Sok mindent köszönhetnek nekik a családi borászatok
2021-10-19 | (X)Milyen munkát végez a Vindependent Egyesület, kik lehetnek tagok, és miért érdemes felvenni velük borászként a kapcsolatot?
A magyar szőlő- és bortermelők érdekeinek érvényesítése több szinten zajlik, erről már korábban is beszámoltunk. A Jásdi István által még 1995-ben francia mintára létrehozott Vindependent egyesület a családi kis- és középvállalkozásokat hatékonyan segíti.
A bortörvények, rendeletek sokszor nyers formában jelennek meg, nehéz értelmezni őket, és gyakran egy kicsi változtatás is elég a rendelet szövegében, hogy felhasználó barátabb, vagyis a borászatok számára is könnyebben alkalmazható legyen. A Vindependent folyamatosan egyeztet az Agrárminisztériummal, hogy valóban a borászok érdekei érvényesüljenek, és sikerült elérniük, hogy a legtöbb esetben el is fogadják, sőt ki is kérik a véleményüket a rendeletek megalkotása előtt.
A Vindependent Egyesületet vagyis a Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetségét 1995-ben Jásdi István csopaki borász hozta létre, miután hazatért Franciaországból. Ott találkozott az Európai Független Szőlő- és Bortermelők Szövetségével, akik a kisebb, családi pincészeteket segítették érdekvédő munkájukkal. A Vindependent elnöksége jelenleg: Wille-Baumkauff Márta elnök (Pendits Pincészet); az elnökség további tagjai: dr. Farkas Géza (Szent Benedek Pince), Gere Attila (Gere Pincészet), dr. Lőrincz György (St. Andrea), Dr. Molnár Péter (Patricius Borház) és Rókusfalvy Pál (Rókusfalvy Pince).
Milyen eredményeket ért el eddig a Vindependent?
- A szervezet egyik legnagyobb eredménye annak kiharcolása, hogy a kis borászatok mentesülnek a pezsgő készítésekor kötelező 40 millió forintos jövedéki biztosíték befizetése alól.
- Az ő nyomásukra alkották meg a kisüzemi bortermelő kategóriát, ezzel csökkentek a családi borászatok terhei (az új bortörvény értelmében pl. választhatnak, hogy a pincekönyvet online vagy papíralapon vezetik).
- Az egyesület szorgalmazta sikerrel, hogy az új bortörvényben a natúr borok fogalma felkerüljön a szabályozott kifejezések listájára.
- A HORECA támogatás kapcsán ők hívták fel a figyelmet arra, hogy a támogatás azoknak is járjon, akik külföldre adnak el bort.
- Szerepük van abban, hogy a minimum parcella méretet nem növelték 0,25-ről 0,4 ha-ra, ami egyértelműen a kisebb borászatok érdekeit sértette volna.
- Népszerűsítik a bio-, valamint a biodinamikus gazdálkodást, segítenek az átállásban (az elnök Wille-Baumkauff Márta a Pendits Pincészet tulajdonosa, amely a német Demeter tanúsító védjegyet elsőként kapta meg hazánkban.)
Makai Gergely, az egyesület ökoszekciójának vezetője szerint még mindig nagyon kevesen térnek át a biogazdálkodásra, és ennek leginkább az információhiány az oka. A gazdák sokszor tartanak attól, hogy túl nagy vállalásokba mennének bele, ha minősíttetnék magukat. Pedig a “bio” minősítéshez nem kell olyan nagyot vállalni. Makai Gergely példának hozta fel a felhasználható kén mennyiségét a különböző borstílusokban. Ez fehérbor esetén 200 mg/liter jelenleg, bio fehérbornál 150 mg/liter. Szerinte a borászok legtöbbje a 150 grammot eleve soha nem éri el. Fontos, hogy az egyesület segítse a tévhitek eloszlatását. Jövőre ezért egy konferenciát is szerveznek, ahol előadásokat tartanak például a gépesítésről, a használható permetszerekről, és megválaszolják a felmerülő kérdéseket.
Az ökogazdálkodásra való átállást reményeik szerint segíti majd az új ökotámogatás is.
Mivel a Vindependent a CEVI-n (Confédération Européenne des Vignerons Indépendants) keresztül hamar értesül a brüsszeli tervekről, hatékonyan tud fellépni a borászok érdekében.
Sok vita volt például a borok tápértékének palackon való 2023-tól kötelező jelöléséről. Abban egyetértés született, hogy nem kell majd ráírni a címkére - ahol már így is rengeteg információnak kell szerepelnie -, hanem elég egy QR kódos megoldást alkalmazni. Egy nagyobb borászatokat összefogó szervezet már vállalta is, hogy 250 eurós éves díjért lefejleszti ezt az alkalmazást a kis borászatoknak. A CEVI lobbizik azért, hogy ez az összeg tovább csökkenjen.
Kik lehetnek Vindependent tagok?
A Vindependent egyesületbe azok a családi tulajdonban levő borászatok léphetnek be, akik
éves termelt mennyisége kevesebb 1000 hektoliternél, és akik mástól nem vásárolnak fel szőlőt. A tagdíj jelképes: 25 millió forint árbevételig évente 10 000 forint. Ez az összeg főként működési költségre megy el, az elnökség tagjai önkéntesként dolgoznak, nem kapnak fizetést a munkájukért.
Szakmai érdekvédelmi szervezetek és a CEVI
A kötelező tagság a hegyközségekben nem mindig teszi lehetővé azt, hogy azok a termelők, akik hasonló mérettel rendelkeznek, vagy azonos piaci szegmenst céloznak meg, hatékonyan érvényesítsék érdekeiket. A hegyközségek mellett ezért több szakmai szervezet is megalakult, némelyikül több évtizedes múltra tekint vissza. A Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetségébe inkább a nagy borászatok tartoznak. A kisebb családi pincészetek érdekvédelmi szervezete a Magyar Független Szőlő- és Bortermelők Országos Szövetsége (Vindependent) egyesület, amelynek fő célja a szőlészeti és borászati kis- és középvállalkozások érdekeinek képviselete. Az egyesület tagja a CEVI-nek (Confédération Européenne des Vignerons Indépendants), az Európai Független Szőlő- és Bortermelők Szövetségének. Céljuk a családi vállalkozáson alapuló szőlő- és bortermelés érdekeinek képviselete. A CEVI tagságában a magyarok mellett jelen vannak a francia, olasz, portugál, spanyol, svájci, luxemburgi, szlovén, bolgár és montenegrói családi borászatok is. A CEV elérte, hogy 2011-től megfigyelőként részt vehessen az EU Borászati Bizottságának ülésein és a törvényhozás előtt hangot adjon csaknem 200.000 termelő véleményének.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!