A pincészet borbemutatása
Chardonnay és pinot blanc fajtáink a 2007 szeptemberének második felére jellemző kellemes melegben szépen beértek, magas cukortartalmat gyűjtöttek és kellemes harmóniát varázsoltak a bor ízvilágába. A biológiai érésben lévő szőlőfajtákat közvetlenül egymás után szüreteltük, egészfürtben préseltük, majd a mustot fahordóban és tartályban erjesztettük. A must fele 500 literes hordókba fejtettük, másik fele pedig acéltartályban készült. A hordós erjedés végén a seprőt heti rendszerességgel felkevertük, hogy ezzel alkalmat adhassunk a finomseprő ízanyagainak visszaoldódására. Az almasavbontás december végére befejeződött, amit további 6 hónapos érlelés követett. Júliusban összefejtett borunkat a komplexitás fokozásának érdekében olaszrizlinggel házasítottuk, így alakult ki a véglegesen 50% chardonnay-t, 40% fehérburgundit és 10% olaszrizlinget tartalmazó 2007-es Hemina. A bor nagytestű, érett szőlőjegyeket hordozó borok barátainak lehet kedvence. A már-már töppedt jegyeket sugalló illat-íz-kombináció egészül ki a hordós erjesztés-érlelés finom tölgy- valamint vaníliaízeivel. Az érett jegyekért elsősorban a chardonnay és a pinot blanc párosa felel, míg a bor biztos hátterét az olaszrizling kölcsönzi. Jól érlelhető vastag bor, amelyet elsősorban grillételek, vajas köretek, erdei gombák vagy akár szarvasgombás étkek mellé ajánlunk.
Érlelési információk1/2-arányban nagyfahordós érlelés és 1/2-arányban acéltartályos technológia |
Hol vásárolható meg
Megvásárolható Pannonhalmán a Főapátság és a Pincészet ajándékboltjaiban valamint országszerte a Budapest Bortársaság Kft. által ellátott borszaküzletekben és éttermekben.
Pannonhalmi Apátsági Pincészet bemutatása
A pannonhalmi monostor szerzeteseinek életét századokon át nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor, a második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A közelmúlt változásai által biztosított lehetőséggel élve a Pannonhalmi Főapátság és a MKB Bank Zrt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az újraindított Apátsági Pincészet.