A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Rendezz sajt és borkóstolót

Nem kell szakértőnek lenned!

2008-02-22 | Tóth Adrienn


Ha túl vagyunk már azon, hogy különböző diszkókban bonyolítsuk társasági életünket, és inkább a házunkba látnánk vendégül barátainkat, de tehetség vagy kapacitás hiányában nem állnánk neki egy négyfogásos menü elkészítésének, mégis valami különlegességgel akarjuk meglepni őket, akkor rendezzünk bor és sajtkóstolót!


1. Meghívás

Döntsd el, kik lesznek a szerencsések. Egy nyolc-tíz fős csapat már társaságnak tekinthető, és körbe tudnak ülni egy asztalt. De rendezhetsz nagyobb létszámú partit is, ebben az esetben a 4. pontban leírt berendezési ötletet érdemes megfogadni, a komolyabb fennakadások elkerülése végett.

2. Sajt és borsor összeállítása

Amikor kiválasztjuk az est sajtjait és borait, akkor a változatosságot állítsuk a középpontba! Amennyiben különböző típusú sajtok és borok vonulnak fel, ez mindenkinek lehetőséget nyújt arra, hogy megtalálja a maga kedvenc párosait. Azonban néhány tuti párosítást az alábbiakban összeszedtünk:

Friss kenhető sajtok (pl. körözött, Philadelphia) – reduktív fehér vagy könnyű rosé
Kecskesajt – sauvignon blanc, olaszrizling
Fehér penészes sajtok (pl. Camambert, Brie) – fahordóban érlelt egri fehérbor, pinot noir
Rúzsos sajtok (pl. Pálpusztai, Munster) – könnyebb, tanninmentes vörösborok, tramini
Hegyi kemény sajt (pl. Gouda, Pannónia) – közepesen testes vörösbor, mondjuk kékfrankos vagy merlot
Kéksajt (Márvány, Gorgonzola) – késői szüretelésű édes borok, max. 3 puttonyos aszú

Az előrelátók több kemény sajtot vesznek, mint lágyat, mivel ez utóbbiak sokkal tovább eltarthatók, így a parti maradékából még jó ideig szemezgethetünk.

3. Bevásárlás

Fejenként 8-10 dkg sajttal lehet számolni, ami első hallásra kevésnek is hathat, de ehhez számoljunk még kenyeret, sós kekszet, ilyen-olyan olajos magvakat, olajbogyót, esetleg valamilyen felvágottat, például szárított sonkát. Mert hát nemcsak sajtból áll az élet. A bormennyiség kalkulációjánál fejenként fél-egy üveg borral számolhatunk, mínusz a sofőr(ök).

A kettes-hármas pont elkerülhető abban az esetben, ha a meghívásban az szerepel, hogy mindenki hozzon magával egy üveg bort és a kedvenc sajtját.

Azonban mindenképpen szükség van többféle kenyérre: rozskenyér, baguette, magvas kenyér. Kuriózumot jelenthetnek az olasz kenyérpálcák, olívás kenyerek, vagy a különböző sós kekszkollekciók, amelyeket már egyre több helyen lehet kapni Magyarországon is.

Kísérőnek még feltálalhatunk különböző gyümölcsöket, karikázva, szeletelve, a legjobb választás azonban mind dekorációs, mind gyakorlati szempontból pár fürt szőlő.

4. Bútortologatás

Ha kis csoportos foglalkozásról van szó, a körbe ült asztalra lehet kitenni szinte mindent, bár ez valószínűleg káoszt fog eredményezni. Ennek érdekében érdemes egy külön felületre kipakolni, így az asztalon csak a pillanatnyilag használt tányérok és poharak maradnak.

Ha nem ültetett baráti csevelyre készülünk, hanem egy kisebb tömeget szeretnénk vendégül látni, érdemes a szoba vagy lakás több pontján állomásokat felállítani. Mindegyiken bizonyos sajtcsoportok szerepelhetnek a hozzájuk illő borokkal.

5. Előkészítés

A sajtokat legalább egy órával a parti előtt ki kell venni a hűtőből, hogy szobahőmérsékletre melegedve a legízletesebb formájukat hozzák. Amennyiben rendelkezünk elég tálaló eszközzel legjobb, ha elválasztjuk a különböző textúrájú sajtokat, nem praktikus, ha egy lágy sajt ráfolyik valamelyik másikra. Lazább sajtokhoz egy egyszerű kenő kés is megteszi, szilárdabb alapanyag esetében azonban élesebb eszközre lesz szükség.

A sajtokhoz a szorgalmasabbak kis kártyákat gyárthatnak, amelyen szerepel az egyes sajtok neve, esetleg származási helye. Külön segítséget jelenthet, ha sorszámokkal is ellátjuk őket, így igazítva el vendégeinket sajtországban.

A megfelelő boros poharakról se feledkezzünk meg. Sok hasonló jellegű rendezvény házigazdájaként tapasztalatból mondhatom, hogy nem árt valamilyen megjelölést alkalmazni, amely az egyes poharak gazdáira utal, ha el akarunk kerülni rengeteg töprengést és egy jó adag felesleges mosogatást.

6. Végül pedig fogadd a vendégeket és érezzétek jól magatokat!

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz primőr hírlevelünkre.

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!