Kékfrankos Nap
Új rendezvénnyel jelentkezik a Terra Hungarica
2012-03-30 | Tóth AdriennTíz borvidék tizenhét pincészete még a belátható, sőt akár a végigkóstolható mennyiségi kategóriába tartozik. A Terra Hungarica áprilisi kékfrankosrendezvénye azonban nem csak egy sétáló kóstolóból áll, a borok iránt komolyabban érdeklődők egy ültetett szemináriumon is részt vehetnek, ahol két óra alatt nyolc különböző borvidékről érkező borásztól tudhatnak meg többet a fajtáról és az adott termőhelyről. Az esemény kapcsán Nemes Richárd társszervezőt és Szentesi József borászt kérdeztük.
Miért fontos számunkra a kékfrankos?
Sz. J.: A kékfrankos a Kárpát-medence legelterjedtebb kékszőlő-fajtája. Az osztrákok úgy, hogy gyakorlatilag egy borvidéken foglalkoznak vele, nemzetközi sztárt csináltak belőle. Ha emellett belegondolunk abba, hogy nekünk hozzájuk képest mennyivel nagyobb kiterjedésben áll rendelkezésünkre rengeteg változatos termőtáj, adva van a feladat, hogy mi is komolyabban vegyük a fajtát.
Hogyan látod, mi által lenne növelhető a hazai kékfrankosok minősége?
Sz. J.: Nagy jelentőségűnek érzem a klónszelekciót ebben a kérdésben. A legjobb minőséget adó kékfrankostőkék felkutatása kell hogy legyen a kiindulási pont. Ennek érdekében a 2000-es évek közepén Szekszárd felé vettem az irányt. Be kell vallanom, nem is kékfrankosért mentem, a legszebb kadarkákat akartuk kiválogatni egy régi ültetvényből Losonci Bálinttal.
Emlékszem, nem sokkal a szüret előtt jártunk ott, és huszonkét tőkét úgy jelöltünk meg, hogy a leveleket nem is nagyon néztük, csak a gyümölcsöt kóstolgattuk. Utólag derült ki, hogy a huszonkét kadarkatőke nem mindegyike volt kadarka, akadt köztük kékfrankos is. Ma, átgondolva ezt örülök annak, hogy ez a véletlen megajándékozott egy apró szemű, laza fürtű, az átlagnál nagyobb színanyaggal rendelkező régi kékfrankosklónnal. Ezt 2006 óta adom tovább más borászoknak, így bár lassan, de terjed a jelenléte az országban.
Miről szól maga a Terra Hungarica?
N.R.: A Terra Hungarica mint misszió ősszel debütált az első Borszalon rendezvényünkkel. A kóstoló célja akkor és a Kékfrankos Nap esetében is a természethű, autentikus borok bemutatása.
A Terra Hungarica mára egy bejegyzett márkanév. Ki áll mögötte és mi tekinthető feladatának?
N.R.: Ez egy magánkezdeményezés, amelyet hárman hoztunk létre: Altschach László, Kató András és jómagam. Azért fogtunk össze, mert mindhárman úgy látjuk, hogy a természetességen és egyediségen nyugvó borászati filozófia világviszonylatban is egyre nagyobb jelentőségre tesz szert. Véleményünk szerint ennek további hazai terjedése mind a pincészetek, mind a fogyasztók körében a magyar bor identitásának pontosabb meghatározásához vezethet. Célunk elérését jelenleg rendezvényalapú promóciókkal látjuk megvalósíthatónak.
Milyen rendezvényekben gondolkoztok?
N. R.: Tavaly novemberben zajlott le az első, rögtön teltházas Terra Hungarica Borszalon, amelyet idén november 17-én követ egy második. Ez is egy szombati napra esik majd, és a biodinamikus naptárnak megfelelően gyümölcsnap lesz, aminek az a jelentősége, hogy az e filozófia követői szerint gyümölcsnapokon a legszerencsésebb kóstolni. Ebből az alkalomból olyan Kárpát-medencei termelőket hívunk meg, akik megfelelnek a Terra Hungarica által meghatározott alapelveknek, továbbá vendégül látunk néhány olyan külföldi borászatot is, amelyek élen járnak az autentikus borok készítésében
Két nagy rendezvény között azonban nem szerettünk volna egy egész éves csendet, ezért idén tavasszal először rendezünk meg egy kisebb tematikus eseményt. Az április 21-re szervezett kóstoló központi témája a kékfrankos, de a téma évről évre változik majd. Mivel úgy gondoltuk, hogy az őszi borszalonnal szemben, amely egy általános összkép kialakítását segíti, ez alkalommal inkább a részletekre koncentrálnánk, a kétórás ültetett szemináriumnak legalább akkora jelentőséget szánunk, mint az azt követő sétáló kóstolónak.
Mégis hogyan jelenítitek meg ezt a fajtát?
N. R.: A kékfrankos minél alaposabb és sokszínűbb bemutatása érdekében igyekeztünk a délutáni előadásra minden olyan hazai borvidékről előadót hívni, ahol komolyan veszik ezt a fajtát. Továbbá, a Fertő tó másik oldaláról, Burgenlandból érkezik Werner Michlits (Meinklang), ifjabb Franz Weninger pedig két bort mutat be, így ábrázolva, mit tud a kékfrankos Balfon és Horitschonban, de lesz meglepetésbor is
A sétáló kóstoló kínálata – gondolom – ennél még szélesebb lesz.
N. R.: Igen, hiszen a délutáni előadókhoz ekkor további borászok csatlakoznak, akik kékfrankosaik mellett olyan más, helyi fajtákból készült vörösborokat is bemutatnak majd, amelyek „lelkületükben” hasonlítanak a kékfrankosra, így kóstolható lesz majd többek között kadarka, magyarfrankos vagy szentlőrinc is.
A rendezvényről további részletek olvashatóak Programajánló rovatunkban!
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!