Még mindig a bordeaux-i fajták nagy borai izgatják a magyar kóstolók fantáziáját
2024-12-12 | Bognár AttilaIdén november 30-án ismét a Budapesti Corinthia Hotelbe zarándokoltak a magyar vörösborok rajongói a Bordói November nagykóstolóra. Ez a rendezvény alapvetően a bordeaux-i vörös szőlőfajtákból, a két cabernet-ből és a merlot-ból ( még esetleg malbec és petit verdot) készült vörösborokat állítja a középpontba. Viszont egyre nagyobb számban találhattuk meg egyéb szőlőfajta borait is. Az élelmesek belefuthattak kékfrankosba, bikavérbe, zweigelt-be, de még pinot noir-ba is, hogy csak pár olyan fajtát említsek, amely nem bordeaux-i eredetű.
Itthon is egyre több a boros rendezvény, kisebb nagyobb kóstolók, miközben azt hallani mindenhol, hogy a borok iránti fizetőképes kereslet csökken, a borászok pedig egyre nagyobb eladási és anyagi gondokkal néznek szembe. Ehhez képest a Bordói Novemberen mindig totális telt ház van, vagyis a magyar fogyasztóknak ezek a borok kellenek, mondhatni ezeket imádják. Bárcsak meg tudott volna mozgatni ennyi látogatót az olaszrizlingre vagy kékfrankosra fókuszált hasonló nagyszabású kóstoló is, és még mindig léteznének ezek a rendezvények is.
Az ilyen monstre borkóstolókra mindig igyekszem időben, vagyis pontosan a kezdésre érkezni, egyrészt, hogy elkerüljem a tömeget, másrészt, hogy legyen hely és idő beszélgetni a borászokkal még a nyugodtabb órákban. Azonban idén már korán kígyózó sorok álltak a ruhatár előtt. A Csúcsbor terem felé vettem az irányt a kóstolópohár felvétele után. Amúgy is mindig itt szoktam kezdeni, amíg tudok fókuszáltan koncentrálni a borokra, és érdemi jegyzeteket készíteni magamnak.
Lássuk is az itt kóstolt tételeket!
Bolyki Pincészet Egri Bikavér Classic 2021
Három Bolyki bort kóstoltam egymás után, és egyikben sem csalódtam. Az alap bikavér mellé azt írtam nagy betűkkel a jegyzeteimbe, hogy bisztróbor. Jelentsen ez bármit is, mostanában egyre többet és egyre tágabb értelemben hallani ezt egy borra. Mély rubin szín, közepesnél intenzívebb illata tele van mindenféle gyümölcsökkel, főleg meggy és cseresznye, némi erdei gyümölcsös vonal is, mellette kevés vanília és fűszerek. Közepest test és tannin, lendületes savak, intenzív gyümölcsök ízben is. Gyümölcsös, friss. Ha ilyen egy bisztróbor, akkor azt biztosan szeretni fogom.
Bolyki Pincészet Bolyki és Bolyki Bikavér Superior 2019
Ez már egy komolyabb verziója az egri bikavérnek. Korábbi években ez volt a csúcsbikavér a pincénél, és a megszokott színvonalat most is hozza. Mély rubin szín, illatát a kitöltés után még a hordós jegyek dominálják, de pörgetve szépen nyílik, az érett gyümölcsök hangsúlyossá válnak. Kóstolva érezhetően nagy mennyiségű, ám de jó minőségű tanninnal találkozunk, mely még nem teljesen integrálódott. Közepesnél nagyobb test, szeder, áfonya, meggy, némi hordófűszeres vaníliás vonal. Elég jó lecsengésben is. Időt hagyva neki még a pohárban, pláne az üvegben egyre jobb lesz.
Bolyki Pincészet Öreghegy Egri Bikavér Grand Superior 2020
A pince bikavér sorának végén egy dűlőszelektált bikavér az Öreghegyről. Kitöltés után rögtön intenzív, izgalmas és sokrétű illattal kényezteti szaglószerveinket. Erdei gyümölcsök, feketeszeder, áfonya, feketecseresznye, hordófűszerek, némi kávés-kapucsínós vonal. Ennek is előnyére válik némi szellőztetés. Testes, komoly anyag, sok és minőségi tanninnal, jó szerkezettel és egyensúllyal. A második-harmadik kortyra egyre intenzívebb, lecsengése hosszú. Nagyon jó bor, méltó a Csúcsteremhez, ahol az egyik legjobb volt.
TÓTH BORBIRTOK Kódex Tiara 2021 vörös cuvée
Igazi bordeaux-i cuvée, 50% cabernet sauvignon, 30% cabernet franc és 20% merlot, a Pannonhalmi borvidékről. Mély rubin szín, illata hűvösebb karakterről és termőhelyről árulkodik, benne közepesnél erősebb intenzitással jövő bogyós gyümölcsök, csokoládé, vanília, kevés fűszerpaprika. Arányos szerkezet, közepesnél kissé komolyabb test, a tanninok viszont még húznak kissé. Kóstolva a gyümölcsök markánsabbá válnak. Kissé tanninhangsúlyos, de megfelelő íz-intenzitású.
Cezar Winery Messiás 2021
Mondhatni vártam ezt a bort, mint a Messiást. Ami amúgy egy szőlőfajtának a neve, melyet a Pannon Egyetemen kísérletezett ki még Bakonyi Károly. És annyiban van köze a bordeaux-i fajtákhoz, hogy merlot és dunaj keresztezésből jött létre. Bíztam benne, hogy a merlot tulajdonságait örökli inkább. Egyelőre egyedül Zalában a Cézár pincészetnél terem olyan mennyiségben, hogy önálló fajtaborként is tudják palackozni. Mélyrubin szín, kissé bíbor széllel, fiatal bor még. Illata lassan nyílik, és később sem lesz túl intenzív, benne a gyümölcsök dominálnak, főleg a piros bogyósok. Kóstolva is ezek uralják az ízképet, valamint a sok tannin, mely még nem épült be a szerkezetbe tökéletesen, emiatt el is viszi a fókuszt. Talán picivel több savval markánsabb lehetne, főleg a lecsengés. Szép, tiszta, üde gyümölcsös tétel, talán kevésbé a merlot jegyei jönnek, mint inkább a másik szülőé, a dunaj fajtáé. Bár ez utóbbiból bevallom nem sokat kóstoltam, így aztán a viszonyítási alapom is kevés.
Káldi Wine Sophie 2021
Ez a szekszárdi bor száz százalékban cabernet sauvignon fajtából készült. Mély rubin színű, beleszagolva lassan nyílik, visszafogott képet ad. A pohárban forgatva is közepes intenzitásúnak mondanám. Nagyon fiatal még, így a primer gyümölcsös jegyek uralják az illatokat, meggy, szamóca, piros ribizli. Kóstolva a sok és fiatal tanninra lehetünk figyelmesek elsőre. A test rendben van, a gyümölcsök szépek, kellően definiáltak, nem fás, de a tanninnak még integrálódnia kellene. Egy picivel több savval lendületesebb és hosszabb lehetne.
Ruppert Borház Merlot 2017
Ezzel a borral átugrunk a villányi borvidékre, annak is a nyugati szélére, Diósviszlóra, Rupperték merlot-ja ugyanis innét származik. Mély rubin szín, gránátba hajló széllel. Közepes intenzitású illata sokrétű, melyben likőrös jegyek mellett, hordófűszerek, érett, néhol kissé túlérett gyümölcsök elegye érhető tetten. Lassan nyílik, nem biztos, hogy eltalálnám, hogy ez egy merlot, mármint bordeaux-i értelemben. Kóstolva az illatban megismert sokrétűséget kapjuk. Sok a tannin, és picit húz még. Ízben intenzív feketecseresznye, étcsokis, hordós jegyek is felfedezhetők. A savak rendben, a lecsengés elég jó.
Riczu Kikerics 2022
Maradunk Villányban, a kóstolt borunk pedig egy kékfrankos és merlot fajtákból készült cuvée, classicus tétel, csavarzárral. Mély rubin színű, nagyon fiatal és gyümölcshangsúlyos tétel, benne meggy, piros bogyósok, rumos meggy, sport szelet. Kóstolva is ez a vonal, némi konyakmeggyes kiegészítéssel. A tanninok közepes mennyiségűek, de simák, a test szintén közepes, a lecsengés lendületes és gyümölcsös, az alkohol szintén visszafogott (12,5%). Nem egy túl szofisztikált tétel, de a lendület és a sok gyümölcs miatt jól iható és szerethető. A bisztróbor kategóriába egy újabb jó jelölt.
Riczu Symbol 2019
Ez már „villányi védett eredetű prémium” kategóriába eső bor, merlot és cabernet sauvignon fajtákból. Mély rubin szín, illata közepesen intenzív, de sokkal összetettebb és rétegzettebb, mint az előző tétel. Érett erdei gyümölcsök, feketebogyósok, étcsoki, hordófűszerek, kevés bőr, avar érezhető. Kóstolva azt tapasztaljuk, hogy minden komponensből van belőle bőven, de nem tolakodóan, nem nyomasztóan sok, egyensúlyt alkotnak. Megfelelő hosszúság, szerkezet, a bor szerintem a csúcsra ért. Nem tudni meddig lesz ott, de akinek van belőle otthon, az most mindenképp bontsa fel és élvezze.
Thummerer Pince Egri Cabernet Franc válogatás 2018
A villányi sort megszakítjuk egy egri cabernet franc-al. A Thummerer pince borait általában kedvelem, idén végre egy új tételük volt kóstolható a Csúcsbor teremben. Sötét, érett, mély rubin szín. Illata lassan fejlődik, benne érett fekete bogyósok, szeder, áfonya, feketeribizli, hordós jegyek, valamint némi köves-poros vonal. Kóstolva nagy, testes, vastag, komoly bort kapunk. Mindene nagy, az alkohol 15,5%, komoly test, sok sav, sok tannin, de ezek ezen a szinten is egyensúlyt alkotnak, még a magasnak tűnő alkohol sem lóg ki a szerkezetből. Szépen érő bor, melynek van karaktere, gyümölcse, hossza, személyisége.
Rejiji Wines Villányi Franc 2017
Egy érett villányi cabernet franc a legendás Kopár-dűlőből. Színe nagyon sötét, mély rubin, szinte feketébe hajló. Illata közepesen intenzív, a poharat pörgetve lassan nyílik, benne érett feketebogyós gyümölcsök, kakaó, konyakmeggy, dohány, némi enyhe vegetális vonal. Kóstolva egy komoly masszív anyag érkezik a szánkba, nagy test, sok tannin, magas alkohol (15%), de azért vannak savak is bőven, amik egyensúlyba viszik az előzőket. Az illatban megismert gyümölcsöket itt is visszakapjuk, ízben intenzívebben, mint illatban. Van egy kis konyakos beütése, de a lecsengése egészen hosszú és tetszetős.
Koch Csaba Kirschner Kékfrankos 2022
A három Koch bor közül az első egy kakukktojás, ugyanis nem bordeaux-i fajta, hanem egy friss kékfrankos. Ha csak a színét néznénk, akkor ezt nem mondanánk, mert nagyon sötét, mély színe van, mintha tényleg egy bordeaux-i fajta lenne. Illata elég intenzív, benne rengeteg friss gyümölcs, piros bogyósok, meggy, de benne némi szedres, áfonyás vonal is. Kóstolva az első érzetünk az, hogy ez könnyedebbre hangszerelt, lágyabb tétel, egészen puha tanninokkal, közepes testtel, sok friss és finom gyümölccsel ízben is. Ugyanakkor a savak is kissé lágyak, picivel több savval lendületesebb és hosszabb lehetne.
Koch Csaba Csanád Cuvée 2016
A Csanád cuvée (50% cabernet franc, 25% merlot és 25% cabernet sauvignon) pont az előző bor ellentéte, komoly, masszív, érett tétel. Mély rubin szín, sötét, komoly megjelenés. Illata időt kér, míg a pohárban nyílik, benne érett erdei gyümölcsök, fekete bogyósok, étcsoki, vanília, kakaó, dohány, avar, némi édesfűszer is. Kóstolva közepesnél nagyobb test, sok tannin, mely kissé uralja is a szerkezetet. Benne az illatban megismert gyümölcsök és kiegészítők. A lecsengés a közepesnél hosszabb. Ha van ebből a készleteinkben, akkor ne várjunk tovább vele, valami jó kis marpörkölt mellé fogyasszuk el.
Koch Csaba Koch&Evans Villányi Franc 2018
A pincétől a harmadik bor nem tisztán Koch tétel, hanem Evans Victoria sommelier-vel koprodukcióban készült super prémium villányi cabernet franc. Már megjelenése (üveg, címke) is komolyabb, magasabbra pozícionált bort sejtet. Színe mély rubin, illata gazdag, sokrétű, benne fekete bogyós erdei gyümölcsök, csokoládé, szivar, némi bors, és egy kevés zöldfűszer is. Kóstolva egy testes és egész szájat betöltő masszív bort kapunk. Nagy test, sok tannin, egészen minőségi, komoly savak, de a komponensek egyensúlyban vannak. Van lendülete, nem nehéz, nem tanninhangsúlyos, nem lekváros, nem túl alkoholos. Lecsengése hosszú és gyümölcsös. Jó inni most is, de azért ebben a borban még jó pár év potenciál rejlik.
Jammertal Birtok Jammertal Blue Sky 2020
A villányi pince ezen bora egy cabernet franc-merlot házasítás. Mély rubin színű, illata tökéletes érettségről árulkodik, benne szilva, feketeribizli, sok hordófűszer, étcsoki, vanília, dohány, édesfűszerek. Kóstolva testes, komoly bort kapunk, melyben a nagy mennyiségű tannin viszi a prímet, A magasabb alkohol, (14,5%) ellenére nem nehézkes, a testet jól tartják a savak. Kóstolva elsőre a hordós jegyek dominálnak benne, izgalmas fűszeres ízekkel, majd jönnek az illatból megismert erdei gyümölcsök is. A szerkezetet még a tanninok uralják, még kis időt kérnek a palackos érlelés során, de a bor már most abszolút fogyasztásra kész állapotban van.
Jammertal Birtok Cassiopeia MCS*Achird Magnum 2012
A pince egy régebbi évjáratú magnum palackos merlot és cabernet fajtákból álló csúcsbora. A magnum palackokra mindig kíváncsi vagyok, mert ezekben máshogy érik a bor, sokszor sokkal harmonikusabban és hosszabb életű is lesz, intenzívebb aromákkal. Színe mély rubin, illatában már inkább a palackos érlelés jegyei, a tercier vonal az erősebb, avar, gomba, bőr, étcsoki, mogyorós csoki, rumos szilva, fekete olíva. A gyümölcsök inkább csak a háttérből jönnek, és az érett, aszalt erdei gyümölcsös verzióban. Kóstolva nagy testű bor érkezik a nyelvünkre, és a markáns tanninok rögtön érezhetővé válnak. Mellette az alkohol is kissé magas, és velük most nem tudnak annyira lépést tartani a savak, talán az évjárat sajátosságai miatt is. Akinek van otthon belőle, az az év végi ünnepek alatt nyugodtan bontsa ki, és tegye az ünnepi asztalra.
Jammertal Birtok Cassiopeia MCS Archird 2017
Klasszikus bordeaux-i házasítás, a két cabernet-ből és merlot-ból. Mély rubin szín, illata intenzív, sokrétű, izgalmas, benne végre gyümölcsök sokfélesége dominál feketeribizli, szilva, áfonya, cseresznye szeder formájában. De a 18 hónapos hordós érlelés jegyei is komolyan érezhetőek. Kóstolva is a sokrétűség, a szofisztikált struktúra jut eszünkbe róla. Hiába sok a tannin és magas az alkohol, nagy a test, a savak szépen tartják a szerkezetet, és hosszú lecsengést biztosítanak a bornak. Ízvilágában is egyensúlyt alkot az illatban megismert gyümölcsös és hordós jegyek sokasága. Ez egy komoly, rétegzett, jó szerkezetű, egyensúlyos bor, nagy érlelési potenciállal.
+1 fehérbor
Varsányi Pincészet Debrői Hárslevelű Superior 2021
Meglepetés volt egy fehérbor a vörösboros rendezvény csúcstermében. Mégpedig az egri borvidékről, egy Debrői hárslevelű. A pincét jól ismerem, kóstoltam már több borukat, jellemzőjük a kiváló ár-érték arány. Több jó vörösboruk is van, ha már a témánál maradunk akkor a superior sorozatból a cabernet franc vagy a cabernet sauvignon. De napindítónak ez a hárslevelű egészen kiváló volt. Izgalmas illatában a fajta mézes, virágos, fehér húsú gyümölcsös jegyei. Kóstolva közepesnél nagyobb test, lendületes savak, krémes textúra, hársméz, érett gyümölcsök. Egészen hosszú utóíz, finom, jó inni.
A csúcsbor teremben idén is akadt pár meglepetés, a különlegességeket keresőknek mindenképp érdemes volt kicsit benézni ide. Utána viszont ismét vissza lehetett térni a nagy termekbe, a többi borászhoz és borhoz, ahol már komoly tömeg volt mindenhol.
A Bordói November előtt két héttel voltam Bécsben egy hasonlóan nagy szabású boros rendezvényen, melyet az ottani egyik nagykereskedő szerevezett. Beszélgetve az ottani borászokkal és rendezőkkel, az volt a vélemény, hogy a kóstolóközönség nagyon minőségi, mert úgy átlagban kb. 85%-uk a rendezvényen szerzett kóstolási tapasztalatuk alapján több karton bort rendel. Az itthoni, mostani rendezvényt alapul véve a magyar borászok közel sem voltak ilyen optimisták. Jó volna, ha egyszer ezt egy itthoni boros rendezvény után is el tudnák mondani.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!