Válaszolt a bormester: Tokaj helyett a magyar rozét hirdetné külföldön
Így kóstolt Koch rozékat Elizabeth Gabay MW
2015-08-12 | Bánlaki D. StellaLegutóbbi Közép-Európa túráján Elizabeth Gabay Master of Wine kóstolt, aztán hazavitt néhány palackot, hogy szakértő barátainak otthon egy kisebb borversenyt szervezhessen. Miután háziversenyén a Koch-borok holtversenyben másodikként végeztek, a pincészet "Megvan a borkészítés Szent Grálja" címmel futtatta meg a sajtóban a hírt, amely aztán kisebb kommentháborúig gyűrűzött. A rozék kapcsán faggattuk a mestert.
A Koch Pincészet lendületes, optimista hírlevelével indult, Elizabeth Gabay Master of Wine-tól Gazda Albertig gyűrűzött a Nagy Rozé Összecsapás. Lemaradt, mert a hőségben olvasás helyett inkább rozéfröccsözött? Jól tette, ITT összefoglaltuk.
Alább az Elizabeth Gabay-jal készített emailinterjú fordítása.
Miért a Koch rozéit választotta ki erre a versenyre?
Először a márciusi VinCén kóstoltam a Koch borokat, és lenyűgöztek a rozéik, valamint a prémium chardonnay. Amikor júniusban visszatértem Magyarországra, hogy a VinAgorán zsűrizzek, Izsák Norbert javasolta, hogy látogassuk meg az Alföldi Borrégiót, hiszen még soha nem jártam ott. Néhány másik Hajós-bajai termelő is csatlakozott hozzánk egy napra.
Melyik a kedvenc magyar rozéja ezen a nyáron?
Nem provence-i stílusú rozét kerestem, hanem olyat, amelyik gyümölcsös, friss, karakteres. A rozék többsége, amelyek tetszettek nekem, kékfrankosból készült. Főleg az Etyeki Kúria rozéját és sillerét szerettem, valamint a Schieber sillerét.
Melyek a kedvenc magyar rozéi az elmúlt évekből?
A rozék, amelyeket legtöbbször kóstolásra ajánlottak nekem, Dúzsi Tamás rozéi, de sajnos csak nagyon fiatalon, februárban kóstoltam őket, így inkább egyszerűnek, kevésbé érdekesnek tűntek. Ez gyakori probléma Provence-ban is, ahol sok fantasztikus rozé fogy el még azelőtt, mielőtt megmutathatná az értékeit.
Kóstolta valaha a Konyári, az Ikon, a Kislaki vagy például a Kovács Nimrod rozékat?
Utoljára 2008-ban kóstoltam Konyári rozét. Utóbbiakat nem kóstoltam, ahogy mondtam, általában a fehéreket és a vöröseket tolják.
Tapasztalt valamiféle változást rozék terén az elmúlt években Magyarországon, illetve a környező országokban?
Nem hiszem, hogy elég magyar rozét kóstoltam az elmúlt években ahhoz, hogy felmérhessem, hogy van-e fejlődés. Annyit mondhatok, hogy most van néhány rozé, amely átlagos, és egy pár, amelyik valódi stílust mutat.
Koch borok Gabay asztalán
Mit gondol, van esélye a magyar rozénak külföldön, vagy Magyarországnak inkább a tokaji fehéreket kellene reklámoznia?
Nehéz kérdés. Ha szóba kerül Magyarország, azok, akik legalább egy kicsit tudnak a borokról, először Tokajra gondolnak, majd meglepődnek, hogy más borok is készülnek ott. Szóval
talán Tokajnak nincs is szüksége több megjelenésre, és érdemesebb lenne inkább más borstílusokra fókuszálni.
Abból a néhány rozéból ítélve, amelyeket én megkóstoltam, igen, biztosra mondanám, hogy van esélyük a világpiacon. A rozé jelenleg nagyon népszerű, és sokan folyamatosan új, különböző rozékat keresnek.
Mit gondol, hogyan tudna érvényesülni egy viszonylag olcsó rozé – mint amilyen a Koché is – egy külföldi szupermarketben?
Az ár és a minőség is a javára dolgozik ennek a bornak. És ha a rozéval lehet lenyűgözni a vásárlókat, miközben a jó fehér- és vörösborok továbbra is elérhetők, akkor szerintem a szupermarketek nagyon boldogok lennének tőle. Azt viszont nem hiszem, hogy jó ötlet a bor olcsóságát marketingeszközként használni, hiszen akkor az összkép is olcsó marad. Az értéket hangsúlyozni kell az árral, a minőséggel, és az egyedi fajták jelentik az utat.
Egyébként most megnéztem a kóstoló végső pontszámait, és a három Koch rozé nagyon jól szerepelt.
Elizabeth Gabay hamarosan közzéteszi a kóstolt rozék sorát és elért eredményeiket. Addig is olvasásra ajánljuk a "Kiejthetetlen nevű szőlők Magyarországról" című blogbejegyzését, amelyben többek között azt állítja, hogy az olyan, külföldiek számára furcsa szőlőfajták, mint a kékfrankos, piaci előnyt élveznek egyszerűen a nevük miatt.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
"10 éven belül mi leszünk az új mediterráneum”
De'Ricci: generációkon átívelő tisztelet és hűség a terroir iránt
Két különleges bor a Jura borvidékről: vin jaune és vin de paille
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!