A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Tovább hangolják az olaszrizling stílusát

Olaszrizling szerintünk 2015

2015-01-29 | Tóth Adrienn


Tovább hangolják az olaszrizling stílusát

Több éve már, hogy az év elején az egész országból Csopak felé indulnak az olaszrizling minőségi pozicionálásában érdekelt borászok. A 2015-ben kétnapos rendezvény első napja egy, a meghívott borászoknak szóló konferencia, február 7-én, szombaton azonban a nagyközönség előtt is megnyílnak a Jásdi és a Szent Donát birtok pincekapui, hogy előadások, sétáló kóstoló, majd esti programok keretében mélyíthessék tudásukat a fajta iránt érdeklődők. A rendezvény jelentőségéről és az olaszrizling helyzetéről a szombat délelőtt előadást tartó Mészáros Gabriellát kérdeztük.


Milyen szerepet tud betölteni egy szőlőfajta pozicionálásában, népszerűsítésében egy olyan rendezvény, mint az Olaszrizling szerintünk?

 

Egy ilyen rendezvény érthető okokból – hiszen nem egy több száz fő befogadására alkalmas helyen rendezik – nem tud tömegeket mozgatni. Viszont az a kijelölt irány, amit a csopaki termelők már évek óta követnek, határozottan körvonalazza egy nagyon igényes olaszrizlingkép megteremtését – elsősorban maguk számára.

 

Talán fontosabbnak tartom ebben a kezdeti fázisban azt, hogy egy kisebb-nagyobb termelői közösség a maga számára képes legyen meghatározni azt, hogy mit szeretnének maguk mint termelők, és mit tud maga a termőhely megmutatni.

 

Egészen biztos vagyok benne, hogy a Csopakra látogató borfogyasztók számára minden ilyen alkalom egy újabb lehetőség a fajta boriban való elmélyülésében – hiszen sok jó bor egy-egy szőlőfajta köré felépítve ezt egyértelműen erősíti –, a legfontosabb viszont mégiscsak a termelői oldal. Ha egy-egy borvidék ilyen határozottan tudja képviselni a saját értékeit, egyediségét, és különösképpen a magas minőséget, az mindenképpen visszahat a fajtára is, amit ebbe a keretbe bevonnak.

 

Milyen változáson ment át az olaszrizling fogyasztói és borászati tudatosság szempontjából az utóbbi öt-tíz évben?

 

Nem minden borvidékünkön egyforma az a lendület, amivel a fajta felé fordultak a termelők. Itt megint lehet egymásra mutogatni, sokszor a termelők hivatkoznak arra, hogy nincs igény a magasabb minőségű – és ebből adódóan drágább – borokra, a fogyasztó viszont sokszor a lanyhább termelői igények miatt kénytelen visszakozni. A magam részéről mégis úgy érzem, hogy először a termelőknek kell lépniük, ugyanis nekik kell kínálniuk a portékájukat”. 

 

 

Ha egy borvidék évről évre több és jobb bort produkál, ez magával hozza az igényes fogyasztói réteg kialakulását és számbeli növekedését is. Ha egy szőlőfajtával, sok jó példával alátámasztva rendszeresen találkozik a fogyasztó, még ha ez kezdetben csak a prémium kategóriára vonatkozik is, előtt-utóbb kialakul az igény a sokak számára elérhető kategóriákban is.

 

Az olaszrizling talán elterjedtsége okán nem tartozott a könnyen felkapott fajták közé. Amiből sok van, arról nehezebben hisszük el, hogy valóban jó is lehet. Valahogy az az érzésem tehát, hogy az olaszrizling egy körkörösen mozgó pályán halad, aminek kiindulása a kistermelői, helyben igen népszerű egyszerűbb kategóriájú olaszrizlingek sokasága, melyből eleinte talán saját örömére készített néhány termelő igen nagy minőséget.

 

Ez a kategória már felkeltette a borínyencek érdeklődését is, egyre több fogyasztót hozva a fajtának. Érzésem szerint a Csopaki Kódex és a Balatoni Kör megalakulása pontosan ezt támasztja alá. Nagyon bízom benne, hogy a könnyebb szerkezetű, egyszerűbb karakterű, de tiszta és határozott balatoni olaszrizlingek előbb-utóbb visszakerülnek majd a legkisebb pincészetek kínálatába is, így talán egy egymásra pozitívan ható egységet adó kör tud kialakulni – sokkal magasabb szinten, mint ahogy az ezelőtt tíz évvel volt. Sajnos a Balatonon túlmenően más borvidék életében egyelőre nem látom ezt a fajta tudatos építkezést – már ami az olaszrizlinget illeti.

 

Miről szól majd előadás a rendezvényen?

 

Ebben az évben kitekintünk a határainkon túlra, horvát, osztrák és felvidéki borokat fogunk kóstolni. Megpróbálom elhelyezni a fajtát a kissé kitágított Kárpát-medencét jelentő geográfiai körben. Remélem, hogy az általam választott borok pontosan be is mutatják majd azokat a karakterbeli változatokat, amit a csupán egy-két száz kilométeres távolságok jelentenek.

 

Az eseménnyel kapcsolatos további információkért kattints ide: http://csopaki.hu/



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!