Így lesz valaki egy év alatt végzett borász #22
Újra terepen!
2020-03-12 | Geri Ádám
Múlt szombaton hosszú idő után ismét Szigetcsépre látogattunk, ahol a metszés alapjait sajátítottuk el. A képek és a rövid videók önmagukért beszélnek.
Február 7.: Metszés Szigetcsépen
Újra a szigetcsépi tangazdaságban, ahol utoljára a legelső napon jártunk szüretelni.
Ezúttal a metszésgyakorlat volt soron.
Az előzetes tantermi eligazításon az alábbi fontos tudnivalók hangzottak el:
- a szőlő vegetációja (a nedvkeringés) akkor kezdődik el, amikor a talaj felső 10-20 cm-es sávjában a hőmérséklet eléri a 8-10 Celsius fokot; ez praktikusan április közepe felé következik be, addigra el kell végezni a metszést (ellenkező esetben a növény kénytelen a tápanyagot a megmetszett végekre csoportosítani a sebrészek gyógyítására)
- rügypattanás előtt a szálvesszők kötözését is be kell fejezni, mert kötözéskor könnyen lesodorhatjuk friss rögyhajtásokat
- metszési módok: rövidcsap (1-2 rügy az egy éves vesszőn), hosszúcsap (3-4 rügy), félszálvessző (5-7 rügy), szálvessző (8-12 rügy, 80-90 cm hosszúság)
Az elméleti felkészítés után mehettünk a terepre, első utunk a fejművelésben termesztett kövidinkához vezetett (a kövidinka nem szereti a kordonos művelést). Életképek és "életvideók" következnek.
A terület szakszerű karbantartása 2011 előtt nem volt folyamatosan elvégezve, a bemutató ültetvényekbe az iskola ezután lehelt életet, így nyílt lehetőség többek között a fejművelésű tőkék metszésének elsajátítására is.
Egy képbe sűrítve a "guggoló" művelés minden szépsége és nehézsége.
Természetesen még Szigetcsépen is került bor az asztalra az ebédszünetben egyik csoporttársunk jóvoltából.
Ebéd után pedig következhetett régi ismerősünk, a február 12-én elkészült vizsgaborom alapanyagát is adó, kordonos művelésű csillám.
A metszés során is megerősítést nyert, hogy Soós által elhanyagolt állapotban átvett területen sajnos sok a beteg tőke. Az iskola folyamatosan dolgozik az ültetvények megújításán. Annyiból mindenképpen tanulságos volt, hogy többször is elhangzott, metszés előtt/alatt folyamatosan fertőtleníteni kell a metszőollót, hogy ne vigyük át egyik tőkéről a másikra az esetleges betegséget. A legjobb fertőtlenítőszer a 70%-os alkohol illetve a 1:1-1:3 arányban vízzel hígított hipó.
Mielőtt még a munkába vetettük volna magunkat, egy kis erődemonstráció a "Schwarzeneggernek" becézett motoros metszőollótól:
Ezután viszont már nem volt megállás:
Az alsó kép igazán bizsergető látvány. Nem kétséges, tanulságos napon vagyunk túl. Mint az még reggel a teremben elhangzott, "a termésszabályozás legfontosabb eszköze a metszőolló", vagyis nagyon fontos, az egész évjáratot meghatározó kérdések dőlnek el már a metszésnél. Ebből kaptunk ezen a szombaton ízelítőt. És még egy bölcsesség a végére: sok ezer tőkét kell még megmetszeni a megfelelő gyakorlat megszerzéséhez. Ezt már remélhetőleg mindenki a saját szőlőjében teheti meg.