A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Szőlőszembe zárt ízek

Ételek szőlőből és levéből

2008-12-09 | Vizi Csenge


Az év második felében sem kevesebb a munka a szőlősorok között. És ez igaz a családi házak kis kertjeiben található tőkék gondozására is. Az ősz és a tél minden tekintetben a szőlő hónapjai. Ekkora töltődnek fel cukorral a szemek, ekkor készülnek az első üdítő mustok, és végül ekkor kerül hordóba a már erjedésnek indult, de még közel sem kész bor. Annak, aki szereti mindig az aktuális hónapban beérő gyümölcsöket és zöldségeket felhasználni sütésre vagy épp főzésre, nos azoknak szól ezen útmutató, és persze a többieknek is, hátha kedvet kapnak egy kis kísérletezéshez a konyhában.


Ahhoz, hogy a szőlőből vagy annak bármely másik, természetes úton született formájából csodás ételeket alkossunk, nem kell mást tennünk, mint megérteni magát, a növényt. Alapvetően kétféle szőlőfajtát különböztetünk meg: a borszőlőt és a csemegeszőlőt. Az egyikből készül a finom nedű, míg a másik tökéletes étek lehet. Persze a borszőlőből is nassolhatunk, de azt hagyjuk inkább a borba. És hogy mi a helyzet a nagyrészt filoxéravész után elterjedt csemegeszőlővel? Talán abból érdemesebb mustot készíteni, de ha leszedés után a fürtöket hidegre rakjuk, akkor még december derekán is tehetünk az ételeinkbe vagy épp csipegetésre az ünnepi ebéd végén az asztalra. Hogyan érhető el az, hogy kicsi kertünkben akár még késő ősszel is szüreteljünk? Úgy, hogy egymás mellé ültetjük korai- (pl. csabagyöngye), közép- (pl. cegléd szépe) és késői érésű szőlőfajtáinkat (pl. hamburgi muskotály, csiricsuri).

Miért érdemes a szőlőszemeket, nekik is a vörösebbik fajtáját akár natúr formában fogyasztani? Mint azt a bor esetén már legtöbben tudjuk, e gyümölcs bővelkedik vitaminokban (A-, C-, B1-, B2-, P-vitamin) és ásványi anyagokban (vas, magnézium, réz, cink és szelén), de a magokban még flavonoidok is vannak, amelyek antioxidáns tulajdonsággal bírnak, emellett pedig immunrendszert módosító, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes, májvédő hatásuk miatt közkedveltek. És ami miatt kifejezetten ajánlott a napi 2-3 dl vörösbor fogyasztása, az a véredényrendszer működését jótékonyan befolyásoló hatásában keresendő.

Ha már ilyen jól feltérképeztük a szőlőt, akkor talán vegyük is kezünkbe az erőtől duzzadó fürtöt, majd ízleljük meg a könnyedén roppanó héj alatt rejtőző, szánkban egy kisebb íz- és cukorbombaként robbanó gyümölcs aromáit. Amennyiben szeretnénk a család többi tagjának vagy barátainknak kedveskedni, ne sajnáljuk a fáradtságot, készítsünk szőlőből lakomát! És ha valódi szezonális ételekkel szeretnék hódítani, akkor tegyünk a piacon kosarunkba néhány téli körtét, pár deka mandulát, de ne hagyjuk a kofánál a kibelezett diót se! Hogy ezekből milyen ízlelőbimbó-kápráztató ételek készülhetnek? Nos, álljon itt egy pár kiindulópont, amiből kiindulva és saját kreativitásunkra építve csodálatos falatokkal ajándékozhatjuk meg szeretteinket.

Talán kezdjük az előételekkel, amiket akár egy-egy délutáni beszélgetés során könnyed csemegeként is elfogyaszthatunk, így nem terheljük túl a gyomrunkat és akár egy vacsorára is marad még hely benne.

Szósz és saláta

Mi sem egyszerűbb, mint a salátakészítés. Nem kell hozzá házitündéri diplomával rendelkeznie senkinek, elég egy-egy különlegesebb öntet receptjét felvésni (mai modern világunkban kinyomtatni) egy cetlire, és betenni kicsi receptes könyvünkbe, így később bármikor előkaphatjuk, sőt! Az utókor számára is megkönnyíti a kezdeti lépéseket a konyhaművészet rögös, de mégis magával ragadó útján. A saláta alapokat gyorsan megmossuk, felszeleteljük, majd jöhet a szósz és a hozzá passzoló bor, megtudhatjuk, milyen ébren álmodni! És ne ijedjünk meg attól, ha valamit nem a szőlő, hanem annak nedűje segítségével készítünk majd el, csak az autót tessék akkor másnap reggelig pihenni hagyni.

Curryporos öntet:

1 kávéskanál fehérborecet
csipetnyi currypor
csipetnyi cayenne bors
5 evőkanál narancslé


Milyen salátához ajánljuk?

Szőlős sárgarépa-saláta

Talán picit bizarrnak tűnhet e párosítás, de gondoljunk csak bele, hogy a szőlőnk egészségmegőrző tulajdonságát mi is fokozhatná jobban, mint a répa, mely az A-vitamin provitaminjában bővelkedik, és alig várja, hogy bőrünk, hajunk, vérképzésünk, no és látásunk karbantartásában szerepet játszhasson. Ne féljünk tőle, ízletes csemege lesz ez a saláta, de lássuk, mire lesz még szükségünk:

5 dkg szőlő
1 dl 100%-os narancslé
15-20 szem mogyoróbél
25 dkg sárgarépa
2 dkg mazsola
egy csipetnyi só

Kezdjük a répapucolással és szeleteléssel (kb. 0,5 cm vastag karikák), amit azután forró, sós vízbe puhára főzünk. Közben a mogyorót serpenyőben megpirítjuk, azután pedig hagyjuk kihűlni, mert nem csinálunk vele tulajdonképpen semmit. Csak ezután törjük durvára.
A mazsola következik, amit az 1dl narancslevemmel együtt pár perc erejéig forralok. Leszűrés után a visszamaradt léből 5 evőkanálnyit elteszünk az öntethez. Vágjuk ketté a szőlőszemeket!

Ha kész a répa, akkor leöntjük róla a vizet, a nyakába kap egy jókora hidegvíz sugarat, majd megszárítjuk az ázott karikákat.

Egy tálkába rakjuk össze az öntethez szükséges alapanyagokat, majd keverjük össze. Már csak annyit kell tennünk, hogy a salátára ráöntjük az öntetet, a tetejére mogyorót hintünk és eltesszük egy pár órára a hűtő mélyére.

Leves:

Kezdjük egy szintén pofonegyszerű levessel, amihez gyakorlatilag a turmixgépen kívül másra nincs is szükségünk. Ha esetleg ilyen konyhai robotunk még nincs otthon, épp aktuális időszakot élünk, hiszen felvehetjük a karácsonyi ajándéklistánkra! Akiknek van, mindenképp érdemes a következő „üdítő” élményt magukévá (t)enni:

Borleves mazsolával:

Íme a szőlőnk két halmazállapotának kapcsolódási pontja! Képzeljünk el egy jó kis forralt bort és máris közelebb kerültünk a végső stációhoz. Ugyanis nagyjából azok a fűszerek alkotják hamarosan tányérunkban gőzölgő levesünk ízorkánját, amit máskor a forralt borunk ízesítésére használunk. Így szükségünk lesz szegfűszegre (5 szem), fahéjra (1db), 1liter édes fehérborra (ami ha száraz, akkor ízlés szerint több cukrot rakjunk bele, de akár mézzel is kiválthatjuk), citromhéjra (csak egy fél citromé), cukorra (6dkg). Ami ráadásként kell még, a 4 db tojás sárgája, 2 dl tejszín és a végére száműzött mazsola (fél csomag), amit fél deci konyakba áztatunk. Először verjünk kemény habot a tejszínből, majd készítsünk a fűszerek segítségével forralt bort (ugye megmondtam!). Hűtsük, szűrjük. A tojás sárgáját keverjük simára a tejszínnel és öntsük hozzá a forralt bort.
Ezután már nem kell mást tennünk, mint a szépen kiporciózott mazsolára ráönteni a borlevesünket. Ízlés szerint ez is díszíthető tejszínhabbal.

A menünek nincs vége, még jön majd főétel és desszert az (ünnepi) asztalra, ráadásul több lehetőséggel, hogy a legmegfelelőbbet tudjuk választani!

- folytatjuk -

Ha érdekelnek további írásaink a témában, jelentkezz Téma hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!