A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Pinceszemle: Anonym Pince 2013

Szövényi Áron válaszolt

2013-07-02 | Tóth Adrienn


A pincészetek életének aktualitásairól szóló sorozatunk következő részében az etyeki Anonym Pince tulajdonosával, borászával, Szövényi Áronnal beszélgettünk. A kétezres évek közepén indult családi pincészet portfóliójának jelentős részét fehérborok építik fel, ezt egészíti ki egy rozé és egy pinot noir. A borászat ültetvényei még kialakítás alatt állnak, többek között erről, valamint a legújabb borokról beszélgettünk Áronnal.


A múlt héten palackoztunk a 2012-es Frazírt és Szinkópát. Mindkét bor esetében történtek apróbb változások részben az évjárat karaktere, részben a pince pezsgővel bővülő portfóliója miatt.

Miben állnak ezek az újdonságok?

A 2012-es Frazírt, amely egy sauvignon blanc, már fele részben hordóban, fele részben tartályban érleltük. A bor most még a palackban pihen egy ideig, ezt nem is sürgetjük, mert az előző évjárat utolsó palackjaival egyelőre ki tudjuk elégíteni az igényeket.

A Szinkópa az utóbbi években rendre egy fehér pinot noir volt. A 2012-es borral azonban részben visszatérünk a 2009-es évjárathoz, amely még 100%-ban chardonnayt jelentett. Ez a palack most fehérbor-készítési eljárással feldolgozott pinot noirból és chardonnay-ból állt össze. A változásra azért volt szükség, mert e két fajtát akartuk felhasználni a pezsgőnkhöz is.

Pezsgőt 2006-ban a pincészet egyik első boraként készítettetek. Mostanáig nem is volt folytatás?

2010-ből kísérletképpen, saját fogyasztásra 2-300 palackot töltöttünk le, amely tavaly nyár óta érik a seprőn a második erjesztést követően. Nemrég degorzsáltunk belőle egy kisebb mennyiséget, de a kóstolás után egyértelműnek tűnt, hogy még hosszabb időre van szüksége a pincében.

A 2012-es pezsgőnek szánt alapbor már hordóban is érett, most pedig tartályban van, és arra vár, hogy a tirázs hozzáadásával palackba kerüljön, és megkezdődhessen a buborékokat létrehozó fermentáció, amely itt nálunk, a pincében zajlik. Az eddigi tapasztalatok alapján úgy látjuk, innentől legalább másfél évre lesz szüksége ahhoz, hogy az autolízises ízek megjelenése után már fogyasztható állapotba kerüljön.

Az Egyből Kettő zenit–szürkebarát házasítás és az Ötlett pinot noir rozé friss évjárata már november óta piacon van. Hol tart a pinot noirból készült vörösbor?

2012-ből két pinot noirral is piacra lépünk. A már eddig megismert Életjel mellett ugyanis július végén, augusztus elején 300 néven palackba kerül egy hordóválogatás is. Ez a tétel egy hordóból származik, és nem azért került kiemelésre, mert az esetében új hordóról van szó, hiszen ez egy használt, 225 literes, Seguin Moreau, kaukázusi tölgyből készített darab, amelyet a tokaji Disznókőtől vásároltunk.

Akkor mi alapján tartjátok különlegesnek?

Összesen hét hordóban érik pinot noir, de amikor a borokat végigkóstoltuk, ez mindenképp kiugrott közülük, mert szebben fejlődött, mint a többi, elemei egyensúlyban álltak. Azért nyerte el különösen a tetszésemet, mert úgy gondoltam, ez az, amit a hordótól elvárhat a borász: amikor a fa jelenléte támogat ahelyett, hogy elnyomna.

Pinceszemle: Anonym Pince 2013

A 300 azért is különleges, mert a Cégér címkepályázaton Kiss Zsombor munkájának köszönhetően második helyezést értünk el vele. Egy speciális, vastag, hasas burgundi palackot választottunk ehhez a borhoz, amelyet egy négyszögletű fagyűrűvel vett körül a grafikus.

Az e mellett megjelenő Életjel pinot noirt hány éve készítitek? Változtattatok ez alatt a technológia szempontjából?

A 2012-es már az ötödik évjárata lesz. Tulajdonképpen e bor esetében nincs jelentős változás, hiszen ez a leghagyományosabb borunk. Csömöszölve erjesztjük, majd általában tizenegy hónapig érleljük hordóban, ezalatt kétszer-háromszor fejtjük. Utóbbi alól eddig egyedül 2010 volt kivétel, amelyik évjárat hosszabb időt töltött fában.

Képbe kerültünk a portfólió alakulásával. Mit kell tudnunk az ezek hátterében álló szőlőkről?

Az Orbán-dűlőben tavaly megkezdtük a sauvignon blanc ültetvény visszafiatalítását, akkor nyolcszáz tőkét pótoltunk, idén pedig újabb kétszázat. Ezen a területen azonban olyan korszerűtlen állapotban vannak a tőkék, hogy várhatóan még öt-hat évig eltart, amíg végére érünk a rekonstrukciónak. Emellett az Újhegy tetején elhelyezkedő Újhegyre-dűlőbe is került száz tőke szürkebarát hiánypótlásként.

A pincészet infrastrukturális háttere hol tart most?

Az Öreghegyen a Kúria alatt tavaly megvásároltunk egy régi présházat, amelynek felújítását lassan megkezdjük. A cél az, hogy itt kulturált körülmények között kóstolhassanak majd a vendégeink. Az épület aljában egyébként egy nagyméretű pince húzódik, amely már jelenleg is hordós érlelőként működik.

A présházhoz tartozik egy kb. 0,3 hektár méretű terület is, ahova úgy tervezem, jövőre pinot noirt telepítek, ha ehhez még hozzávesszük a szintén jövőre létrehozni kívánt pinot ültetvényt a Tóra-dűlőben, amely a Göböl-tóra néző fekvésének köszönhetően kapta nevét, 2014-ben várhatóan akár 0,5-0,6 hektárral is növekedhet a pincészet pinot állománya.

A pincén kívül a nyár folyamán hol lehet a boraitokkal találkozni?

A Cégér címkepályázat csapata több helyre is magával viszi a 300 Pinot Noir mellett az Egyből Kettő fehérborunkat is; így a Balaton Sound, a Sziget és a Veszprémi Utcazene Fesztivál közönsége is kóstolhat majd belőlük. A másik újdonság, hogy a Magyar Tudományos Akadémia a hónap pincészetének választott bennünket, így júliusban a mi boraink kerülnek bemutatása az intézet éttermében.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!