósítása szerint a legnagyobb problémát az egri és a tokaj-hegyaljai borvidéken a vízhiány okozza. A levelek bepödrődnek, a fürtök könnyűek, a szemek vízhiányosak, a fejlődésben megálltak.
Balatonboglár mellett, Ordacsehiben egyébként már szüretelik a Csabagyöngyét, amely Európában és az északi féltekén is az elsőként beérő szőlőfajta. 15 mustfokkal szedik. Ezt követi majd az irsai olivér.
Idén is a Varga Pincészet kezdte a hazai szüretet
Villámkörkép
Olaszországban Franciacortában és Szicíliában indult meg a pezsgők és habzók alapanyagául szolgáló szőlők szürete, ott utoljára tíz évvel ezelőtt kezdtek ennyire korán. A borszőlők próbaszüretét tegnap végezték el. Habár a szőlőszemek itt is kisebbek a szokásosnál, a gazdák tökéletesen elégedettek a minőséggel.
A francia és a német gazdák küzdenek a szárazsággal és a forrósággal. A provence-i organikus gazda, Jean-Marc Espinasse például minden nap fél ötkor kel, hogy rohanjon a szőlőbe és próbálja minimalizálni a károkat. Nála utoljára június 10-én esett az eső, akkor is csak 5 percig. Az időjárás miatt az új telepítések legalább 5 százalékát elveszti majd, tavaly ez a veszteség egy százalék volt – írja a Winespectator. Maga a franciaországi szüret egyébként hétfőn indult el, elsőként Rivesaltes-ban, de itt ez normál időpontnak számít. Burgundiában, Bordeaux-ban és Champagne-ban viszont valószínűleg a szokásosnál korábban kezdenek majd szedni.
A br.de tudósítása szerint a Würzburg környéki gazdák is kénytelenek segíteni a szenvedő fiatal tőkéken, ezért fürtöket metszenek le róluk. Németországon belül Rheinhessenben kezdtek legkorábban szedni, ez is a valaha feljegyzett egyik legkorábbi időpontnak számít. Itt az ortega fajtával kezdték. A főszüret augusztus végén vagy szeptember elején indul majd.
Megint máshol, például Észak-Kaliforniában a szárazságok okozta erdőtüzek is kihívást jelentenek. Múlt hét pénteken megkezdődött minden idők legkorábbi washingtoni szürete is: Yakima Valley-ban 5 hektár 31 éves tőkéről szedtek le 18 tonnányi chardonnay-t, igaz, ebből is habzó bor lesz majd. Eddig egy 1987-es szüret számított itt a legkorábbinak, akkor augusztus 15-én kezdtek.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Két különleges bor a Jura borvidékről: vin jaune és vin de paille
De'Ricci: generációkon átívelő tisztelet és hűség a terroir iránt
A Top 100 legjobb bor közé már csak aranyérmesek kerültek
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!