Syrah-ültetvény egy nemzeti parkban
Interjú Vincze Bélával
2013-05-25 | Tóth AdriennVincze Béla borait régóta országos átlagban is a teltebb műfajhoz soroljuk, pláne az Egri borvidék kapcsán. A borász most is kitart eddigi elképzelései mellett, a közeljövőben megjelenő bikavérei esetében a 2009-es évjáratból még utoljára lesz lehetősége egy nemzetközi stílusú, világfajták által meghatározott, igazán tartalmas bor elkészítésére. Többek között erről mesélt nekünk.
Huszonhét hektáron dolgozunk, és kizárólag kék szőlővel foglalkozunk, közülük a legfontosabbak a cabernet franc, a cabernet sauvignon, a merlot, a kékfrankos, a pinot noir és a syrah. Jelenlegi célunk az, hogy ezt a munkát magas minőséggel végezzük, valamint hogy a már meglévő héthektáros bioművelésű ültetvényünket követően további szőlőket is átállítsunk erre a gazdálkodási formára.
Mi alapján választotta ki azt a területet, amelyet elsőként vont bioművelés alá?
Meggyőződésem, hogy hazánk valamennyi, most szőlőművelés alatt álló területe alkalmas az ökológiai gazdálkodásra. A szóban forgó Mész-hegyen egy 2004-es telepítésű ültetvénynek viseljük gondját. Azért erre esett a választás, mert ez egy izolált szőlő, amely egy nemzeti parkban fekszik. A talaj erodált, köves, a vegyszermentes működés szempontjából pedig fontos, hogy hamar szikkad, a területet könnyen átfújja a szél.
Tudományos elnevezéssel élve a Mész-hegy egy szubmediterrán szárazulat. Töredezett talaja könnyen elnyeli a vizet, az itt jellemző növénytársulások legközelebb az Adriai-tenger partján, Horvátországban találhatóak meg. Mivel a terület a Bükki Nemzeti Park része, a telepítések kapcsán egyeztetnem kellett rajtuk kívül a helyi önkormányzattal is.
Milyen szőlőfajta került erre a földdarabra?
Mivel maga a fekvés is déli, és a köves talaj is jelentős mennyiségű meleget sugároz vissza a gyümölcsre, magasabb hőigényű fajtákat választottunk: syrah-t, cabernet franc-t és merlot-t. A csúcshoz legközelebb a syrah-t telepítettük, mert itt a legalacsonyabb a fagyveszély. Az ültetvények sűrű térállásúak, egy hektárra 7300 szőlőtőke jut.
Bioborként kerül forgalomba a teljes termés?
Nem, egyelőre csak a syrah. A biogazdálkodást ellenőrző szervezet szabályai szerint ugyanis abban az esetben, ha egy fajtából rendelkezésre áll ökológiai és hagyományos művelésű termés, nem használható a bio megnevezés, mert adott az összetévesztés lehetősége. Mivel azonban már megkezdtem egy újabb hathektáros ültetvény átállítását, néhány év múlva várhatóan a cabernet franc is bioborként jelenik majd meg.
Nehéz volt ez a szemléletváltás?
A biogazdálkodás gyönyörű kihívást jelent, fontosnak tartom, hogy minél inkább a vegyszermentességre törekedjünk. A bio egy romantikus álomnak is tekinthető, de számomra sokkal fontosabb az a tudat, hogy a régi világ is így működött. Úgy gondolom, ebből a szempontból az elhatározást követően már csak kitartásra van szükség, hiszen évjáratról évjáratra több tapasztalat áll rendelkezésre.
Eddig egy osztrák szaktanácsadótól kaptunk segítséget, de ma már egy normális évet megoldok magamtól is, persze a problémás esztendőkben szükség van konzultációra. Most, 2013-ban például eddig elég sok csapadékkal kellett szembenéznünk, ami nem teszi könnyebbé a növényvédelmet.
A másik fontos aktualitás a borászat kapcsán, hogy több év kihagyás után most újra készít bikavért. Milyen koncepció szerint?
Portfóliónk három egymásra épülő borcsaládból áll: a mindennapokra szánt alaptételeket a birtokborok követik, a csúcsot pedig az Arcanum sorozat jelenti, amely dupla válogatás által válik különlegessé. Bikavér most a terveink szerint az összes árkategóriában készül majd.
A koncepciót illetően bennem az a kép él a bikavérről, hogy az egy magasrendű cuvée. Az előírások szerint legalább négy fajtából kell állnia, ezért nagyon oda kell rá figyelni a házasítás folyamán, hiszen óriási szakmai kihívást jelent, és az egri eredetvédelmi kóstolók is szigorúak.
Milyen fajtákból állnak majd a borok?
Elméletben már megalkottam őket, de még hordóban vannak, előttünk az összefejtés feladata. Mivel ezek a borok a 2009-es évjáratból származnak, még nem kell kékfrankosalapúnak lenniük. Természetesen lesz bennük kékfrankos, de nem erre szeretném fektetni a hangsúlyt. Örülök annak, hogy lehetőségem van rá, hogy cabernet franc-ból és merlot-ból többet használjak fel, így erősebb, masszívabb konstrukciót hozunk létre. A bikavér kérdésében én inkább a nemzetközi stílus felé hajlok, számomra egyedül az a fontos, hogy szép legyen a bor.
Ez tehát még a jövő zenéje. Mely borok kaphatók jelenleg a pincészettől?
A kétezres évek második felében négy nagy évjáratnak is örülhettünk: 2006, 2007, 2008 és 2009 egyaránt jó adottságokkal bírt. 2006-os tételeink mára elfogytak, a 2007-esek közül még néhány kapható, de főként 2008 által mutatkozik meg jelenleg a Vincze Béla Borászat. A csúcsborok kedvelői azonban már néhány 2009-es Arcanum bor közül is válogathatnak.
Jó visszajelzésnek tartom, hogy ezen borokkal a versenyeken is jól szerepelünk, tavaly a VinAgoráról és az Országos Borversenyről arany-, a bordeaux-i Challenge International du vinről ezüstéremmel tértünk haza, sőt az utóbbi mezőnyben 2013-ban sikerült még jobb eredményt elérnünk: 2009-es Arcanum Cabernet Franc-unk arany-, 2009-es Bio Syrah-nk pedig bronzéremmel büszkélkedhet.
Az évtized utolsó esztendeje, 2010 viszont sikertelen volt számunkra, a növényvédelemmel sokat küzdöttünk, de még a mennyiségileg alacsonynak számító, megmentett szőlővel sem voltam elégedett, ezért az egész termés értékesítésre került, Vincze név alatt nem jelenhet meg.
Milyennek ígérkezik a 2011-es és a 2012-es széria?
Mindkét évjárat meleg, aszályos volt, ami általában kedvez a vörösboroknak. Mindkét évből komoly potenciállal rendelkező, nagy testű, magas alkoholtartalmú borok érnek a pincében. Hála az utóbbi évtizedben a sok szerencsés évjáratnak, mára azt is mondhatjuk, rutinosan folytatjuk a mediterrán borkészítést. Ennek kritikus része a magas cukorfok miatt a borok szárazra történő kierjesztése. Ez azonban sikerült, így ebből a két évjáratból nem lesznek nálunk ritkák a 15-16%-os alkoholtartalmú tételek.
A 2011-esek közül a kékfrankos, a cabernet franc és a syrah már olyan stádiumban vannak, hogy hamarosan letöltjük őket. Ezt követően jön még egy néhány hónapos palackos érlelés, majd idén karácsonykor vagy jövő húsvétkor kerülnek forgalomba. Ha összehasonlítást kell tennem, a 2011-es évjáratot többre tartom a 2009-esnél, amely szintén átlag feletti volt.
2012 hasonló paraméterekkel bír, a különbséget az jelenti, hogy a 2011-est megelőzte a rendkívül csapadékos 2010, amely feltöltötte a talajt vízzel. Mivel 2012-ből ez hiányzott, az aszály erősebben éreztette hatását, amely alacsonyabb termésmennyiségben, enyhén töppedő szőlőben mutatkozott meg.
Van kedvenc bora?
Fontosnak tartom, hogy egy pincének legyenek jó ár-érték arányú borai, mert tisztában vagyok azzal, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben a borkedvelők számára különösen fontos, hogy jó áron kapjanak minőségi bort. Ebből a szempontból az egyik legkedvezőbb tételnek a 2007-es Classic Cuvée-t tartom, de szívesen fogyasztom a 2008-as Birtokválogatás Cabernet Franc-t is. Az Arcanum sorozatnak pedig egyszerűen minden darabjáért odavagyok, nem tudom tagadni, ezek a borok olyanok nekem, mint a gyermekeim, képtelen vagyok érzelmek nélkül beszélni róluk.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!