A pincészet borbemutatása
Az évjárat roséja - a már megszokott módon - három kékszőlőfajtánk együttese. A bor legnagyobb részét, mintegy felét a pinot noir adja. A Tavaszó-dűlőből származó szőlőt úgynevezett rosészürettel szedtük. Ez azt jelenti, hogy a szedett fürtökből nyert must savtartalma és viszonylag alacsony potenciális alkoholtartalma a klasszikus rosék paramétereit hordozza. A feldolgozott szőlőt a mustülepítés után alacsony hőmérsékleten hagytuk erjedni. A rosékészítésre szánt borunk másik része a merlot és cabernet franc fajtákból származik, ebben az esetben azonban a szedett és feltárt cefrét a vörösborkészítés ismérvei jellemzik. A betárolt mennyiségből 4-6 órás áztatási idő elteltével léelvétellel különítettünk el mustmennyiséget, amit azután szintén alacsony hőmérsékleten erjesztettünk. A két külön eljárással készített roséalapanyag kierjedt borként került házasításra. A három fajta kétféle technológiával készült borát a sokszínűség jellemzi: lazacos árnyalatú, illatában a málna és az érett földieper jegyei mutatkoznak meg, míg ízét játékos savvilága teszi érdekessé, ahol az érett szőlőből származó krémességet 3,5 g/l maradékcukor egészíti ki. A tavasz beköszöntével válik a meleg nyári esték nélkülözhetetlen kísérőjévé. Szigorúan jól behűtve fogyasszuk!
Érlelési információkReduktív |
Pinceidő2010 |
Hol vásárolható meg
Pannonhalmán a Főapátság és a Pincészet ajándékboltjaiban valamint országszerte a Budapest Bortársaság által ellátott borszaküzletekben és éttermekben
Pannonhalmi Apátsági Pincészet bemutatása
A pannonhalmi monostor szerzeteseinek életét századokon át nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor, a második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A közelmúlt változásai által biztosított lehetőséggel élve a Pannonhalmi Főapátság és a MKB Bank Zrt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az újraindított Apátsági Pincészet.