Dél-amerikai fiesta kezdődik
Szüreti és Kulturális Kalandozások Latin-Amerikában
2013-03-09 | Tóth AdriennMárcius végén egy háromnapos programsorozattal ünnepli a Chile Wein Import Magyarország, a Latin-Amerika Társaság és a Fogasház a dél-amerikai országokban kezdetét vevő szüreti időszakot. A március 22-24. között zajló gasztronómiai és kulturális eseményeknek a budapesti Fogasház ad otthont. A rendezvény kapcsán Hafuzi Hajnalkát, a Chile Wein Import képviselőjét, egyben főszervezőt kérdeztük.
Mi a célja ennek a három napnak?
Háromnapos rendezvényünkkel az eddigieknél is színesebb képet szeretnék bemutatni Latin-Amerikáról. Az eseményen az érdeklődők megismerkedhetnek a távoli kontinens izgalmas világával, gasztronómiájával, boraival, irodalmával, filmművészetével, a forró latin-amerikai táncok hangulatával. A március végi időpont valóban nem véletlen, a déli féltekén ekkor zajlik a szüret, ilyenkor felpezsdülnek a borvidékek, s a szőlőmunkásoktól hangosak az ültetvények.
Mely szervezetek vesznek részt az elképzelés megvalósításában?
Örülünk annak, hogy ötletünket sokan mások is támogatandónak tartották, és így egy sor partnert tudhatunk a projektünk mögött. A Szüreti és Kulturális Kalandozások Latin-Amerikában programsorozatot mások mellett támogatja a LATIMO Egyesület, a budapesti Cervantes Intézet és több latin-amerikai ország, így Chile, Ecuador, Kuba, Mexikó és Venezuela magyarországi nagykövetsége.
Megtudhatunk kicsit többet is a konkrét programokról?
Persze. Az esemény megnyitójára március 22-én, pénteken négy órától kerül sor. A Salsa Diabolica tánciskola fellépésének köszönhetően ekkor a résztvevők ízelítőt kaphatnak a kubai salsa vérpezsdítő hangulatából.
Mivel készültök azon borkedvelők számára, akik egyelőre kevésbé ismerik a dél-amerikai borok világát?
A Central European Wine Institute, azaz a CEWI csapata borkóstolóval egybekötött, rövid, informatív előadásokat tart majd a helyszínen, amelyekből sok fontos információt tudhatunk meg ezen országok jellemző szőlőfajtáiról, borvidékeiről. A kóstolón való részvétel regisztrációhoz kötött, a belépő ára elővételben 2500 forint, a helyszínen pedig 2800.
Van olyan különlegesség, amelyre mindenképpen felhívnád a figyelmet?
Bár Chile mára a jelentősebb bortermelő országok közé tartozik, ha őszinte akarok lenni, elárulom, hogy a helyiek, ha mulatni akarnak, egyelőre nem a borospohár után nyúlnak, hanem piscót fogyasztanak. A pisco egyébként egy mind Chilében, mind Peruban elterjedt borpárlat, amelyet kétszeres lepárlással nyernek. A chilei piscót természetesen a helyszínen meg is lehet majd kóstolni tisztán vagy különböző koktélok alapanyagaként.
Milyen kulturális kínálatra számíthatnak az érdeklődők?
Irodalmi és ismeretterjesztő előadások keretében lehetőség lesz arra is, hogy megismerkedjünk a kontinensre jellemző gondolkodásmóddal, társadalmi rendszerrel, illetve egyáltalán képet kapjunk arról, hogy mi foglalkoztat például egy latin-amerikai költőt, írót.
Mélyebb ismeretszerzést tesznek lehetővé az Eötvös József Könyvkiadó európai szinten is kiemelkedő latin-amerikai tárgyú könyvei, amelyek a programsorozat ideje alatt tartandó kiállítás és vásár keretében kaphatóak lesznek a helyszínen. A kiállításon és vásáron ezeken túl számos kiállító fogja kínálni a kontinensre jellemző termékeit. Standokat állítanak majd a kontinens országainak magyarországi nagykövetségei is.
A rendezvénysorozaton rendkívül különleges, Magyarországon még egyáltalán nem vagy csak rövid ideig látható filmekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Közülük is kiemelkedik a Vakondok című díjnyertes argentin film, amelyet maga a rendező, Emiliano Romero bocsátott a rendelkezésünkre. A filmeket magyar felirattal mutatjuk be.
A háromnapos rendezvény teljes ideje alatt látható lesz Kaszab Zsuzsa és Patricio Baeza Barrera kiállítása. Az előbbi egy fotókiállítás lesz, amelynek darabjait az újságírónő, a latimoport.hu főszerkesztője tavaly októberi venezuelai tartózkodása alatt készítette. Patricio Baeza Barrera pedig egy chilei festőművész, akinek festménykiállítása a „Chile a lelki szemeimmel” címet viseli.
A két hétvégi napon előadásokat is hallgathatnak az érdeklődők, amelyek közül külön érdekesnek ígérkezik Simor András költő-műfordító, az Ezredvég folyóirat főszerkesztőjének irodalmi előadása, amely egy Magyarországon eddig teljességgel ismeretlen salvadori költő, Roque Dalton verseibe nyújt majd betekintést. Ezenkívül kiemelkedik a programok közül Hardy Márton előadása is, aki hét hónapot töltött Paraguayban, és az ott szerzett élményeit több, az ottani életformát bemutató kisfilmmel és fényképekkel osztja meg az érdeklődőkkel.
A délutáni programokat buli zárja majd, amelyen a földrészre jellemző zenék dominálnak majd. Bízunk abban, hogy ezek segítségével vendégeink átélhetik majd azt a hangulatot, amely a szürethez kapcsoló ünnepekkor a dél-amerikai borvidékeken zajlik.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!