Megérkeztek a 2018-as REDy borok
Villány mosolygós arca
2019-04-06 | Ferenczi CsillaCsütörtök este a budapesti Doblo Borbár egyszerre buja és vagány, 20-as éveket idéző tereiben mutatkozott be a REDy 2.0, azaz Villány legújabb közösségi bormárkájának új évjárata. A 2018-ban induló kezdeményezés második szériáját kóstolhattuk 14 villányi pincészet tolmácsolásában, egységes, piros csavarzárral, egyre homogénebb ízvilággal.
Villány nincs könnyű helyzetben, ha a fiatalok bevonzásáról van szó. A nagytestű, magas alkohol- és extrakttartalmú, erősen hordózott borairól ismert borvidék kínálata aligha van átfedésben azzal, amire a mai fiatalok vagy a borral éppen most ismerkedők vágynak. A REDy bevezetése tehát valahol szükségszerű is volt már.
A REDy fiataloknak is jó választás, megfelel a jelenlegi vörösboros trendeknek, de gyakorlatilag mindenkinek ajánljuk, aki a könnyed, jóivású borokat szereti
– mondta el Kovács Boglárka Dóra, a Villányi borvidék marketing vezetője. "Olyan vörösbort szerettünk volna megalkotni, ami ideális bisztróbor, jól működik az ételek világában, jó ár-érték arányú és jól behűtve akár nyári estéken is kiváló frissítő.”
Tavaly tíz, idén néggyel több pincészet készíthette el a portugieser alapú házasítását, amelyben megjelenhetnek egyéb más Villányban honos fajták is. A lényeg az arányokban rejlik: a portugieser aránya 51-66 %, a hazai fajtáké (blauburger, kadarka, kékfrankos és zweigelt) 20-49%, míg a nemzetközi fajták aránya 0-14% lehet.
A cél sokkal inkább az egységes stílus: a bor legyen könnyed, gyümölcsös, vidám, kedves, pimasz, vagány és izgalmas. Fontos, hogy minden esetben a primőr aromák uralkodjanak: a piros- és feketebogyós gyümölcsök, és egy leheletnyi fűszeresség, az enyhe hordóhasználat által megtámogatva. A borokat megjelenés előtt egy külön eredetvédelmi bizottság minősíti – akárcsak a Villányi Franc borokat. Aki megkapja a minősítést, az használhatja a nevet és az egységes arculatot.
Itt például Bock Valér mesél a REDy-ről.
A kóstolón az is kiderült, hogy a beszédes név több dologra is utal: az Y betűvel az Y generáció fiataljait célozzák meg, miközben a ready-vel megegyező hangzás azt is jelentheti: “készen állok a villányi vörösborokra!”
Ezt már Mokos Balázs (Mokos Pincészet) mondta nekem, ahogy töltötte poharamba a 2018-as REDy-jét. Bár ezen az estén még csak tartálymintákkal, vagy frissen palackozott verziókkal találkozhattunk, mégis tökéletesen érezhető volt a REDy 2018-as évjáratában rejlő potenciál. Be kell valljam, sokkal jobban is tetszett ez a sor az előző, 2017-es szériánál. Persze tudom, nem cél a tökéletesen egyforma, egymásról másolt borstílus elérése, de az mindenképpen örömteli, hogy egyre jobban tetten érhető az együttgondolkodás. A villányi pincészetek REDy-jeinek stílusa tehát lassan közelít egymáshoz, a palackok megkapták az egységes, piros kapszulát is, közben mégis mindenki megtarthatja saját egyéniségét a címkétől a beltartalomig. És ez pont így jó.
Hol vehetek REDy-t?
A „Villány vidám arcát” felvillantó REDy multikba nem kerülhet, viszont vinotékákban, borszaküzletekben, vendéglátóhelyeken és persze a pincészeteknél is kapható. A célközönség sikeres beazonosítása után egyértelművé vált, hogy rengeteg fog elfogyni fesztiválokon is, ezért idén például borvidéki szinten 60 ezer palack REDy készítése az elvárás. A szervezők azt is elárulták, érdemes lesz figyelni az Y-jelre a Pécsi Egyetemi Napokon, a Fishing on Orfűn, a HúSVéton, a Portugieser du Monde-on, a Vince Budapest Wine Show-n, a Budapest Borfesztiválon, a Gourmet fesztiválon, a Siklósi Borváron, a Győri Bornapokon, a Szegedi Bortéren, és még számos programon.
A márkát nem csak itthon, de külföldön is népszerűsíti a Villányi borvidék, így kiemelt szerepet kapott a düsseldorfi Proweinon, ahol önálló standdal állított ki Villány. És heteken belül a horvátországi Zadar Wine Festivalon is megjelenik, de nem marad ki a Varsóba szervezett látványos Villány-kóstolóról sem, amely a lengyel piacon kívánja népszerűsíteni a legdélebbi magyar borvidéket. A legtöbb esetben a "Villány két arca” koncepció mentén szerveződik a bemutatkozás, azaz a REDy mellett természetesen a borvidék prémium márkája, a Villányi Franc is megjelenik.
Szubjektív
Nekem elsősorban azok a tételek tetszettek, amelyekbe blauburger és/vagy zweigelt is került az oportó mellé; előbbitől több színt, testet és karakter kap a bor, utóbbi pedig játékosságot és fűszerességet visz a házasításba. Emellett volt néhány kadarkával megspékelt, illetve bordeaux-i fajtákkal kiegészített REDy is, ami maradandó élményt nyújtott. A következő toplista alakult ki a fejemben a 14 megkóstolt tétel után, ahol elsősorban a harmónia jelenléte alakította a sorrendet:
Maczkó Róbert Pincészete: 60% portugieser + 30% blauburger + 10% cabernet franc. A recept tavaly is ugyanez volt, és úgy tűnik, tökéletesen be is vált. Szinte virágos, elképesztően vonzó illattal indít, aztán jön a zamatos korty, közepes vastagsággal és rengeteg vidámsággal.
Csányi Pincészet: 55% portugieser + 25% kékfrankos + 20% blauburger. Tavaly syrah is került a cuvée-be, amit idén kékfrankosra cseréltek. És bár Szakál Zoli, a pincészet borászati és termelési vezetője elárulta, ő szíve szerint már most visszacsempészné a syrah-t a házasításba, én titkon abban bízom, hogy megmarad a recept, mert tökéletes egyensúlyú, roppant harmonikus bor született.
Bíbor Pincészet: 60% portugieser + 35% kadarka + 5% merlot. A tavalyi REDy-t még tovább lágyították, az ízek még jobban kisimultak, köszönhetően a kadarka jelenlétének. Finoman érezhető a hordó vaníliája is, meg sok-sok friss, tavaszt idéző aroma, és a szuperérett gyümölcs is, amitől konkrétan örömtáncot jártak ízlelőbimbóim.
Hárságyi Pincészet: 55% portugieser + 35% kékfrankos + 10% merlot. Hárságyi Balázs maga is nagyon kedveli ezt a könnyed borstílust, amivel csak egyetérteni tudtam. A végén szinte édes a korty, amiből ömlik az érett, illatos áfonya és szeder, nagyon kedves és vidám bor, nagyon jó ízléssel elkészítve.
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet: 51% oportó + 30% kékfrankos + 20% zweigelt. Ipacs-Szabó István, a pincészet főborásza különös gonddal készíti a REdy-t (picit saját gyerekének is tekinti), mivel ő maga a projekt felelőse is. A bor egy igazi meggybomba, pontosan erre számítottam, és szerencsére meg is kaptam a bortól. Szeretem a kiszámítható, konstans minőséget, a harapnivaló gyümölcsösséget és azt a vidámságot is, amit ettől a bortól kaptam.
És most nézzük meg ebben a videóban, hogy hogyan is készült el a REDy:
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!