Amikor a dizájn és a gasztronómia találkozik
Fiatal séfek viadala
2012-04-20 | Vizi CsengeTavaly ősszel indult útjára egy tehetségkutató pályázat a Coninvest jóvoltából, Restaurant Design néven, amelyet idén a Food & Design verseny követett. Míg az elsőn fiatal tervezők és tervrajzaik versenyeztek, addig idén már szakácsok és ételeik mellett voksolhatott a neves séfekből és szakemberekből álló zsűri.
A Coninvest Konyhatechnológiai és Belsőépítészeti cég által meghirdetett pályázat utolsó fordulójára április 3-án került sor a Bécsi úti Chefparade egyik elkülönített, méretes szegletében. A kiírás szerint 18 és 30 év közöttinek kellett a versenyzőknek lenniük, szakmájukat tekintve pedig szakácsok vagy szakácstanulók csaphattak össze a döntőben.
A gasztronómiai verseny döntőjében bőrös csirkemellet kellett elkészítenie a négy versenyzőnek – Benesch Antalnak, Dudás Péter Krisztánnak, Szigeti Kristófnak és Zsiska Zoltánnak –, amely mellé szezonális alapanyagok felhasználásával kétféle köretet és egy mártást kellett tálalniuk. Természetesen a kreatív szervírozás is alapfeltétel volt, amire a zsűri egyik food artist tagja ügyelt.
A fiataloknak csupán másfél órányi idejük volt az ételkompozíció elkészítésére, amelyet a Chefparade adottságainak köszönhetően mind a zsűri tagjai, mind a vendégek igen közelről figyelhettek végig. Ezalatt szép lassan ki is alakult az ítészekben a kép, miszerint kinek ítéljék majd oda a fődíjat.
A zsűri tagjai közül az olasz Ugo Pradella mindenképp kiemelendő, hiszen ő a Ferrari Forma–1-es csapatának a volt séfje, egyben a zsűri fővédnöke, és elismerő szavakkal illette a versenyzőket, és kiemelte, hogy nincs is annál fontosabb e szakmában, mint az örömmel teli főzés. Továbbá hangsúlyozta azt is, hogy a szakácsmesterség bizony több egy szakmánál, hiszen a verseny résztvevőin és a zsűri tagjain is jól látszik, hogy generációkat, egy-egy kultúrát és mindig egy-egy korszakot képviselnek.
Azonban a neves olasz séf azt is előtérbe állította, hogy sajnos a ma fiatal szakácsai nem igazán ismerik a modern konyhatechnológiát, így ritkán használják azt. Ezzel a döntősök esetében is találkozott, de kiemelte emellett a felelősséget, amellyel viseltetnie kell egy szakácsnak, amikor elkészít egy ételt, ahogyan azt tették a versenyzők is.
A pályázókról és magáról a gasztronómiáról vallott még Bíró Lajos és Segal Viktor is. Az előbbi neves séf szerint a mai gasztronómia még mindig nem a külsőségekről szól, majd utóbbi szakember megosztotta a versenyzőkkel és a vendégekkel is azt az észrevételét, miszerint a döntősöket ritkán vagy egyáltalán nem látta kóstolni az ételeiket, holott ez alapvetően fontos a konyhában, ellenben a felhasznált alapanyagok frissessége, üdesége, szezonális volta miatt külön megdicsérte a fiatalokat.
Végül a food artist személyét megtestesítő Kapolka Ágnes is felszólalt, akinek szavai megelégedettséget sugároztak, hiszen véleménye szerint mindegyik versenyző a kiírásnak megfelelően látványos módon vissza tudta adni ételkompozíciója által a tavaszt, csupán talán pici spontaneitást és egyszerűbb vonalat várt volna még tőlük.
A Coninvest által nyújtott segédeszközök használata és a pályázatban kiírt feltételek alapján a négy versenyzőből három került kiemelésre. Egyrészt Szigeti Kristóf, aki bár tapasztalatlan még a szakmában, az aznapi versenyen különösen finom étellel lepte meg a zsűrit, másrészt Dudás Péter Krisztián, akinek elgondolása a zsűrit is elgondolkodtatta, harmadrészt azonban a győztes ételt a pontozások alapján Benesch Antal készítette el, akit mesterszakács édesanyja ösztönzött a versenyen való részvételre.
Ezzel a fiatal szakácstanuló utazhat el a Garda-tóhoz, a Hotel Terazzóba, ahol a konyhában egy hónapon át gyakornoki pozícióban lesheti el az olaszok konyhaművészetét. Továbbá a Chefparade Főzőiskola különdíjával is gazdagodott a nyertes, amellyel részt vehet a Nemzetközi Sztárséf Hétvégék egyikén.
Természetesen nem érdemes a többi dizájnernek és séfnek sem szomorkodnia, hiszen a tehetségkutatás folytatódik ősszel és 2013-ban is, ahová várják a fiatalok jelentkezését!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!