Pinceszemle: Gál Tibor Pincészet 2013
Gál Tibor válaszolt
2013-04-24 | Tóth AdriennA pincészetek aktualitásairól szóló sorozatunk mai részében a Gál Tibor Pincészettel kapcsolatos újdonságokról kérdeztük ki mást, mint Gál Tibort? A hétvégén megrendezésre kerülő Egri Csillag Fesztivál külön aktualitást ad a témának, hiszen Tibor az egri várban megrendezésre kerülő esemény egyik fő szervezője. Mielőtt azonban erre rátérnénk, a borászatról érdeklődtünk.
Mára sikerült teljes mértékben letisztítani a portfóliót. A korábbi évekből származó, széles kínálatra kiterjedő borainkat tavaly év végéig értékesítettük, így mára elértük, hogy megvalósuljon régi elképzelésünk, csak három borból áll a pincészet borsora.
Azért döntöttünk e drasztikusnak tűnő változás mellett, hogy minél erősebben fókuszálhassunk, és valóban a lehető legmagasabb minőségben készíthessük el borainkat. Sok neves külföldi borászat példája lebeg a szemünk előtt, hiszen ha belegondolunk, a világ legnagyobb chateau-i is csak egy-két borral foglalkoznak. Különösen igaz ez az olyan, elsősorban házasításokat készítő borvidékekre, mint Bordeaux vagy a Rhône völgye. Hiszek abban, hogy ennyire ki kell tisztulnia a borkínálatnak ahhoz, hogy valóban a világ élvonalába kerüljünk.
Mely borok ezek, és miért ők maradtak?
Az egri csillag, a pinot noir és az egri bikavér. Számomra egyértelmű, hogy borvidékünkön hosszú távon két meghatározó márkának van helye: az egri csillagnak és az egri bikavérnek. A pinot noirhoz fajtaborként egyszerűen azért ragaszkodunk, mert a Gál Tibor Pincészet történetében régóta óriási jelentősége van a fajtának, és én is nagyra tartom.
Milyen elképzelésnek megfelelően készül az egri csillag?
Egy olyan fehérbort szeretnénk készíteni általa, amely kapcsolódik pincészetünk múltjához, jelenéhez, és kifejezi a jövőre vonatkozó elképzeléseinket is. Az összes, általunk művelt fehér szőlő házasításából készül ez a bor. Amolyan belépő kategóriának szánjuk, amely mindenki számára elérhető, ezért nagy mennyiségben állítjuk elő.
2012-ben 30 000 palackot készítettünk, és ezt a számot a terveink szerint 2013-ban 50 000-re emeljük. Két éven belül pedig 100 000-es nagyságrendet szeretnénk elérni.
A fehérborok kapcsán csak az alap, classicus kategóriában gondolkodsz?
A jövőben szeretnénk egri csillag superiort is készíteni, ezt furmint és hárslevelű házasításával képzelem el.
A furmint kevésbé elterjedt a borvidéken. Miért alapozol rá?
Hiszek abban, hogy a magas minőségű borok esetében a termőtáj felülírja a fajtát. A konkrét fajtákra vonatkozóan tudjuk, hogy mind a furmint, mind a hárslevelű elterjedt volt régen az Egri borvidéken, emellett az utóbbi évek időjárását figyelve úgy vélem, felülértékelődnek a savaikat megőrizni képes szőlőfajták. A furmint és a hárslevelű telepítésének előkészítése jelenleg zajlik, ezért várhatóan jó pár év hátravan még a bor megjelenéséig.
Mi tudható a bikavérről?
A koncepció ugyanaz, mint az egri csillagnál. A bor lényegét nem annak kell adni, hogy kékfrankosra vagy cabernet-re emlékeztet, hanem magának a házasításnak kell megjelennie. Ebből a szempontból Chateauneuf du Pape jelenti a példát számunkra: szeretném elérni, hogy a jövőben árban és presztízsben is ott legyenek a boraink, ahol az övéik.
Jelenleg a Gál Tibor Pincészetnél kékfrankos, kadarka és syrah alappal képzeljük el ezt a bort, amelyet cabernet franc-nal és sauvignonnal egészítünk ki. A célom azonban az, hogy a jövőben a hazai fajták jelenlétét erősítsem. A bort hosszú ideig, 18-24 hónapig érleljük tölgyfa hordóban. Itt is folyik egy átállás, amelynek célja, hogy a következő évjáratokban az egész bor 2000 literes hordókban érjen.
Milyen évjáratok kaphatók jelenleg a pincészettől?
Nemrég került forgalomba mind a három borunk: a 2012-es Egri Csillag, a 2009-es Bikavér és a 2009-es Pinot Noir.
Legutóbbi, 2011-es interjúnk helyszínéül az egri belváros egy elhanyagolt épülete szolgált, amellyel akkor komoly terveid voltak. Hol tart most ez a folyamat?
Egy elnyert pályázatnak köszönhetően jól haladnak a munkálatok, amelyekkel egy borkomplexumot akarunk kialakítani. Lesz benne bikavérmúzeum, borbár, látványpince és étterem. Bár a döntés még nem végleges, most úgy tűnik, az lesz majd a neve:Gál Tibor Fúzió. Ha a terveink szerint alakulnak a munkák, szeptemberben-októberben nyitunk.
Végül hadd kérdezzünk arról, hogy lehet veled a legközelebb találkozni?
Eger következő fontos eseménye az Egri Csillag Fesztivál lesz április 27-én. A most szombaton, az egri várban megrendezésre kerülő rendezvényre mindenki elhozza a legjobb egri csillag és bikavér borát, sőt sokan ezt kiegészítik korábbi évjáratokból származó, érlelt tételekkel is, és ezeken túl néhány egri csillag superior is feltűnik majd.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!