Kis híján megdőlt a rekord
Rövid borhírek Burgundiából
2010-03-29 | Tóth AdriennBurgundia Franciaország és talán a világ egyik legkifinomultabb borvidéke, viszonylag hosszú sávban terül el egybefogva a metsző savakról híres Chablis-t a könnyed, jó ivású vörösborokat készítő Beaujolais-val. A borvidék szíve mégis a Cote d\'Or, ahol azok a pinot noir-ok és chardonnay-k készülnek, amelyekhez az egész világ méri magát. A borvidék kevés szőlőfajtával gazdálkodik, összetettségét azonban nem ez, hanem az egyes területek, dűlők aprólékos elkülönítése, megjelölése adja.
Rekord közeli szüret
A helyi gazdákat képviselő szervezet, a Bureau Interprofessionnel des Vins de Bourgogne bejelentette, hogy a 2009-es volt a második legnagyobb szüret a borvidék modern kori történelmében. Ebben az évben összesen 1,58 millió hektoliter bor került a pincékbe, amely szám mindössze egy hajszállal marad el az 1999-es rekordtól, amely 1,6 millió hektoliter volt, viszont messze meghaladja 2008-at, amikor 1,45 millió hektoliter bor dolgoztak fel a pincékben.
A nagy mennyiség nem biztos, hogy a legjobbkor jött a termelőknek, hiszen a még mindig nyomott piacra beáramló többlet elképzelhető, hogy az árak csökkenéséhez vezet majd.
A majdnem rekord státusz az év ideális körülményeinek volt köszönhető. A megfelelően hideg tél lehetővé tette, hogy a növények kórokozóktól mentesen láthassanak neki az új évjáratnak. A június eleji virágzás – ami az egyik legkényesebb időszak a szőlő életében - ideális körülmények között zajlott le, és egészen a nyár elejéig kitartott a napos, de megfelelő csapadékkal is bíró idő. Az év szinte egyetlen szépséghibáját néhány nyári jégeső jelentette, amelyek Pouilly-Fuissében és Côte de Nuits egyes régióiban 20-50%-os pusztítást okozott. Ettől eltekintve azonban egészen a szüret végéig, október közepéig sütött a nap, és a talaj még a tavaszi esők alatt elegendő nedvességet szívott magába ahhoz, hogy ne szenvedjen a szőlő az aszálytól.
A borászok a szokásosnál mélyebb színekről és intenzívebb gyümölcsaromákról számolnak be. Az érettséget bizonyítják az átlagosnál magasabb alkoholszázalékok, amelyek szinte minden esetben elérik a 13-at, de többször túllépnek ezen és felmennek 13,5-14%-ra is.
Aubert de Villaine az Év Embere
Az angol Decanter magazin 2010-ben Aubert de Villaine-t, Burgundia leghíresebb birtokának, a Domaine de la Romanee Continak a tulajdonosát választotta az Év Emberévé. A magazin munkatársai szerint a szerénységéről ismert Villaine, aki magát csak a birtok gondnokának szokta nevezni, először el sem akarta fogadni a megtiszteltetést. Végül mégis az átvétel mellett döntött, és ezzel ő lett az első burgundi a prominens névsorban.
Villaine fiatalon jogot és irodalmat tanult, és egyáltalán nem volt biztos abban, hogy édesapja örökébe akar lépni. Tanulmányai befejeztével többek között New Yorkban dolgozott, ahol a burgundi importőr Wildmann család foglalkoztatta. Érdekesség, hogy egy idei újságíróként is tevékenykedett, interjút készített például 1966-ban az akkor még ismeretlen Robert Mondavival.
A hatvanas évek közepén mégis úgy döntött visszatér a birtokra, amelynek édesapja után vezetőjévé vált. Az általában csak DRC-nek rövidített csúcspincészet hosszú ideje két család tulajdonában áll, de Villaine-k mellett a Leroyok bírnak részesedéssel. Aubert több pincészet életében is közreműködik Provance-ban és Carnerosban. Saját nevével azonban csak Burgundia egy szerény alrégiójában, Bouzeronban készít aligoté szőlőfajtából borokat.
Beaujolais befektetőkre vár
A helyi borászok érdekképviselő szervezet, az Inter-Beaujolais úgy látja, hogy a következő években sok külső befektető érkezhet majd a borvidékre. A Burgundia legdélebbi részén elhelyezkedő régió, sokban különbözik a borvidék többi részétől. Szinte kizárólag gamayből készít egyszerű, könnyed vörösborokat, amelyek az alacsonyabb árkategóriában kerülnek értékesítésre.
A helyiek szerint azon, egyre jobban érezhető nemzetközi trend következtében, amely szerint az emberek alacsonyabb alkoholtartalmú, könnyedebb borok iránti érdeklődése folyamatosan növekszik, együtt jár, hogy több külső tőke áramoljon erre a borvidékre, amely pont ilyen borokat készítetett eddig is.
Az elképzeléseket igazolni látszik a tény, hogy a Louis Latour tovább szélesítette helyi jelenlétét azzal, hogy megvásárolta a Maison Henry Fessy birtokot, valamint úgy tűnik, hogy egy másik francia cég M. Chapoutier is érdeklődik a befektetési lehetőségek iránt.
Beaujolais borvidékét a világ nagy része még mindig a november harmadik csütörtökjéhez kötődő Nouveau borairól ismeri. A helyiek persze nem is állítják le az újbort népszerűsítő hatalmas reklámkampányaikat az olyan, még érdeklődő országokban, mint Japán, de az érett, komolyabb borkultúrával bíró fontosabb exportpiacokkal, például Nagy Britanniával, már inkább eredetvédett Cru boraikat kívánják megismertetni.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!