Semmelweis Egyetem Bora 2011
Takleréké a legjobb presztízs vörösbor
2011-05-12 | Tóth AdriennMásodik alkalommal szervezett országos borversenyt a Semmelweis Egyetem, amellyel olyan, minőség iránt elkötelezett borászoknak kívánt megmérettetési lehetőséget biztosítani, akik fiatal koruk ellenére már bebizonyították tehetségüket. A kiírásnak megfelelően kizárólag 45. életévüket még be nem töltött borászok jelentkezhettek a versenyre, amelyen ebben az esztendőben 47-en indultak, összesen 103 borral.
A versenyre két fő kategóriában lehetett nevezni. A rendezvényekre kiválasztott borok természetesen az egyetem és intézményei által szervezett eseményeken biztosítják majd egy éven át a borkínálatot, míg a presztízs csoport győztesei az ide látogató orvosi delegációknak és a külföldi konferenciák szervezőinek szolgálnak ajándékul. A borversenyen a presztízs kategóriában a legjobbnak talált vörösbor a szekszárdi Takler Pincéből került ki. Hogy többet is megtudjunk a győztes borról, Takler Andrást kerestük meg.
Már tavaly is indultatok ezen a versenyen, vagy az idei az első alkalom?
Most először neveztünk a Semmelweis borversenyére. Több bort is indítottunk, természetesen, tekintettel portfóliónkra, kizárólag vöröseket. A rendezvény kategóriában a Trió és az alap Cabernet Franc indult, és ugyan nem szerepeltek rosszul, de a dobogóra nem kerültek fel. Fontosabb is, hogy ezzel szemben a presztízs borok között a miénk lett a legjobb vörös, a 2007-es Cabernet Franc Reserve személyében.
Ez az eredmény is azt mutatja, hogy milyen jó formában van most ez a bor. Azt pedig, hogy ez nem egy egyedi eset, bizonyítja a szekszárdi borvidéki borverseny is, ahol 95 ponttal nagyaranyérmet nyert el. Fontos számunkra a borvidéki mezőnnyel való összehasonlítás, és ez idén elég sikeresnek tűnik, hiszen itthon négy kategóriában is mi voltunk a legjobbak: a kékfrankosok között a 2007-es Kékfrankos Reserve, a Bikavérek mezőnyében a 2007-es Bikavér Reserve, a hordóminták csoportjában a 2009-es Syrah és végül a vörösek terén a 2007-es Primarius kapta a legmagasabb pontot.
Szép eredmények, ezek után logikus, hogy a Legeredményesebb termelőnek is titeket választottak. Mit kell tudnunk a Cabernet Franc-ról, amely mindkét megmérettetésen ilyen jól szerepelt?
A 2007-es Cabernet Franc Reserve még nincs forgalomban, ami nem is baj, mert különösen az utóbbi néhány hónapban rengeteget fejlődött. A tanninok szépen lekerekedtek, és kialakult a szőlőfajtára jellemző áfonyás, erdei gyümölcsös karakter.
A korábban felsorolt díjak után úgy tűnik, 2007 fontos évjárat lesz.
Mindig is tudtuk, hogy ezzel egy nagy év van a tarsolyunkban, mégis úgy gondolom, hogy igazán így, bő három év távlatából mutatja meg teljesen értékeit. Épp a napokban volt alkalmam megkóstolni borainkat egy nyugat-londoni borszaküzlet tulajdonosával, aki a kilenc bor kóstolását követően megjegyezte, hogy egy ekkora sorban általában akadnak tételek, amelyek tetszenek neki, de itt mindegyiket szívesen kiválasztaná.
Közülük is leginkább a Cabernet Franc Reserve és az erre épülő Regnum nyerte el a tetszését, ami számomra azt bizonyítja, hogy a nemzetközi piacon milyen jelentős szerepe lehetne a komoly cabernet franc-oknak. Az is érdekes megerősítést jelentett számomra, hogy a borkereskedésen túl sajtok forgalmazásával foglalkozó úr megjegyezte, hogy ez a bortípus milyen jól illik bizonyos sajtokhoz is.
A cabernet franc tehát ennyire fontos kékszőlőfajta lenne itthon?
Úgy tapasztalom, hogy az utóbbi években Villányhoz hasonlóan Szekszárd is kiemelten kezeli a franc-t. Szerintem ezért is lenne különösen fontos, hogy ezen a fronton még jobban összefogjon a két borvidék, együtt vívják ki a dél-magyar vagy pannon cabernet franc-oknak járó méltó elismerést.
Mire alkalmas a cabernet franc Szekszárdon?
A szőlőfajtából készült bor önmagában és házasításokban is szépen ki tudja fejezni értékeit a borvidéken. A franc Szekszárdból mediterrán hangulatot hoz ki, amely szerintem teljes mértékben megfelel a borvidék karakterének. Nálunk a vörösborok mindig is a finom tanninokról és az eleganciáról szóltak, ehhez a koncepcióhoz pedig sokkal jobban illik a cabernet franc, mint a sauvignon.
Mikor számíthatunk a bor megjelenésére a polcokon?
A 2007-es Cabernet Franc Reserve valószínűleg még a nyáron, a Regnum inkább ősszel kerül majd piacra. Az évjárat nagy borainak többsége egyébként már kapható, a Kékfrankos Reserve miatt az elnökségi borválogatás kapcsán nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk, de a Bikavér Reserve-re sem lehet panaszunk.
Azoknak pedig, akik valami igazán különlegesre vágynak, annyit már megsúghatok, hogy terveket szövögetünk egy nyáron megjelenő kékfrankos referencia csomagra, amelyben két dűlőszelektált kékfrankos – a Görögszóból és a Zentavölgyből – valamint egy igen magas fokon érett, kései szüretelésű, de száraz kékfrankos különlegesség foglal majd helyet.
Van azonban egy különösen fontos újdonság az életünkben, hiszen reményeink szerint nyár végére elkészül az új pincerészünk, amely nemcsak a barrique hordós érlelésnek biztosít impozáns helyszínt, de reméljük sok maradandó, rusztikus hangulatú borkóstoló is lezajlik majd a falai között. Kb. egy éve, tavaly tavasszal vágtunk bele, és most már leginkább csak a belső munkálatok folynak.
A borászati háttér megújítása mellett akadnak hasonló előrelépések szőlészeti fronton is?
Jelenleg éppen az új telepítésünket oszlopozzuk és huzalozzuk a Bátaszék közeli Zentavölgyben. Syrah és kékfrankos szőlőfajtákat telepítettünk ide, és úgy gondoljuk, hogy ezek a gyönyörű, délre néző teraszok megfelelő környezetet biztosítanak majd ahhoz, hogy reserve borokat készítsünk az itt szüretelt termésből. Ennek eredményére azonban egy pár évet még várnunk kell.
A Semmelweis Egyetem 2011-es országos borversenyének teljes éremtáblázata:
Rendezvény kategória:
fehérbor: Tornai Pincészet - Tornai Nagy-Somlói 2007
vörösbor: Lisicza Borház - Lisicza Cabernet Franc 2008
rosé: Cousin-Vin Pincészet - Szívesen 2010
Presztízs kategória:
fehérbor: Spiegelberg Pincészet - Somlói Juhfark 2009
vörösbor: Takler Pince - Cabernet Franc Reserve 2007
desszertbor: Béres Szőlőbirtok és Pincészet - Vitis Tokajensis (5 puttonyos) 2007
Rektori különdíjban részesül:
Barta Pincészet - Öreg Király Dűlő Furmint Muskotály 2008
Elismerő oklevelet kapnak továbbá a kategória második illetve harmadik helyezettjei:
Rendezvény fehérborok kategóriája:
2: Béres Szőlőbirtok és Pincészet - Naparany 2008
3: Maurus Pince - Maurus Rajnai Riesling 2007
Rendezvény vörösborok kategóriája
2: Bősz Borászat - Kékfrankos 2008
3: Vylyan - Ördög 2008
Presztízs fehérborok kategóriája
2: Maurus Pince - Rejtelem Chardonnay 2007
3: Szászi Endre - Lesencetomaji Chardonnay 2009
Presztízs vörösborok kategóriája:
2: Günzer Tamás Pincészet - Villányi Mátyás Reserve 2007
3: Maul Pincészet - Lator Virgo 2009
Desszertborok kategóriája
2: Barta Pincészet - Öreg Király Dűlő Furmint Muskotály 2008
3: Disznókő Szőlőbirtok és Pincészet - Tokaji Aszú 5 puttonyos 2007
Roséborok kategóriája:
2: Bolyki Szőlőbirtok - Kékfrankos Rosé 2010
3: Benedek Pincészet - Kékfrankos Rosé 2010
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!