A halak és a szőlő harca
Rövid borhírek Sonomából
2009-08-03 | Tóth AdriennSonoma Kalifornia északi részében található, ennek köszönhetően és továbbá annak, hogy az óceán partján húzódik, az állam hűvösebb borvidékei közé tartozik. Azért lényeges a vízhez való közelsége, mert az óceán felől köd száll a borvidék fölé, és gyakran alkonyattól egészen másnap délelőttig marad, hogy megóvja a szőlőt a nap túl erős sugaraitól. A megye legnevesebb bortermő alrégiói a névadó Sonoma, a Russian River, az Alexander és a Dry Creek völgyek.
A megye egyik legjelentősebb bevételi forrása a bor, illetve az ehhez kötődő turizmus. Sonoma pincészetei kedvelt célpontjai a középkorú, bor iránt érdeklődő amerikaiaknak, de szinte bármely korosztály tagjai szívesen tesznek ide rövidebb kirándulásokat San Franciscóból. A helyiek mellett pedig egyre több turista is érkezik Európából és Kanadából.
Megnagyobbítanák a Russian River völgyet
A Russian River völgy a legnagyobb presztízzsel bíró sonomai területek közé tartozik. Hűvösebb, rendszeresen köd fedte területein chardonnay és pinot noir terem, míg a magasabb hegycsúcsokon, ahova már nem ér fel ez az óceán felől érkező fehér lepel, régi zinfandel ültetvények találhatók.
Az eredetvédett területet, azaz AVA-t 1983-ban hozták létre, és azóta két alkalommal bővítették. A mostani szándék azért kétes, mert mindössze egyetlen cég, az óriás borászati vállalkozás, E&J Gallo érdekeit szolgálná. A módosítás körülbelül 14 000 hektárral növelné meg a borvidék területét déli és keleti irányban.
A javaslattal kapcsolatban nehéz tisztán látni, sokan ugyanis nem mernek ellene állást foglalni, hiszen a vidéken szinte mindenki üzleti kapcsolatban áll a beterjesztő Gallóékkal. A javaslat azon alapszik, hogy a bevonandó területek mind talaj, mind klíma szempontjából megegyeznek a mostani AVA földekkel. Ezzel azonban nem mindenki ért egyet, sokan tartanak attól, hogy a borvidék borainak egységes, magas színvonala csökkenne a változtatás eredményeként.
Nehéz megmondani, kinek lehet igaza, egy dolog azonban biztos, komoly összegek forognak kockán, ugyanis a Russian River völgy elnevezéssel futó palackok átlagára 6 dollárral magasabb, mint a bevonandó területeken készítettek, amelyek jelenleg csak egy általánosabb Sonoma Coast AVA nevet viselhetnek.
Kié lesz a víz: a halaké vagy a szőlőé?
Az állam teljes területén problémát jelent a vízgazdálkodás. A szőlészetben nem csak locsolásra használják a vizet, ugyanis tavasszal a fagy ellen is úgy védekeznek, hogy vizet spriccelnek a növényekre. Az így kialakuló jégpajzs megvédi a friss hajtásokat a fagytól azáltal, hogy állandó hőmérsékleten tartja őket.
A tavalyi egy olyan évként vonult be a helyi borásztörténelembe, amelyben különösen sok gondot okozott a víz hiánya. Mivel a tél és a tavasz is meglehetősen száraz volt, kevésbé tudtak a szőlészetek víztartalékról gondoskodni, így messzemenően a külső forrásokra voltak utalva.
A helyi településeken képződő tisztított szennyvizet nemcsak a borászatok használják, hiszen többek között ezzel táplálják az összes egyéb mezőgazdasági területet és a golfpályák gyepét is. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy ebben az évben egy új áramfejlesztési projekt is életbe lépett, amelynek eredményeként szintén csökkent a rendelkezésre álló víz, megérthetjük, hogy miért éleződtek ki az indulatok.
Idén tavasszal azonban odáig fajult a helyzet, hogy a Russian River, magyarul Orosz-folyó olyan mértékben elapadt, hogy egy itt élő, egyébként is veszélyeztetett lazacfaj ebből a vízből teljesen kipusztult, másik kettő pedig ennek a határára került. A környezetvédők ezek eredményeként kilátásba helyezték a fagy elleni védekezés spricceléses formájának felfüggesztését a szőlőkben.
A konfliktus leginkább a tavaszi fagy elleni védekezés vízszükséglete miatt alakult ki. Mivel a szőlészetek ettől nem tudnak eltekinteni, véleményük szerint az együttműködés jelenthetné a megoldást. Abban az esetben, ha a fagyelőrejelzés esetén a folyóba extra vizet engednének a közeli Mendocino-tóból, valószínűleg elkerülhetővé válna az ilyen mértékű apadás.
15%-kal alacsonyabb termés
Bár területről területre eltérően alakult a helyzet, szinte minden szőlészet az átlagosnál 10-20%-kal kevesebb termést szüretelhetett tavaly. Ezzel a 2008-as már a második olyan egymást követő évjárat Sonomában, amikor elmarad a termésmennyiség a várttól.
A tavalyi évjárat egy száraz tavasszal vette kezdetét, amelynek eredményeként a talaj hamar felmelegedett, így a növények korábban ébredtek a szokásosnál. Az április 20-i fagyhoz hasonlóra a helyiek szerint a hetvenes évek óta nem volt példa. A nyár aztán szeles és meleg volt, ami miatt a megyében több helyen komoly erdőtüzekkel kellett szembenézniük a sonomaiaknak.
Mindez azonban nem volt egyértelműen rossz hatással a minőségre. Az egyik helyi szőlész nyilatkozata szerint a száraz nyár olyan stresszhelyzetbe kergeti a növényt, amelyben az saját növekedése helyett csak a gyümölcs érlelésére koncentrál.
A melegnek köszönhetően a szokásos köd elmaradt, a szüret így korábban indult, és gyorsabban zajlott le. Mivel a növények hamar elérték a megfelelő cukorfokot, azonnal kellett szedni őket. A pincészetek legtöbbjénél így az átlagos 5-6 hét helyett 3-4 hét alatt zajlott le a szüret. Hajnali háromkor kezdtek a szőlőben, napfelkelte előtt már megérkeztek az első szállítmányok a pincébe, ahol aztán éjszaka sem állt le a munka.
Persze olyanok is akadtak, akik úgy döntöttek, inkább kivárnak. A későbbi érésű kékszőlővel foglalkozó pincészetek voltak elsősorban érdekeltek abban, hogy a tanninérettség elérése folytán ne kapkodják le a szőlőt. Szeptember végére szerencsére csökkent a meleg, és sokáig kitartott az esőmentes ősz, így a korai hektikussággal ellentétben nyugodtan fejezték be a szüretet Sonomában.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!