Mi történt 2008-ban a hazai borvilágban?
Január, február, március
2009-01-10 | Tóth AdriennNégy részes sorozatunk célja, hogy röviden áttekintse az elmúlt évet, kiemelve annak borokhoz kötődő legfontosabb eseményeit. Az összeállítás első részében három hűvös hónapot: a januárt, februárt és márciust elevenítjük fel. Az időjárás miatt ezekre a hónapokra esik a legkevesebb szőlészeti munka, így ebben az időszakban tartják országszerte a legtöbb szakmai boros programot.
Január
Éppen százötven évvel ezelőtt, 1858. január 10-én született Törley József, a hazai pezsgőtörténet meghatározó alakja, aki először a francia Champagne vidékén, majd Budafokon készítette pezsgőit. A névadó születésének évfordulója alkalmából a Törley Pezsgőpincészet egy sanzonokból, kuplékból álló, az italhoz illeszkedő, könnyed műsort szervezett a Vendéglátóipari Múzeumban.
A hónap elején Amszterdamban hatodik alkalommal megrendezett Wine Profession kiállításon önálló standdal szerepelt Magyarország. Ez a lépés egy kiindulópontnak is tekinthető, hiszen az év folyamán a Bormarketing Kht. külföldi országok felé irányuló marketing tevékenységének gyakran voltak céljai a Benelux országok.
Egy kicsit messzebbre is tekinthetünk, hiszen a VII. Indiai Nemzetközi Bor és Étel Show-n is találkozhattunk magyar pincészetekkel. A tokaji Andrássy Pincészet, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet és a villányi Vylyan Pincészet összefogásának hála, jutott el a távoli országba, ahol meglepően nagy érdeklődést tapasztaltak boraik iránt.
Egerben kilencedik alkalommal rendeztek Szőlészeti és Borászati Konferenciát. Budapesten a Monarchia Pincészet tartott portfolió-kóstolót Pók Tamás és Kovács Nimród vezetésével.
Szintén januárban került sor a 12. Országos Cserszegi Fűszeres Borverseny eredményhirdetésére, a Bakonyi Károly által nemesített fajta saját versenyén az akkor friss, 2007-es borok szerepeltek a legjobban. A ma már nem működő Magyar Borok Házában rendezték meg a Borturizmus Börzét is 24-én, ahol leginkább pincészetek mutatták be turisztikai kínálatukat.
A hónap végén a Hungexpon zajló Agro-Mashexpo kibővített területen a Szőlészet és Pincészet, valamint a Magyar Kert kiállításokkal együtt várta a szakmai érdeklődőket. Sopronban ötödik alkalommal került kiválasztásra a Nyugat-Magyarországi Egyetem bora, amely 2008-ban a Töltl Pincészet 2006-os Kékfrankosa lett.
Az év első hónapjában részletes cikk jelent meg az amerikai Wine Business szakmai internetes bormagazinban a kéknyelű szőlőfajtáról, amelyet a szerző véleménye szerint azzal a szlogennel lehetne népszerűsíteni, hogy ez az egyetlen olyan szőlőfajta, amelynek szexuális élete van, hiszen neki egy másik szőlőre – legtöbb esetben a budai zöldre – is szüksége van a beporzáshoz.
Ekkor került sor az ötödik alkalommal megrendezett Egri Borászbálra is. Az Egri Borbarát Hölgyek szervezték az estét, amely során egy jótékonysági árverésre is sor került, ezen 1 millió forintot gyűjtöttek össze. Az adománygyűjtés az év folyamán felavatandó Gál Tibor emlékszoborért zajlott. Erre az eseményre később még külön kitérünk.
A Katona Borház és a Késői Szüret Rádiós Magazin közös bort mutatott be Insomnia Nr.1. elnevezéssel. A kései szüretelésű hárslevelű és furmint cuvée tulajdonképpen egy hordóválogatás, amelyet a két műsorvezető, Megyeri Sára és Nagy Sebestyén állított össze.
Január 26-án a kisharsányi Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet először szervezte meg Vince-napi programjait. Az új chardonnay kóstolása mellett felelevenítették az ünnep hagyományait, és szőlőáldásra is sor került a hűvös, napfényes szombaton.
Február
2007 folyamán Komlósi Amina, a Magyar Borok Évkönyvének főszerkesztője minden hónapban egy-egy borfogyasztóval készített interjút. A hónap elején Nyulasi Gábrielt választották egy közönségszavazás útján az Év Borfogyasztójává.
Február közepén második alkalommal rendezte meg az Egri Borvidékért Alapítvány az Egri Borok Gáláját a Tudományos Akadémián. A rendezvényen – amelyre a szakmai meghívottak mellett az érdeklődő nagyközönség is belépőt válthatott - tizenkét egri borász mutatta be borait.
2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium Miskolc és Gyula mellett Tokajt választotta a Kultúra Magyar Városának, amely elismerés promóciós lehetőséggel és pénzjutalommal járt.
Az Év Bortermelőjévé tavaly a kunsági borászt, Frittmann Jánost választották, az ő tiszteletére rendeztek gálaebédet a Corinthia Grand Hotel Royal-ban, ahol jelen voltak még az elmúlt évek kitüntetettjei, valamint az a négy borász, akit a győztesen kívül e díjra jelöltek.
Február 15-én Villányban Gere Attila különleges borkóstolót rendezett, amely során a jelenlévőknek lehetőségük volt a 2006-os Kopár egyedi összeállítására a rendelkezésre álló cabernet sauvignon, cabernet franc és merlot boralapokból.
Molnár Pétert választotta új elnökévé a Tokaj Reneszánsz, a Patrícius Borház ügyvezető igazgatója Mészáros Lászlót követte a pozíció betöltésében. Ezzel egy időben Samuel Tinon személyében új tagot is avattak.
2008-ban ünnepelték a Gál Tibor Pincészet alapításának 15. évfordulóját. Az egri borászatról szóló cikkünkben azon túl, hogy áttekintettük az alapító életrajzát, kitértünk bikavér és dűlőszelektált pinot noir boraikra és a pincészet jelenlegi borkínálatára is.
Március
A hónap elején a Búsuló Juhász Étteremben mutatta be a Bor és Más legújabb spanyol borait, amelyek Ribera del Duero borvidékéről származtak.
Március 12-én soproni és ruszti borászok mutatták be boraikat Strasbourgban, az Európai Parlamentben. A kötetlen kóstoló mellett ifj. Molnár Tibor egy előadás keretében is bővítette a képviselők soproni borvidékkel kapcsolatos ismereteit.
Március 13-án a somlói Kreinbacher Birtok és Szent Ilona Borház tartott 2006-os évjárat-bemutatót a Festetics Palotában, ahol többek között az utoljára 2003-ban készített Kőkonyha nevű házasítást is meg lehetett ízlelni. Ugyanezen a napon a szekszárdi Dúzsi Tamás is bemutatóra hívta a borbarátokat. Ekkor az évben először piacra dobott rosé sorozatának darabjait kóstolhatták az esten jelen lévők.
A hónap legszomorúbb eseménye kétségkívül a március 17-én elhunyt Figula Mihály halálának híre. A 2000-ben az év bortermelőjévé választott balatonfüredi borász távozása az egész hazai borász társadalmat mélyen érintette.
A salzburgi Destillata elnevezésű nemzetközi párlatversenyről a nevező 18 hazai pálinkafőzde 107 érmet hozott el. A nemzetgyőztes Márton és Lányai Tradicionális Barackpálinkája és Irsai Olivér Szőlőpálinkája aranyérmet nyert.
A világ egyik legrangosabb nemzetközi borkiállítása a veronai Vinitaly. A rendezvény része immár egy borverseny is, ahol öt hazai pincészet borát ismerték el a Gran Menzione díjjal. Két dél-balatoni, egy egri, egy mátrai és egy tokaji pincészet részesült a kitüntetésben.
A hónap másik fontos megmérettetése a 2008-as Chardonnay du Monde volt, amelyről három ezüst és egy bronzérmet hoztak el a hazai pincészetek. A burgundiai helyszínű versenyen - talán nem meglepő módon - francia chardonnay-k nyerték el a legtöbb elismerést.
A hónap végén immár harmadszorra rendezték meg a Magyar Borok Bálját. Az eseményre, amelynek fővédnöke Dr. Vizi E. Szilveszter volt, az Igazságügyi Palotában került sor. A bált megelőző közönségszavazás eredménye alapján a villányi Gere Attilát választották az Év Kedvelt Borászává.
A hónap végén Kovács Tibor, a szekszárdi Szent Gaál Pincészet tulajdonosa tartott sajtótájékoztatót Budapesten, a Kiskakukk Étteremben, ahol többek között megtudhattuk, hogy a borászat két bora is felkerült a három Michelin csillagos La Pergola Étterem borlapjára. A délután folyamán e mellett kóstolásra kerültek a pincészet borai is.
Amennyiben bármelyik eseményre részletesebben is kíváncsi, keresse kapcsolódó cikkeinket a Vinoport Aktuális és Galéria rovatainak archívumában vagy a fejlécünkben található Keresés funkcióban a legfontosabb kulcsszó megadásával!
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!