"A bornak élénknek, jóivásúnak és az emberek számára elérhetőnek kell lennie"
2024-07-12 | Pethő DóraJob de Swart Master of Wine-t kérdeztük a Winelovers Wine Awards-on szerzett tapasztalatairól, a holland bortrendekről, és arról, hogy miként változott meg az élete a Master of Wine cím megszerzésével.
Ő harmadik holland, aki megszerezte a Master of Wine címet, emellett egy borkereskedés társtulajdonosa is, amely többek között magyar borokat is importál Hollandiába. Job a Winelovers Wine Awards zsűritagjaként a gyümölcsös vörösborok szekciót vezette, ennek kapcsán kezdtünk el beszélgetni.
Job de Swart Master of Wine
A gyümölcshangsúlyos vörösborok specialistája voltál, elégedett vagy a kóstolt borokkal?
Abszolút, a gyümölcsös vörösek egy elég széles kategória, ahol a könnyed, vibráló, piros gyümölcsös aromákkal rendelkező, jóivású borok jelennek meg. Ezek mindig mosolyt csalnak az arcomra. Ezek azok a borok, amiből egy-két pohárral bármikor könnyen lecsúszik, pláne jó társaságban.
Ebből arra következtetnék, hogy ez az a bortípus, amit személyesen is kedvelsz. Valóban így van?
Határozottan, ezek a borok könnyedek, tele gyümölcsösséggel, igazán könnyű őket kóstolni, nem kell rajta sokat gondolkodni. Szerintem a bornak élénknek kell lennie és elérhetőnek az emberek számára. Nincs bennük olyan sok potenciál, az igaz, de nagyon jó például őket ételekkel párosítani. Számomra ezek azok a tulajdonságok, amiket keresek egy borban.
A hollandok milyen borokat szeretnek? Melyek azok a fajták, amelyek népszerűek?
Többféle meghatározó trend is van jelenleg. A hollandoknál az utóbbi időben a rozé a legnagyobb divat. Ahogy előbújik a nap, az emberek kiülnek a teraszokra, ahol a provence-i stílusú rozék fogynak leginkább. De határozottan látszik, hogy felkapottak a fehérborok és könnyebb vörösborok is, amelyekben inkább a piros bogyós gyümölcsök dominálnak a sötétebb színű társaikkal szemben. Emellett úgy látom, hogy a fiatalabb fogyasztók sokkal nyitottabbak az új fajták és ismeretlen borvidékek felfedezése iránt. A modern borfogyasztók alapvetően kísérletezőbbek. Azt hiszem, ez egy jó lehetőség lehet a közép-, és kelet-európai borok, így a magyar borok számára is.
Ismerted korábban a magyar borokat?
Számomra a tokaji régió borai a legismertebbek a magyar borok közül, ezekkel találkoztam a boros kurzusokon is, illetve ebből a régióból exportálnak a legtöbbet Hollandiába. Itt nem csak a Tokaji Aszúra gondolok, a száraz furmint és a hárslevelű is elérhető nálunk. Összességében, azt gondolom, hogy a magyar fehérborok egyre tisztábbak és vibrálóbbak, a borászok egyre jobban fókuszálnak a szőlőfajtákra, amely segít a fogyasztóknak megérteni és megismerni az egyes fajták jellemzőit, karakterét. Szerencsére a savak a borban már nem olyan ijesztőek, mint az utóbbi években, ez pedig kedvezően hat a fogyasztási szokásokra is. Nagyon érdekesnek tartom még a kékfrankost a magyar borok közül. Gazdag, kissé kaliforniai paprikás ízjegyekkel rendelkezik, amit én személyesen nagyon kedvelek a borban. Azt gondolom ez az a borstílus, amit külföldön is nagy érdeklődés övezhet, amit az emberek magyar specialitásként ismerhetnek meg. Nagy jövőt látok ebben a fajtában az ország számára.
Mit gondolsz mennyire ismerik a magyar borokat külföldön? Van esetleg jó ötleted a magyar borászok számára, hogyan tudnák a borukat népszerűsíteni a külföldi piacon is?
Amiket eddig kóstoltam, azok kis családi pincészetek borai voltak, ezek nagyon szimpatikusak, különlegesek, igazán egyedi borokat kínálnak. Ezekben nagy potenciál lehet akár a holland fogyasztók körében is, főleg a magasabb árkategóriájú borok között tudnám ezeket elképzelni. Ami még nagyon fontos, hogy legyen kapcsolat a borvidék és a fajta között. Az emberek tudják összekapcsolni, hogy honnan származik a bor, tudják mihez kötni, mivel azonosítani. Azokra a fajtákra kellene hangsúlyt fektetni, amiben jók vagyunk és nem a rajnai rizlingben versenyezni a németekkel, csak hogy egy példát emeljek ki. Jelenleg inkább a tokaji édes borokról ismert Magyarország, talán az egri bikavér és egy-egy szőlőfajta híre még eljut külföldre, de ha például a somlói borokról kérdeznének borszakértő vagy sommelier kollégákat külföldön, akkor bizony többen bajban lennének.
Ami még engem meglepett, hogy fantasztikus vulkanikus-, lösz-, és mészkő- talaj jelenik meg több borvidéken is, amit Szicíliában, Szantorinin remekül kihasználnak, de Magyarország is kijátszhatná ezt a kártyát. Jobban meg lehetne lovagolni a talaj adta lehetőségeket és nem csak az ismert borrégiókra koncentrálni.
A borok után térjünk át a személyes céljaidra. Honnan jött neked, hogy MW legyél? Miért vágtál bele és hogyan változtatta meg az életed?
Ha végigcsinálod a WSET kurzusokat, akkor a diploma végén megismered a Master of Wine tematikát. Ott már éreztem, hogy ez engem vonz és ez az, amit csinálnék. Majd, amikor megcsinálod az összes tanfolyamot, végig járod a kurzusokat, és végül megszerzed a MW képesítést, akkor hirtelen részese leszel egy olyan boros közösségnek, ahol rögtön világszerte lesznek ismerőseid, akiknek ugyanaz az érdeklődési körük, rögtön lesz egy közös pont. Bekerülsz egy kapcsolati hálóba, ami fantasztikus érzés. De az út során sokat tanulhatsz magadról is. Nekem hét évembe telt, hogy megszerezzem ezt a címet, és közben sok hullámvölgy volt, de mindig megtettem a legtöbbet, ami tőlem telt, hogy elérjem a célom. Ez egy önismereti út is egyben. Majd ezután persze érkeznek a felkérések sorban, kóstolókra, zsűrikbe hívnak, hiszen itt már bizonyítottál nem csak magadnak, de az embereknek, hogy képes vagy erre, van egy széleskörű tudásod, kóstolási tapasztalatod. Hirtelen nagyon sok kapu fog megnyílni, mindenki kíváncsi lesz a véleményedre.
Van következő terved? Újabb célod a borok világában?
Ha benne vagy az MW programban, akkor nagyon sokat kóstolsz, vakon is. Ezt szeretném még fejleszteni. Illetve megismerni újabb szőlő fajtákat, borstílusokat, amiket eddig még nem ismertem. Ezért is jöttem el ide a Winelovers X kóstolóra, hogy például a helyi kékfrankosokat jobban megismerjem, még több tapasztalatot gyűjtsek, ki tudjam érezni a különbségeket , amelyek a talajból, a borvidékek sajátosságaiból adódnak. Szeretnék még ezekről sokat tanulni és kicsit finomhangolni a tudásom, odafigyelni ezekre az apró különbségekre. Ez egy igazán jó kihívás számomra.
Mi az a bor, ami jól esik egy fárasztó nap után?
Azt hiszem, egy rizling mellett tenném le a voksom, lehetőleg olyan legyen, amiben van egy kis maradékcukor. A Mosel régió borait kimondottan szeretem. Illetve most kóstoltam habzó furmintot a tokaji régióból, ez is egy olyan kategória, amit határozottan érdekesnek találok. El tudom képzelni, hogy bekerüljön ez is a kedvencek közé.
Az interjút lejegyezte: Pethő Dóra
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
A Top 100 legjobb bor közé már csak aranyérmesek kerültek
"10 éven belül mi leszünk az új mediterráneum”
Lérins szigetek: a szerzetesek bora Cannes partjai mellett
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!