Borfalu Balatonföldváron
A kelta eredetű városban
2008-07-25 | Tóth AdriennA nyári Borfalu sorozat utolsó előtti állomására érkeztünk, amelyet már csak a fővárosi helyszín követ. Az ország különböző borvidékeiről érkező pincészetek képviselői július 25-27. között először kínálják majd a Balaton déli partján, Balatonföldváron nedűiket a Borfalu rendezvényének keretében. A színpadon ez alkalommal is a már megszokott gárda lép fel, így a cigányzenétől a latin dallamokon át, egészen a jazzig juthatunk el.
Talán vannak olyanok, akik nem tudják, hogy Balatonföldvár egy, a kelta kultúra virágzása idején, i.e. IV. században a helyszínen épült földvárról kapta a nevét. Nem volt véletlen, hogy épp ezt a vidéket választották, hiszen míg délről egy földsánc, addig északról a Magaspart szakadéka és a tó védte.
A XVII-XIX. században a Széchenyi család birtokainak részét alkotta az akkor még Földvárpuszta néven emlegetett település, amelyet többek között a család háziorvosa, dr. Korányi Frigyes tanár tanácsára kezdtek fürdőteleppé alakítani. Hivatalosan végül 1896-ban nyitották meg ebbéli minőségében, és innentől nevezik Balatonföldvárnak.
Ekkor már negyven villa kínált szállást az idejüket Balatonföldváron szívesen mulató arisztokratáknak, főuraknak, magas hivatalnoki és katonai köröknek. Ahogy a Balaton többi részének, úgy Földvár fejlődésének is jót tett az, hogy az első világháborút követően elvesztettük adriai tengerpartunkat, sőt a harmincas évekre kifejezetten divatba jött a magyar tenger.
A közelmúltra tekintve azt érdemes tudni róla, hogy 1992-ban nyilvánították várossá, ezáltal kistérsége központjává vált. A város vezetése nagy gondot fordít a már Széchenyiek idején elindított tudatos várostervezésnek. A platán- és gesztenyefasor telepítése mellett is különös figyelmet kap a kertészet, a virágosítás, így nem véletlen, hogy 1995-ben a „Virágos Magyarországért” pályázat első díját nyerték el.
A július 25-27. közötti hétvégén a város Fesztivál terén állítják majd fel a Borfalu sátrait, hogy balatoni, egri, pécsi, soproni, tokaji és villányi borászok, valamint pálinkafőzők tölthessék poharunkba italaikat.
A rendezvényt pénteken este öt órakor Bezeréti Katalin polgármesterasszony és Kocsis Imre Antal, a Magyar Bortelepülések Szövetségének ügyvezető titkára nyitja majd meg, hogy aztán átadják a színpadot az idei ötödik Borfalu első fellépőjének, a Kónya Miklós vezette Borfalu cigányzenekarnak.
A színpad részletes programjaiért kattints IDE.
A kiállító pincészetek teljes listája pedig az alábbiakban olvasható:
Varga Pincészet - Badacsonyörs
Gregorian Pince - Kisapáti
Szeremley Birtok - Badacsonytomaj
Némethi Pincészet - Balatonlelle
Eke Pince - Nemesvita
Gelléri Borászat - Felsőörs
Kiss Pincészet - Eger
Gál Tibor - Eger
Radó Pince - Pécs
Ferenczy Attila Pincészete - Sopron
Budányi Pincészet - Tállya
Szigetvin Pincészet - Felsőnyék
Júlia Pincészet - Rátka
Ikon Pincészet - Balatonlelle
Palota Borház - Tállya
Ősi Pincészet - Villány
Zódor László - Siklós
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!