Így lesz valaki egy év alatt végzett borász #1
Becsöngettek, szüretelünk
2019-09-23 | Geri ÁdámCímlapfotó: Novák Barna
A "Soós", teljes nevén Soós István Borászati és Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola középiskolásoknak, most érettségizetteknek és felnőtteknek egyaránt kínál képzést. Utóbbiak körében örvend nagy népszerűségnek az OKJ-s borász tanfolyam, ami mindig szeptemberben indul és következő év nyarán vizsgával valamint vizsgaborral ér véget (hogy mi lesz a képzéssel a jövő évi OKJ-reform után, arról itt nyilatkozik Földesi Gyula igazgató). A 2019/2020-as tanévnek 60-an vágtunk vágtunk neki szeptember 21-én az intézmény szigetcsépi tangazdaságában. Következzék a beszámoló, hogy telt az első nap (részben) az iskolapadban.
Földesi Gyula, az iskola igazgatója tart eligazítást az újoncoknak a tanévvel kapcsolatban. A mai feladat: szüret. A szigetcsépi tangazdaság 250 hektáron terül el, ebből 15 hektáron van szőlő, szerencsére nem kell mindet leszüretelnünk, elég lesz annyi, hogy mindenki el tudja készíteni 50 liter mustból a vizsgaborát. Azt is megtanuljuk, hogy dr. Török Sándor Borászok Zsebkönyve című kötete lesz mostantól egy éven át a "Bibliánk".
A csapat beveti magát a szőlőbe.
Duna gyöngyét, csillámot és Viktória gyöngyét szüretelünk.
A Duna gyöngye vörösbor-szőlőt Kozma Pál és csapata nemesítette a Kertészeti Egyetemen. Interspecifikus fajta, vagyis egy vitis vinifera szőlő és a vitis nemzettség egy másik fajtájának keresztezésével jött létre, szülei a Seibel 4986 és a Csabagyöngye. Termőképessége jó, rothadásra nem érzékeny, téltűrése kiemelkedő.
A csillám szintén Kozma Pál "gyermeke", Seyve-Villard 12375 és Csabagyöngye keresztezéséből született. Rezisztens fehérszőlő. Jól szüretelhető, mert a fürtkocsány elég hosszú - legalábbis a leírás szerint, minket kezdőket azért megdolgoztatott.
A Viktória gyöngye fehérborszőlő természetesen ugyancsak Kozma Pál "műve", ráadásul ezt is Seyve-Villard 12375-ből és Csabagyöngyéből nemesítette. A gombabetegségekre (peronoszpóra, lisztharmat) rezisztens. Ökológiai szőlőtermesztésre alkalmas fajta. Pezsgőgyártásra is felhasználható. Elterjedése: Etyek-budai, Kunsági, Egri borvidék.
Igazgató úr is velünk szüretelt, illetve folyamatosan magyarázta a tudni- és látnivalókat. Itt éppen az agrobaktériumról mesél. Ez a parazita seben keresztül jut be a növénybe és sejtburjánzást indít el, ami tumorok kialakulásához vezet. A tumorok alatt a szövetek elhalnak, tápanyag-ellátási zavar alakul ki, aminek előbb utóbb tőkeelhalás lesz a vége. (Az agrobaktérium sajnos nem csak szemléltetőeszköz formájában van jelen Szigetcsépen.)
Ennyi ládát szedtünk tele 2 óra alatt...
Ha velünk tart, ez a szüretelő kombájn ugyanennyi idő alatt 2 hektárt "tarolt volna le". Ára 10 millió forint, de bérelhető is, naponta 70-80 ezer forintért.
A zúzó-bogyózó gép (vagy mások szerint bogyózó-zúzó, hiszen előbb bogyóz, aztán zúz) és benne a mi szőlőnk. 60 mázsa/óra a teljesítménye, a felső részben gumis motollák segítségével kíméletesen "lepofozza" a szemeket a kocsánytól...
Alul két gumihengerrel bogyót zúz...
Hátul kocsányt köp.
A présgép. A kíméletes préselés lelke a dobban található, felfújható tömlő, aminek segítségével több ütemben többféle nyomás mellett préselik a bogyókat. Ezen a gépen jelenleg összesen 5 program van beállítva 0,2-től 1,4 barig. Ugyanennyi lényeredék (65-70%) a kézi kosaras présnél 6 bar nyomással érhető el, akkor viszont sok nem kívánt anyag is bekerülhet a mustba.
Hűtőberendezés, hogy 12 fokos legyen a must...
Amikor a ballonban landol.
Cukorfokmérés kézi refraktométerrel. Egy tuti ajándéktipp karácsonyra a családnak. Egyébként 21 mustfokkal szüreteltünk. Többféle számítás is létezik arra vonatkozóan, hogy ebből várhatóan mennyi lesz a kész borban az alkohol: az egyik egyszerűen beszorozza a mustfokot 0,6-tal (e szerint 12,6), a másik 0,74-nel és utána kivon belőle kettőt (ez alapján 13,5), szóval mi valahol ezek környékén leszünk.
Savszintmérés titrálással. Kellékek: must, pipetta, üvegbot, edények, N nátrium-hidroxid mérőoldat, brómtimolkék-indikátor és egy értő kéz (by Földesi Gyula). 7,2-es savat mérünk.
Az analitikai vizsgálatok után jöhetett az érzékszervi próba. Egészségünkre! Folytatás jövő héten immár Budafokon az iskolában!