A videó, ha jól használjuk
Bormarketing 1x1, videók, 2. rész
2016-02-03 | Nagy GáborNem véletlenül írok ennyit a videókról. Tudni kell ugyanis, hogy a mai irgalmatlan mennyiségű információdömpingben egyre kevesebbet olvasnak a fogyasztók. Ez nem lustaság kérdése, hanem egyszerűen böngészés közben már időrablásnak számít. Egy másfél perces videóban közölt információt legalább öt percig tartana elolvasni. Ezért a videókommunikáció fontos és hatékony eleme a marketingnek.
Az előző cikkben már megmutattam, hogy hogyan készítsünk olyan videót, ami felkelti a vevők figyelmét, most nézzük meg, hogy mit kell tenni ahhoz, hogy kézzel fogható eredmény is szülessen a munkából. Összeírtam a lehetséges felületeket, és azok használati módjait, amiből majd ügyesen válogatva lehet a kampányokat támogatni. Lássuk!
Saját weboldal
Eleve, ha jól használja az oldalát, akkor minden online felülettel összekötötte, ahol csak jelen van (Facebook, Youtube, Instagram, Google+, Pinterest stb.), ezért itt a hangulat megteremtésére kell koncentrálni. Ide jöhet a másfél-két perces bemutatkozó videó, lehetőleg a főoldalra. Ezzel ígéretet tehet a vevőinek, hogy jól fogják érezni magukat. Erre az előző cikkben hoztam példát.
A Facebook jelenleg a saját weboldal után a legfontosabb felület, amivel a legtöbb fogyasztót el lehet érni, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni rá. Itt alkalmanként megoszthatjuk a bemutatkozó videónkat, de inkább rövidebb 10-15 másodperces részeket készítsünk ide, ami kampánytól függően lehet csak annyi, hogy körbeforog egy palack bor, és közben elmesél egy rövid történetet róla. De lehet egy gyorsra vágott rendezvényfelvétel, ha a következő bulit szeretné promózni. Érdemes tudni, hogy a Facebook a hírfolyam megjelenítéseknél előnyben részesíti a saját rendszerű videókat, ezért ha máshova töltötte fel az anyagait, ide akkor is külön tegye fel, így jobb lesz az elérés.
Például:
Youtube
A Youtube az Ön saját, külön bejáratú műsorcsatornája. Létre kell hozni egy saját fiókot, ahová az összes videót feltöltheti. Ha rendszeresen frissíti a tartalmat, és meg is hirdeti a csatornáját, akkor szép számú követőre tehet szert itt is. Különösen népszerűek a vicces videók, mert azokat szívesen nézik az emberek, és ha tetszik nekik, akkor örömmel meg is osztják a közösségi felületeken. Érdemes ilyen betétekkel is feldobni egy kicsit a választékot.
Az Instagram egyre népszerűbb közösségi felület, ha érdekes lehet kiemelten a 30 év alatti korcsoport, akkor mindenképp használni kell ezt is. A képeken kívül maximum 15 másodperces videókat is meg lehet rajta osztani. Ezt a felületet leginkább aktualitások megosztására lehet használni, ha például ha rendezvény van a pincészetnél, és szeretné megosztani a követőivel, hogy milyen sokan jöttek el. De alkalmas lehet hasznos tanácsok megosztására is.
Például:
Ezeken kívül számos más felület létezik még, ahol videókat lehet közzétenni, de jelen állás szerint ma Magyarországon ezzel a négy felülettel eléri a vevői nagy részét, a többi egyelőre csak a "futottak még" kategóriába tartozik.
Megvan, hogy hol és milyet... na de hogyan?
Na ez a fogós kérdés. Ezerféle kombinációs lehetőség van a hogyanra, és nagyban függ a célcsoporttól, kampányoktól és a marketingtervtől. A legegyszerűbben talán egy példával tudnám bemutatni.
Tegyük fel, hogy egy borvacsorát szervez a borászatnál, ahová meghív egy neves előadót, és egy ügyes kampánnyal szeretné biztosítani, hogy minél többen jöjjenek el. Nézzük meg, hogy milyen videóelemekkel lehet támogatni a kampányt:
- Egy hónappal a rendezvény előtt, amikor elkezdődik a hírlevélkampány, és a weboldalon belül kialakításra kerül egy külön a rendezvénynek szánt aloldal (landing page, továbbá „lp”), el kell kezdeni posztolni pár naponta a Facebookon rövid videókat, ahol például a borászat (vállalkozó kedvű) alkalmazottai a meghívott előadó slágereit dúdolják munka közben. Irányítva ezzel a forgalmat a lp-re.
- Ezzel egy időben a tavalyi rendezvényről készült klipszerű videót be kell ágyazni a lp-be, egyúttal közzétenni a Facebookon, és a Youtube-csatornán. Ez utóbbin ráhelyezhető linkekkel irányítva a forgalmat az lp-re.
- Ha van rá lehetőség, akkor meg lehet kérni pár tavalyi, esetleg visszatérő vendéget, hogy mondják el pár szóban a legutóbbi élményeiket. Ezeket egyesével kell megjelentetni az Instagram kivételével mindenütt a kampány ideje alatt, a végén persze a lp-re terelve a forgalmat.
- A buli előtt egy-két nappal, és a buli délelőttjén lehet készíteni belsős werkvideókat, lássák a vendégek, hogy mekkora a készülődés, és még a kíváncsiságuknak is eleget tehetünk, hogy a kulisszák mögé engedjük őket.
- A rendezvény napján időről időre posztolni kell az aktuális hangulatot rövid videók formájában a Facebookon, és az Instagramon.
- A rendezvényen gondoskodni kell arról, hogy megszülessen a klipszerű egyperces, amit utólag ki lehet tenni az oldaladra, és Facebookra, hadd irigykedjenek, akik nem jöttek el, majd jövőre belőlük is vevő lesz.
Ha ezek mind elkészültek, akkor mindenki megnyugodhat, elég alaposan adtunk a videókommunikációnak, ráadásul ehhez (ha alap szinten gondolkozunk) nincs másra szükség, csak egy átlagos mobiltelefonra.