Az unalmas videó többet árt, mint használ
Bormarketing 1x1
2016-01-28 | Nagy GáborEgyre nagyobb teret nyer a mozgókép a videómegosztó és a közösségi oldalakon. Egy borásznak is fontos, hogy ezt kamatoztatni tudja a kommunikációjában.
A videók készítése nem olcsó mulatság, és ha nem jól használjuk, akkor csak az ablakon szórjuk ki a pénzt. Ez itt nem a Spielberg tanfolyam, csak példákkal szeretném bemutatni, hogy mik az alapvető szabályok, melyeket be kell tartani az eredményesség érdekében.
1. Tegyük fel, hogy szeretne készíttetni egy bemutatóvideót a borászatáról, és mintát keres. Kis kutatás után talál is egy nem is olyan rossz versenyzőt. Íme:
Első megnézésre nem rossz. Szép tájak, egy szép hölgy mesél a borászatról. Benne van minden, ami történik a termelés közben, és az ültetvények is rendben vannak.
Ha ezt látta, akkor nem jól csinálta.
Próbálja meg a vevő szemével megnézni. Rögtön a legfontosabb tény, hogy az interneten borzasztóan kevés időnk van felkelteni az érdeklődő figyelmét. Nem több csupán pár másodpercnél.
Itt az első 5 másodpercben a borászat logója látható. A borász érzelmileg kötődik az emblémájához, évekig gürcöl, hogy az az embléma jelentsen valamit, és valószínűleg a család neve is szerepel benne. De vajon érdekli ez a vevőt? Hát sajnos nem.
A logónak nagyon fontos szerepe van a brandben, de nem a figyelem megfogására való. A vevő csak magával foglalkozik, a saját érdekeit nézi, és a saját vágyait hajtja. Erre kell az első pár másodpercben koncentrálni, a logóval meg majd a videó végén azonosítani a márkát.
A másik nagyon fontos dolog a film hossza
A 10 perces videó a neten már egész estés filmnek számít, és csak pattogatott kukoricával nézhető, de igazából ez már a két perc fölöttiekre is vonatkozik. Ha többet szeretne elmondani magáról egy bemutatkozó felvételben, akkor is bele kell férnie maximum másfél percbe; ha meg egy kampányhoz készít ízelítőket, akkor 10-15 másodperc az ideális.
A zeneválasztás is szerves része a sikernek
Az andalító gitárdallam altatásra való. Nem kell heavy metál, de törekedjünk az ébrentartásra.
Nem tudod eladni magadat úgy, ha magadról beszélsz.”
Az előző érveket szem előtt tartva nézzük meg a következő bejátszást:
Miután megnézte, ne arra gondoljon, amit látott. Gondoljon arra, amit érzett! Nem a borászatról mesél a videó, nem kérkedik a megművelt területei méreteivel, meg a csillogó kórlemez-tartályaival. Semmi mást nem tesz, csak ígér! Hogy mit ígér?
Vesse össze a két videónak csupán az első 5 másodpercét. Az elsőnél ugye eddig még csak a pincészet logóját láttuk. A másodiknál pedig 5 másodperc alatt 6 vágás történt, ahol máris egy pattogósabb zene kíséretében egy jó hangulatú partiba csöppentünk, és még – ha megfigyelte – az emblémát is megmutatták egy palackon. Ennyi minden belefért ebbe a rövidke időbe. Az egész videó alig hosszabb fél percnél, és mégis megkapta az érdeklődő, amire vágyik. Az ígéretet. Az ígéret pedig az: Velem jól érzed magad. Ennél több nem is kell a vevőnek. Lehet, hogy a pattogó tűz és egy jó könyv társaságában (nyitókép), vagy épp a barátokkal egy emlékezetes buli alkalmával, de jól akarja érezni magát. Az összes többi információ legtöbbször másodlagos.
Tehát a legfontosabb, hogy akár bemutató videót készíttetünk, akár pár másodperces szpotokat, azt ne önmagunknak szóljon, hanem a vevőnek. Legyen tömör, rövid, és adja el a hangulatot.
Mindezzel meghatároztuk azt, hogy milyennek kell lenni a videónak. A következő cikkben azt is megmutatjuk, hogy hol és hogyan használja, hogy eredménye is legyen a fáradozásodnak.
Még több hasznos ötletért látogassa meg a Bormarketing1x1 blogot!