Chardonnay du Monde 2010
Egy arany- és négy ezüstérem
2010-03-18 | Tóth AdriennIdén tizenhetedik alaklommal rendezték meg Franciaországban a kizárólag chardonnay szőlőfajtából készített borokat és pezsgőket felvonultató nemzetközi borversenyt. A megmérettetést a Vinoporton már több éve figyelemmel követjük. 2010-ben az eddig is rendszeresen jól szereplő Hungarovin és Nyakas mellett szép eredménnyel zárt a Kovács Nimród Winery és az újonnan feltűnt Orbán Pince is.
A március 10-13. között lezajló borverseny helyszínét a hagyományoknak megfelelően 2010-ben is a Burgundiában található Pasteur Intézet adta. A Château des Ravatys falai között négy nap alatt 887 bort kóstolt meg a 300 tagú nemzetközi zsűri.
Az idei mezőnyt a tavalyi évhez hasonlóan most is 37 nevező ország alkotta. A legtöbb bor természetesen Franciaországból érkezett, de sok bor jött még Kanadából, Olaszországból, Spanyolországból, Közép-Európából, Svájcból, Chiléből és Argentínából. Ebben az évben először indítottak kínai chardonnay-t a borversenyen.
A beküldött majd’ 900 bormintából 296 kapott érmet, 65 bor arany-, 174 ezüst- és 57 bronzminősítéssel gazdagodott idén. A verseny zsűrije, a 2009-es évvel ellentétben, 2010-ben nem adott ki nagy aranyérmet.
A TOP 10-es mezőny borai hét országból érkeztek, a legjobb eredménnyel az osztrák Weingut Johann Schneeberger végzett 2008-as Morillon Trocken borával. (A chardonnay szőlőfajtáról érdemes tudni, hogy Ausztriában morillon névvel is illetik.) Az élmezőnybe egyébként bekerült négy francia, egy görög, egy dél afrikai, egy spanyol, egy német és egy kanadai tétel is. A tíz borból kettő volt pezsgő, mindkettő a stílus őshazájából, Champagne-ból származott.
A hazai indulók öt éremmel lettek gazdagabbak. Közülük a legtöbb általánosan ismert bor, azonban egy mindenképpen újdonságnak számít. Az Orbán Pince 6,5 hektáron művel szőlőt a Balatonfelvidéki és a Badacsonyi borvidéken. A borász, Orbán Gergely a Vinoportnak elmondta, hogy már csak azért is fontos számára ez az érem, mert azt a null-kilométeres pincészet első borával érte el. A Kőtenger 01 Chardonnay megalkotásában fontos volt Gergely chardonnay koncepciója, amely középpontba helyezi a szőlőfajtából eredő gyümölcsös, behízelgő illatot, a kép azonban esetünkben nem ilyen egyszerű, hiszen a bort komolyabbá tette egy finomseprős érlelési szakasz is.
Az alábbiakban következzen az összes magyar díjazott:
Aranyérem
Kovács Nimród Winery – Egri Chardonnay Battonage 2007
Ezüstérem
Orbán Pince – Kőtenger 01 Chardonnay 2009
Chapel Hill – Chardonnay Brut
Nyakas Pince – Budai Chardonnay 2009
Törley – Chardonnay Brut 2006
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!