Borbolt nyílik a Somlón
Az egész borvidéket be akarják mutatni
2012-09-06 | Tóth AdriennA július végén megnyílt Somlói Borok Boltjában igyekeznek egy helyen minél szélesebb somlói kínálatot bemutatni. Ezzel ezentúl az egyik legkisebb borvidékünkön is lehetősége lesz a borkedvelőknek arra, hogy előzetes, pincéhez történő bejelentkezés nélkül akár több borászat kínálatát is végigkóstolják. Hiszen pont ez az üzlet egyik különlegessége: nemcsak vásárlásra nyújt lehetőséget, de kóstolásra is. A Somlói Borok Boltjáról Cartwright Évát kérdeztük.
Miért nyit valaki Somlón borboltot?
A Somlóhoz személyesen kötődöm, a környéken nőttem fel, ide jártam általános iskolába és gimnáziumba is. Öt éve aztán vásároltam itt egy szőlőterületet, amihez tartozott egy régi kis pince, ezt alakítottuk aztán át, majd építettünk mellé egy újat, amiben most megnyílt a bolt.
Az, hogy végül is bolt lett belőle, tulajdonképpen az erre járó kirándulóknak köszönhető, mivel hamar észrevettük: az elhelyezkedésünk a hegycsúcsra vezető fő útvonalon, „félúton”, az első nagyobb parkoló mellett ideális információs központnak és bor eladására.
Valahányszor a pincénél dolgoztunk, majdnem minden erre járó betért hozzánk, és megkérdezte, merre kell továbbmenni a hegytetőre, a várhoz, vagy hogy hol lehet itt bort vásárolni. Egyszer csak úgy döntöttünk, hát majd itt.
Milyen szempontokat vettetek figyelembe a kínálat kialakításakor?
A borvidék összes borászának borát igyekszünk itt, egy helyen összegyűjteni. Ez régi szándékunk volt, hiszen korábban mi is számos esetben találtuk magunkat szemben azzal a problémával, hogy bár rengeteg jó és neves borászat van a Somlón, nem mindig alkalmas nekik a vendégfogadás, hiszen alapvetően mindegyikőjük dolgozik a munkahelyén, és persze a szőlőben is.
A Somlói Borok Boltjában most végre állandó nyitva tartás mellett lehet kóstolni és vásárolni somlói borokat anélkül, hogy a borásznak jelen kellene lennie. Ez persze nem jelenti, hogy távol akarjuk tartani a borok készítőit, hiszen gyakran előfordul, hogy maga a borász is nálunk kóstol vagy akár kóstoltat, szívesen adunk ugyanis helyet bárkinek, akinek saját infrastruktúrája nem teszi lehetővé a nagyobb létszámú vendégfogadást. Nálunk megfelelő idő esetén harminc ember tud leülni kényelmesen a teraszon.
Adott a helyismeret, de mennyire volt könnyű vagy nehéz a portfólió kialakítása?
Sok pincét, borászt ismertünk, de jól jött a segítség, amit a Hegyközség, illetve a környékbeli önkormányzatok csapatai adtak. Hála körleveleiknek és személyes ajánlásaiknak, lassan minden borász idetalált.
A kezdetektől velünk tartó borászatok pedig az elmúlt röpke másfél hónap alatt eljutottak odáig, hogy egyenesen építenek már ránk: van olyan, hogy az adott, éppen Budapesten tartózkodó borász nem azt mondja a vendégnek, hogy nem tudja fogadni, hanem hogy majd mi fogadjuk, és nálunk tud kóstolni is.
A személyes indíttatáson egy borszaküzlet vezetőjének túl kell tudnia lépni. Ha betér hozzád egy turista, hogy foglalnád neki össze, miért fontos a Somlói borvidék?
Mert Tokaj mellett a másik olyan borvidék, ahol olyan borok készülnek, amik a világon sehol másutt nem „reprodukálhatóak”. Cabernet sauvignont és chardonnay-t sok helyen készítenek, és bizony nem feltétlenül lehet megállapítani mindegyikükről, hogy honnan származik a szőlő.
Aki viszont valaha kóstolt már somlói juhfarkat, hárslevelűt vagy furmintot, az tudja: ezt a vulkanikus terroir adta ízvilágot nem lehet semmi mással összetéveszteni. Ez egy olyan magyar kincs, ami sokkal nagyobb hírnevet és elismertséget érdemelne, mint amennyit eddig kapott.
Szerencsére az elmúlt években ez a tendencia változik, és egyre többet hallani a Somlóról, sok borászati fórumon volt főszereplő a borvidék. Az ismertséggel együtt végre a helyi infrastruktúra is kezdi felvenni a ritmust, és mostanra szinte minden hónapban valami új fejlesztéssel várjuk az ide látogatókat. Ennek egyik eleme lett a Somlói Borok Boltja is.
A palackos vásárlás mellett milyen rendszerben lehet kóstolni?
Körülbelül huszonöt-harminc palack van nyitva egyszerre, ezek listája a bolt hirdetőtábláján olvasható, erről választhatnak a hozzánk betérők. Szerencsénkre a somlói borok egyik fő ismérve a hosszú eltarthatóság és rendkívüli stabilitás, így a borok minden különösebb gond és minőségi változás nélkül állnak el a hűtőben hetekig, bár minden vasárnap végigkóstoljuk őket ellenőrzésképpen.
Ez a munkánk egyik apró és nyilván irigylésre méltó öröme, de sokat segít abban is, hogy az adott borról tudjunk hitelesen és személyes tapasztalat alapján is beszélni. Szerencsére sokat nem kell őrizgetni egyiket sem – kereskedőként gyorsan rádöbben az ember, hogy minden bor ízlik valakinek –, így az igazi feladat minél előbb megtudni a vendégtől, hogy neki vajon melyiket kell majd kivennünk a hűtőből.
Milyen rend szerint vagytok nyitva?
Az első másfél hónapot személyesen csináltam végig egyszemélyes kiszolgálóként és beszerzőként. Eddig reggeltől estig nyitva voltunk, egyfajta piackutatásként is kihasználva az időt. Szeptembertől a hét minden napján 11:00-20:00 óráig fogunk nyitva tartani, kicsit már tudatosabban, de fenntartva az eredetileg meghirdetett koncepciót, miszerint „előzetes egyeztetés alapján” ez az időszak is rugalmasan változhat, azaz szabad nekünk telefonálni, nem fogunk elküldeni senkit.
Ezzel az a célunk, hogy a korábban kialakult rossz gyakorlatot megtörjük, és igenis legyen valami szinte „mindig” nyitva a Somlón. A jövőben persze ezt egyedül nem fogom győzni, így, ha a kezdeti meglepetéshónapok után a következő pár hétben is ilyen szépen alakul a forgalom, megengedhetjük majd magunknak a váltott alkalmazottakat is. Terveink szerint így télen is folyamatosan nyitva maradunk, kivéve talán majd a január-februárt, amikor tényleg nincs vendégjárás sehol.
Terveztek-e programokat?
Egyelőre nincs kapacitás külön programszervezésre – azt viszont vállaltuk a kezdetektől, hogy a helyi szállásokról összegyűjtött információinkat továbbadjuk a vendégeknek, illetve szívesen szervezünk helyettük pincetúrákat is.
Mivel mostanra majdnem az összes látogatható pincészettel napi kapcsolatban állunk, és nagyjából azt is tudjuk, ki és mikor van a Hegyen, sokkal gyorsabban és könnyebben összeállítunk egy 3-4 pincéből álló kóstolótúrát, mint valaki, aki az internetről böngészi össze az elérhetőségeket. Ezért a közvetítő szolgáltatásért nem kértünk eddig sem és ezután sem pénzt: nekünk az a fontos, hogy az emberek idejöjjenek, ismerjék meg ezt a borvidéket. Aki egyszer a Somlón járt, az 90%-ban úgyis visszatér – és remélhetőleg hozzánk is benéz majd.
Hogyan állnak össze a kóstolósorok?
A kóstolósorokat rendszerint a vendég igénye alapján állítjuk össze. Bár vannak előre elkészített menük, az esetek nagy többségében a kóstolás közbeni beszélgetés az, ami a következő bort meghatározza. Van, aki azért jön hozzánk, hogy egyetlen termelő borait kóstolja meg, van, aki könyvből kóstol, de egyre gyakoribb, hogy a vendégek kihasználják a sokszínűséget, és például azt kérik, hogy mutassunk hat különböző borászattól csak juhfarkot. Mivel juhfarkból jelen pillanatban is nyitva van tizenkettő, ezen belül bőven lehet válogatni.
A bor hihetetlenül sokarcú, de mégis egyedi és nagyon is élő dolog, mint az emberek, akik isszák őket. A rövid idő alatt, amióta nyitva vagyunk, nem volt még egyetlen borászat sem, akinek valamelyik borát ne adtuk volna el, vagy valakiét ne keresték volna.
Az üzlet facebook oldalához kattints IDE!
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!