Március 15-én debütál az Egri Csillag
Gál Tibor nyilatkozott
2012-03-12 | Tóth AdriennAz elmúlt két évben elő-előkerült a név: Egri Csillag. Hallhattunk névválasztó és legendaíró pályázatról, sőt a 2010-es évjáratból néhány bor is kóstolható volt. A bor igazi fellépésére azonban csak a napokban, március 15-én kerül sor. Az események kapcsán a fiatal egri borászt, az Egri Csillagot szintén készítő Gál Tibort kérdeztük.
Hogyan indult az Egri Csillag útja?
2010. február 10-én hatvan egri borász gyűlt össze a Gál Tibor Pincészetben. Azon a napon megfogalmazódott bennünk a gondolat, hogy mivel az Egri borvidék termőterületeinek majdnem felét fehérszőlők teszik ki – a fajták szempontjából ugyanúgy szétaprózódva, mint a kék szőlők esetében –, szükséges egy borvidéki fehér házasítás létrehozása.
Mivel az Egri Bikavér mint vörös cuvée nálunk eleve adott volt, logikusnak tűnt, hogy az ennek párjaként meghatározott fehérbor is márkanevet viseljen. A cél elérése érdekében egy internetes névválasztó kampányt indítottunk, amelyre 3500 nevezés érkezett. Ezek közül egy szakmai zsűri választotta ki az Egri Csillagot.
A névválasztást mikor követte az első borok megjelenése?
Meglehetősen hamar, hiszen a 2010-es évjáratból már majdnem tíz Egri Csillag született. Az őket fogadó érdeklődés intenzitásából rögtön tudtuk, ebben az ötletben komoly lehetőségek rejlenek. Ezért a bikavér példáját követve úgy döntöttünk, a bornak nemcsak nevet kell adnunk, hanem egy legendát is létre kell hoznunk köré.
Következő, legendaíró pályázatunkat 2011 nyarán írtuk ki. A beérkező nyolcvan munka közül Csutorás Ferenc Csillagkunyhó című műve lett a győztes. A történet az Egri Csillag honlapján olvasható (ennek eléréséhez kattints IDE! )
Ennyit az előzményekről, de mitől aktuális most különösen is az Egri Csillag témája?
Új hagyományt kívánunk teremteni azzal, hogy március 15-én egyszerre jelennek meg az Egri Csillagok. Ezt követően pedig szűk egy hónapon belül az Egri Csillag Fesztiválon a szélesebb nagyközönség számára is bemutatkoznak a borok.
Mi a jelentősége ennek a közös fellépésnek?
A Beaujolais Nouveau szolgált mintául a közös forgalomba hozatalhoz. Dátumként azért választottuk március 15-ét, mert úgy véltük, hogy a borok egyrészt hangulatukban is igazodnak március idusához, a tavasz kezdetéhez, másrészt olyan praktikus szempontokat is figyelembe vettünk, hogy ez az az időszak, amikor sok borkereskedő, éttermes felfrissíti téli kínálatát új borokat véve fel.
A közös indulás fontosságát az is bizonyítja, hogy a forgalomba hozatal kezdetének dátumát, a szüretet követő március 15-ét, bele is vettük a hivatalos termékleírásba.
Milyen feltételeknek kell még eleget tennie egy egri fehér cuvée-nek, hogy Egri Csillagnak nevezhessék?
Legalább négyféle szőlőfajtából kell összeállnia, úgy, hogy egyikből sem lehet 50%-nál több, de mindegyiknek meg kell haladnia az 5%-ot. Ezen túl megkötés, hogy legalább a bor felét például olyan Kárpát-medencei fajták adják, mint a leányka, a királyleányka, a hárslevelű és az olaszrizling. Az illatos szőlőfajták jelenlétét 30%-ban maximáltuk. Összességében egy könnyed, friss, gyümölcsös borkategóriát kívántunk létrehozni.
Ha a Bikavér párjaként kezeljük a bort, felmerül a kérdés, lesznek komolyabb tételek is?
Természetesen, terveink között szerepel egy superior kategória létrehozása, amely jellemzően már fahordós érlelésen is átesett, nagyobb testű fehér házasításokat takarna.
A március 15-i debütálás rögtön több helyszínen is zajlik majd.
Igen, már az első Egri Csillag-bontást is igyekeztünk több helyszínen megvalósítani. Idén Eger mellett Debrecenben, Budapesten, a finn Poriban és Érsekújváron mutatkoznak be ünnepélyes keretek között az első új tételek. Fontosnak éreztük, hogy a kezdetektől nemzetközivé tegyük az eseményt, a helyszínek körét a jövőben már csak bővíteni szeretnénk. Az idei alkalom azért is egyedülálló, mert a világ első márkanévvel ellátott borvidéki bora kerül általa forgalomba.
Milyen egyéb fontos események kapcsolódnak még ide?
Örülünk annak, hogy a koncepció olyannyira népszerű, hogy azt rajtunk, borászokon kívül is sokan magukénak érzik. Március 16-án, az egri Agria Parkban egy Guinness-kísérletre vállalkoznak majd: nagy mennyiségben készíti el az első Egri Csillag étket, amely egy cipóban tálalt tokány lesz.
Időrendben a következő, és várhatóan a legtöbb embert megmozgató program az Első Egri Csillag Fesztivál, amely április 8-án lesz az Egri Várban. A rendezvényen huszonhárom termelő mutatja be Egri Csillag és Egri Bikavér borát. Nem csak a borkóstolásról szól majd azonban a nap, hiszen gyermekprogramokkal is készülünk, korhű jelmezekben végvári játékok zajlanak majd, kulturális programjainkat pedig ez egri születésű Szabó Attila, a Csík Zenekar hegedűse köré szervezzük. Saját együttese mellett művészbarátai is fellépnek, így színpadra áll Ferenczi György és a Rackajam, valamint Lovasi András.
Végszóként mi másról is kérdezhetnénk, mint a Gál Tibor Pincészet 2011-es Egri Csillagáról?
A szimbolikus erejű szám miatt úgy döntöttünk, hét fajtából állítjuk össze a bort: leányka, királyleányka, szürkebarát, tramini, pinot blanc, sauvignon blanc és cserszegi fűszeres került bele. A szőlők több dűlőből érkeztek a pincébe, a borkészítés során is mindent megtettünk azért, hogy az általunk palackba zárt Egri Csillag megfeleljen elképzeléseinknek, így könnyű és gyümölcsös legyen, hordozva azonban emellett a többi egri borhoz hasonlóan egy egyedi karaktert.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!