A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Egy lóról kapta nevét a bor

Bálint Lászlóval beszélgettünk

2011-11-03 | Tóth Adrienn


A Vinoport Borbár november 2-án egy újabb borpremiernek adott otthont. Az est folyamán az egri Evowine Pincészet mutatta be csúcsborát, amely az Overdose nevet kapta. Emellett a birtokigazgató még három másik tétellel is kedveskedett a vendégeknek: a Lacerta Bikavért az Alsóvölgy követte, végül a sort egy 2011-es, erjedését épp befejező merlot zárta. Az új borászatról Bálint Lászlót kérdeztük.


Az Egervin verpeléti telephelyét vásároltuk meg, és építjük most újjá. Az Evowine Pincészetet létrehozó beruházás tavaly indult el, és a munkálatok a tervek szerint 2013 márciusára fejeződnek be. Ennek keretében felújítjuk a régi pincét, majd az egyik ág meghosszabbításaként kialakítunk egy ászokpincét. A föld alatt húzódó egységek fölé kerül majd a kóstolóterem, a palackozó és egy raktár.

Tartoznak a borászathoz szőlők is?

28 hektárnyi saját, termő szőlőnk van, mind Egerszólát határában. Az ültetvények zömét cabernet sauvignon és merlot adja, de rendelkezünk még cabernet franc, pinot noir, zweigelt és turán fajtákkal is.

Vásároltok is, vagy csak saját alapanyagból dolgoztok?

A pincészet jelenlegi vörösborait saját szőlőből készítettük, de hosszútávon szeretnénk beintegrálni a portfólióba néhány kiemelkedő gazda termését is. Ilyen megállapodást azonban csak abban az esetben kötünk, ha a termelő vállalja, hogy a mi előírásaink szerint műveli a szőlőt.

Az első saját évjárattal még az út elején jártok, mégis mit gondolsz, hogy áll majd össze a portfólió?

A borszortimentet lényegében egy magas palackszámban elérhető, 1500 forint alatti árkategóriájú borcsalád határozza meg. Ebben fehér-, rozé- és vörösházasítás is helyet kap majd. Ezen túl igyekszünk megjelenni egy-két magasabb kategóriájú borral is, de ezek árát sem engednénk 3000 forint fölé.

Egy lóról kapta nevét a bor

Milyen elvek szerint folyik a munka a pincében?

Az érlelés jelenleg nagyméretű ászokhordókban és tartályokban zajlik. Ettől a koncepciótól a jövőben sem kívánunk eltérni, bár előfordulhat, hogy vásárolunk néhány kisebb hordót, de ezek összkapacitása nem haladhatja meg a bormennyiség 5%-át.

A teljes kínálatból mi került már palackba?

Jelenleg három borunk van piacon, az első egy 2007-es alap bikavér, amely a Lacerta márkanév alatt kerül forgalomba. Ez még vásárolt tétel volt, a 2009-es Alsóvölgy és az ugyanebből az évjáratból származó Overdose viszont már mind saját szőlőből készült. Az előbbi cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot házasítása, az utóbbi alapját is cabernet sauvignon adja, amit merlot, pinot noir, zweigelt és turán egészít ki.

Az Overdose név mellett nem mehetünk el anélkül, hogy ne ejtenénk néhány szót a versenylóról.

Az Overdose név a ló tulajdonosával való együttműködés értelmében kerülhet rá a címkékre. Örülünk annak, hogy mi készíthettük el az istálló brandborát itt Egerben.

A címkéken azonban nemcsak lovat figyelhetünk meg, hanem egy másik állatot is.

A címkéken és kapszulákon megjelenő gyík ötletét egy, a telephelyünkön lencsevégre kapott pannon gyík adta. Általánosságban elmondható, hogy mind az alap, mind a prémium boraink esetében a célunk egy modern design megvalósítása, képileg emlékezetes címkék megalkotása. Az eddigi tapasztalataink szerint ez be is vált, és már vannak, akik keresik a „gyíkos” bort.

Egy lóról kapta nevét a bor

Milyen mennyiséggel dolgoztok most, és mik a terveitek a jövőre nézve?

Már most is 100 000 palack fölött vagyunk, de hamarosan szeretnénk ezt több 100 000 palackra emelni évente. A végső vízió pedig eléri az egy milliót.

Szükség van Magyarországon ilyen mennyiségű bort készítő pincészetekre?

A borászat számunkra üzleti vállalkozás, és mi ezt nem is titkoljuk. Úgy gondolom, fontos, hogy egy szélesebb fogyasztó kör által is elérhető árkategóriában kerüljenek ki a pincékből jó minőségű borok, erre pedig nemcsak itthon van igény, hanem szerintem a borainknak helyük lesz Nyugat-Európában, Skandináviában és a Távol-Keleten is.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!