A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Chile bor-nagyhatalommá válik

Robban a bomba

2008-03-05 | Tóth Adrienn


Igen, Chile az az aránytalanul hosszú és keskeny ország Dél-Amerikában, amelyet az argentinok nem is igazán tekintenek országnak, inkább egy végtelen tengerpart az egész, amelynek – az argentinok szerint – inkább hozzájuk kellene tartoznia. De félre most a szomszéd-háborúval, hiszen a chileiek nem is Argentínával szeretnének jóban lenni, hanem a világ északabbi felével, és hát bor vonalon ez a törekvés nem is alakul rosszul.


Mi a helyzet „fogyasztás-országban”?

Viszonylag hosszú ideje tart már a dollár értékének csökkenése, erre példaként megjegyezhető, hogy 2006. és 2007. októbere között 13 %-ot javult az euró a dollárral szemben. Ezt különösen is megsínylik az USA-ba exportáló cégek, hiszen a dollárban megkötött szerződések betartása mellett egyre kevesebb hazai valutára válthatják Amerikában megszerzett pénzüket. Költségeik nagy részét – mint a munkaerőt vagy az energiát, amely a borok előállításához szükséges - pedig otthon kell megfizetniük.

Árat kevéssé vagy egyáltalán nem emelhetnek, ugyanis a borokkal túltelített amerikai piac vásárlói felettébb árérzékenyek, így félő, hogy amennyiben magasabb összeg kerülne az árcédulára, egyszerűen eltekintenének a vásárlástól, ez pedig komoly értékesítési problémákhoz vezetne.

Bár a probléma a chilei borászokat is érinti, nekik mégsem lehet okuk panaszra. Hiszen az így bekövetkező veszteségeiket kompenzálhatják mennyiségbeli növekedéssel. A 2007. januárja és augusztusa között értékesítésre kerülő bormennyiség ugyanis 23%-kal több ugyanezen időszaknál a megelőző évben.

A lendület valószínűleg részben annak a 2004-ben megkötött és 2015-ig érvényben lévő kereskedelmi szerződésnek köszönhető, amelyet az ország az Egyesült Államokkal írt alá. Különösen nagy jelentőséget tulajdonít a dél-amerikai ország a szerződés eredményének tartott borforgalom növekedésének. Hiszen az ország egyéb export javaival szemben, mint a lazac vagy a faanyag, a borok címkéin szereplő ország-megjelölés a fogyasztók számára is elismertté teszi őket. Mára az amerikai fogyasztók Chiléről a boraikra asszociálnak.

Dübörög az angol piac is

2007-ben Chile a hatodik legjelentősebb bor-exportőre volt a szigetországnak. Először fordult elő, hogy megelőzte Spanyolországot. A korábban említett amerikai eredménynél is magasabb volt a növekedés. Az egy év alatt 25%-os emelkedés nagyobb, mint bármely konkurens országé. Így talán nem véletlen, hogy 2008-ra többen azt várják, hogy Chile megelőzi a jelenleg ötödik helyen álló Dél-Afrikát.

Az angol piac hangos Chile sauvignon blanc, syrah és pinot noir borainak hírétől. Egyik szakértő a másik után fejtegeti, hogy az ország borászata mennyit fejlődött az utóbbi két évtizedben. Rengeteget beszélnek a befektetett milliókról (dollárban értendő), amellyel megszerzik maguknak a legjobb szakembereket és európai szőlőtőkéket, valamint amelyek segítségével számítógépek figyelik a szőlőterületeket.

Nem is maradt eredménytelen a sok dicséret, hiszen a karácsonyi főszezonban, decemberben az Egyesült Királyságban értékesített borok 21%-a, azaz több mint minden ötödik palack Chiléből származott, szemben a 2006-os 6%-kal.

Dél felé húzódnak

Ezek után felmerül a kérdés, hogyan tudnak majd mennyiségi szempontból lépést tartani a folyamatosan növekvő kereslettel, valamint mit tesznek a mindig újat és újat kívánó piacok változatosság iránti igényeinek kielégítése érdekében?

A megoldás tulajdonképpen pofonegyszerű. A két kérdést egyetlen elegáns megoldással igyekeznek orvosolni: azzal ugyanis, hogy termőterület ügyben egyre intenzívebben délre húzódnak.

Így az új területek bevonásával – mindenki számára egyértelmű – több szőlőt, több bort tudnak előállítani. Ahhoz azonban, hogy a dolog újdonság faktorát is megértsük csöppet a dolgok mélyére kell pillantani.

A déli félteke pontosan úgy működik mint az északi, mégis pont fordítva. Ezzel talán senkinek nem mondtam újat: amikor itt nyár van, ott tél, és vice versa. Ahogy pedig Európában az északi területek borai különböznek a déli területek boraitól, ugyanúgy különböznek délen a déliek az északiaktól. Ha tehát azt mondjuk, hogy Chilében egyre inkább dél felé mozdulnak a borászok, akkor ezzel azt mondjuk, hogy a hűvösebb éghajlatú, azaz magasabb savtartalmú borok felé mozdulnak. És voilá, itt a megoldás második része: a korábbiaknál elegánsabb, új stílusú chilei borok.

Végezetül pedig egy tipp: aki a déli chilei borvonalra kíváncsi, próbáljon borokat kóstolni Mallecoból vagy a humorosan hangzó Bio Bio völgyből. Ne ijedjünk meg az újdonságoktól, a déli vidékekről nyugodtan kóstoljunk eddig az országra nem jellemző fajtákat, mint a chenin blanc, tramini, rajnai rizling, pinot blanc, pinot noir vagy a sauvignon blanc.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!