A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?

Dóber László, a Kristinus Borbirtok szőlésze és farm managere számol be róla.

2024-11-05 | Dóber László


Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?

A kéthelyi Kristinus Borbirtok közel 70 hektár szőlő, valamint 30 hektár legelő és gyümölcsös területen folytat biodinamikus gazdálkodást, és mára a teljes termőterületük Demeter minősítéssel rendelkezik. Sorozatunk egyes részeiben Dóber László, a Kristinus Borbirtok szőlésze és farm managere számol be röviden arról, hogy milyen feladatokkal is jár ez a gyakorlat az egyes évszakokban.


A Kristinus Borbirtokon is beköszöntött a nagybetűs ősz. A Balaton déli partján igazi indián nyárnak mondható időjárás volt az elmúlt hónapokban. Az utolsó nyár hangulatú napsugarak sárgára és pirosra festették a dűlőket a kéthelyi dombokon. A korai szüretet követően több időnk maradt a szőlőben az őszi biodinamikus preparátum kipermetezésére (P500 humusz preparátum), és a talaj humusz-szerkezet javításának elősegítésére.

 

Ezt a folyamatot az Agrofutura által alkalmazott aerob humusz komposztálás technológiával érlelt szarvasmarha trágyával végezzük el. A teljes szervestrágya kezelés 8 héten át zajlik, hőmérséklet, nedvesség, és szén-dioxid tartalom mérése mellett.

 

Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?

 

A virágföld állagú, és teljesen szagsemleges szervestrágyát apró morzsaként szórjuk trágyaszóróval a szőlőültetvény sorközeire, és minimálisan forgóboronával bedolgozzuk azt a talajba, a felső 1-2 cm-t megmozgatva.

 

Ennek a módszernek a legfőbb előnye, hogy nem szerves anyagot vagy tápanyagot juttatunk ki elsősorban, hanem a talaj mikrobiológiai aktivitását támogatjuk. A Murbodner szarvasmarháink szervestrágyája így kerül 100%-ban helyi felhasználásra.

 

Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?

  

Ebben az időszakban jut időnk még a Gyulai Iván által ismertetett mélymulcsos gazdálkodás alapjain nyugvó gazdálkodási gyakorlatra is. Ilyenkor az elmúlt három évben ültetett, több mint 300 gyümölcsfát mulcsozzuk be vastagon ág-aprítékkal és szalmával. Ez elősegíti a fák talajnedvesség-tartalmának kiegyensúlyozottságát akár a nyári szárazság ideje alatt is.

 

A szüretet követően elkezdtük begyűjteni az ültetvényekben kihelyezett madárodúkat, amelyeket a téli csapadékos napokon kipucolunk, és megszabadítjuk a darázsfészkektől, majd a kora tavaszi hónapokban újra visszahelyezzük azokat a szőlőoszlopokra. Így a tavasszal beköltözni kívánó madarakat tiszta otthon várja március elején.

 

A birtok területén 12 darab rovarhotel működik szállásként különböző rovar fajoknak. Ezekben a hűvös hónapokban szoktuk felnyitni, és átvizsgálni, kik költöztek be az év folyamán, mire van szükségük, és értékeljük milyen évet zárunk. Jelenthetem, hogy mind a 12 hotelben maximális a szobák kihasználtsága!

 

Hogy ez miért fontos?

Mert a környezetünk nem független tőlünk, a felelősségvállalás érte közös érdekünk. Az egészséges talajon kiváló minőségű és ellenálló szőlő terem, így készülnek az egészségünknek is kedvező, kivételes és egyedi terroir borok.

 

A biodinamikus gazdálkodás a szőlőültetvényt egy zárt ökoszisztémaként fogja fel, amelyben semmi nem létezik elszigetelten a többi tényezőtől. A szőlőben felhasználható anyagokat, az ún. preparátumokat a birtokon állítják elő, és a megfelelő időben, a megfelelő módszerrel alkalmazzák. A biodinamikus gazdálkodás alapvető feltételrendszere, hogy 20 hektár állandó növénykultúra esetében kötelező az állattartás - Rudolf Steiner, a gyakorlat szülőatyja, fontos szempontnak tartotta a gazdaságban megjelenő állatok talajjavító hatását. A Föld termőtalajai rohamos ütemben romlanak. A biodinamikus gazdálkodásnak fontos szerepe van e tekintetben, hiszen egyik kiemelt célja a talajok humusztartalmának visszaépítése.

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!