A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Ördögkatlan Művészeti Fesztivál

Idén először

2008-08-26 | Tóth Adrienn


2008. augusztus 7-9. között először rendeztek meg Ördögkatlan elnevezéssel egy kortárs összművészeti fesztivált a villányi borvidéken. A három nap folyamán négyszáz művész lépett fel majd’ ötven program keretén belül több helyszínen, azaz Kisharsányban, Nagyharsányban, Palkonyán, a Szoborparkban és a Vylyan teraszon. Az esemény fővédnökei Törőcsik Mari és Cseh Tamás voltak.


Sok más korábbi rendezvény sikere is bizonyította már azt a lassan elhasznált toposzt, hogy mennyivel inkább élvezhetőek művészi alkotások és bemutatók, ha egy pohár bor is segíti a közönség ellazulását, kinyitva füleiket és szemeiket a magasabb régiók felé.

Ezt persze leginkább a művészeknek maguknak nem kell magyarázni, így nem véletlen, hogy a Bárka Színház – a Ráday Kultucca és a Művészetek Völgye szervezője – és a pécsi Művészetek és Irodalom Háza három borfaluval fogott össze, hogy egy új kikötőt teremtsenek közös kitelepülésük számára.

Villány és Nagyharsány között terül el az ihlet- és névadó Ördögárok dűlő, amelyet a Kopár mellett a legjobb adottságú területként emlegetnek a ezen a borvidéken.

A Bárka Színház Mulatság című előadásával nyitott meg augusztus 7-én az Ördögkatlan fesztivál. A darabban újra és újra elhangzó „Muszáj mulatságnak lenni!” mondatot a fesztivál félhivatalos jelmondatává avatta a közönség.

Tudatszélesítőnek, avagy látókörbővítőnek is nevezhetnénk az eseményt, hiszen a művészetek barátait a helyszínen tevékenykedő borászok közelebb vitték a borok jelentette mámorhoz. A Villányba egyébként is gyakran látogató borbarátok pedig ez alkalommal a borászok szavai mellett színházi előadásokat és jazz zenét is hallgathattak, a megszokott palackcímkék mellett pedig kortárs táncprodukciókban is gyönyörködhettek.

A három nap alatt színpadra lépett többek között a Szent Efrém kórus, Szakcsi Lakatos Béla, Konrád György, Háy János, Závada Pál, Takáts Eszter, Ladányi Andrea, a Kiscsillag és a Csík zenekar.

A Vylyan Pincészet több eseménynek is otthont adott a hosszú hétvége folyamán. Egy közülük azonban mindenképp megérdemli, hogy kiemeljük, és nem csak különlegesség okán, hanem azért is, mert az év további részében még megtekinthetik majd azok, akik ellátogatnak a kisharsányi pincészethez.

A borászat nagy vörösborainak ismerői már tudják, hogy milyen nagy jelentősséget tulajdonít a főborász, Ipacs Szabó István a megfelelő tölgyfahordós érlelésnek. A gondosan érlelt fából a tradíciók szerint elkészített hordók több éven át szolgálnak arra, hogy a vörösborok lekerekedésének, az intenzív íz- és illatanyagok kiforrásának megfelelő körülményeket biztosítsanak. Miután azonban letelt a rájuk kiszabott idő, nincs mit tenni, bármily szép ízemlékek kötik is őket a pincészethez, távozniuk kell, hiszen már nem tudnák ugyanazt adni, mint azelőtt.

A borászat hölgytagjai, akik eddig is kreativitásukról és a művészetek iránti elhivatottságukról voltak ismertek, ebben az évben úgy döntöttek, hogy mégsem szívesen szabadulnának meg az elhasználódott hordóktól. Pécsi művészeket kértek fel arra, hogy festőállványként vagy márványként tekintsenek ez alkalommal a tölgyfatárgyra, és használják azt egy műalkotás alapjául.

Ernszt András, festőművész, Nyári Zsolt, szobrászművész, Varga Rita, festőművész, Horváth M. Zoltán, festőművész, Pinczehelyi András, festőművész, Bubreg Balázs, festőművész, Kiss Endre, festőművész, Makra Zoltán, képzőművész, Nyilas Márta, festőművész, Gyuris Róbert, szobrász-, keramikus művész, Kiss Andor Emil, szobrászművész és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti karának hallgatói: Gyurisa Eszter, Kiss Dorottya, Herold Anikó, Kéri Katinka, Huszár Tünde, Mihályi András éltek a lehetőséggel és megalkották a maguk egyedi boros hordóit. A 225 literes barique hordók módosított változatai egész évben várják tehát a látogatókat a Fekete hegyen.

Jövőre a rendezők a fesztivál meghosszabbítását tervezik, ügyelve arra, hogy emberi léptékét és varázsát megtartsák. Befejezésül következzen néhány fénykép, amelyet a Vylyan Pincészet bocsátott rendelkezésünkre.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!