Túl a felújításon
A Bozóky Pincészet megújult
2011-05-08 | Vizi CsengeEurópai Uniós forrásból sikerrel zárult le a Móron található Bozóky Pincészet rekonstrukciója, amely egy nagyobb terv részeként valósulhatott meg. A nagyobb tervet a Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás (KTKT) tűzte ki célul, aminek érdekében pályázatot nyújtott be az EU-hoz a térség turisztikai vonzerejét növelő látványosságok építéséhez. 2009 végén el is nyertek egy 370 millió forint összegű támogatást.
A támogatásból 29 millió forintot a Bozóky Pincészet kapott, amelynek tulajdonosai, a Bozóky család borászati üzemük helyreállításába illetve a múzeumi kiállítótér további bővítéséhez egy nyitott szín építésébe invesztáltak. Mielőtt erről a tulajdonos, Bozóky István és fia, a borász végzettségű Péter beszámolna, ismerjük meg magát, a Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás célját a pályázattal.
A KTKT évekkel ezelőtt felismerte, hogy térségük, a Bakonyalja természeti adottságait, építészeti remekeit és borágazati jelentőségét mindenképp erőteljesebben kellene a belföldi turisztikai célcsoportok előtt hirdetni. Ennek érdekében pályázatot nyújtottak be a Közép-dunántúli Operatív Program Integrált turisztikai térségfejlesztési kiírására. Ehhez csatlakozott a Bozóky Pincészet, illetve a projekt részeként az ászári mini skanzen és a kisbéri Mini-Magyarország makettpark is el fog készülni.
Az uniós pályázat elnyerésével a KTKT és a pincészet közös álma valóra válhat, miszerint a különböző programcsomagokkal a legjobb ajánlatokat adhassák a térségbe utazó vendégeknek, amikben szálláslehetőséggel, borkóstolással, vagy épp a helyi látnivalók bemutatásával kedveskednek a szervezők.
Az egyik jelentős beruházásnak a Bozóky Pincészet borászati üzemének felújítása számított. "Két ok miatt esett a választás borászatunkra. Egyrészt a térségben már régóta tevékenykedünk családi pincészetként, elsők voltunk a rendszerváltás után a borászkodásban, a palackozásba is mi vágtunk bele a leghamarabb. Másrészt 21 éve fogadjuk a vendégeket borkóstolóval, ez is mutatja, milyen fontosnak tartjuk a turistáknak megmutatni hazánk, és ezen belül a Móri borvidék adta természeti kincseket, jelen esetben a bort."
Az első pincék felújítása már évekkel ezelőtt megtörtént, amelynek bővítésére azonban csak a Kisbéri Kistérség által megszerzett támogatás által nyílt lehetőség. "A nálunk már megszokott családi léptékű beruházással tiszta, egészséges feldolgozási feltételeket teremtettünk. Emellett egy teljesen akadálymentesített épületet sikerült kialakítanunk, ahová a fogyatékkal élők is könnyedén bejuthatnak. Itt aztán közel kerülhet bárki a borász tevékenységéhez, hiszen a pincében éppen zajló összes munkálatnak szemtanúi lehetnek, akik ide betérnek. Megismerhetik a látogatók a szőlőfeldolgozáshoz szükséges gépeket, a borkészítés fortélyainak megismerése után pedig lehetőséget kapnak a borkedvelők egy rövidebb vagy hosszabb borkóstolásra."
Bozóky István elmondta azt is, hogy többek között azért őket kérték fel, hogy csatlakozzanak a pályázathoz, mert az EU-s pályázatban a kiállítások rendezése, templomok rekonstrukciója mellett szükség volt a turizmus teljességére törekvés miatt egy termelő ágazatban szereplő, de a turizmusban is aktív részt vállaló cégre.
Miután örömmel csatlakozott a Bozóky Pincészet ehhez a kezdeményezéshez, bár nagyon lassan, de elindultak a munkálatok a borászati üzem területén. "A tervezéstől a kivitelezésig két év telt el. Nem voltunk könnyű helyzetben, hiszen az épületet úgy kezdtük felújítani, hogy közben nem állt le benne a szőlészeti-borászati munka. Így csak akkor haladhattunk az építkezéssel, amikor nyugalmi időszakban volt a természet."
A pincészet harmadik nagy beruházásán van túl, amire visszatekintve Bozóky Péter, a család új generációs borásza a következőképp gondol: "Örülünk, hogy ezt az épületet is sikerült felújítanunk, több éve vágytunk már rá. Azon túl, hogy a szőlészkedéshez közelebb vihetjük a vendégeket, már egyszerre két helyen tudjuk fogadni a kóstolni vágyókat. Az új borászati üzemben közel hetven főt tudunk vendégül látni. Van is erre kereslet, ugyanis már húsz éve építgetjük partneri körünket, ráadásul a borvidéknek is egyre nagyobb a híre.
Hitvallásunk közé tartozik az, hogy mi egy-két főnek is elmondjuk ugyanazokat a történeteket, amit egy nagyobb létszámú csapatnak is. A pincészet és a borok fejlődése is egyre pozitívabb irányba halad, hiszen ez is a célunk. Az újítás is a fő feladataink között van folyamatosan, hiszen ezzel tudunk mindig többet nyújtani a vendégeknek mind borok, mind pedig a helyszín terén."
A pincészetnél egyébként szívesen látják az olyan turistákat is, akik csak és kizárólag a borászati múzeum, az eszközkiállítás vagy a szőlőfeldolgozás és borászati technológiájának megismerése miatt térnek be. Hiszen az a vágyuk a tulajdonosoknak, hogy az emberekhez közelebb vihessék a szőlő és bor életét. "Mivel sehol sem találkoztunk a vidéken teljesen akadálymentesített, széles ajtókkal, mozgássérülteknek kialakított mosdókkal felszerelt pincészettel, kézen fekvő volt, hogy erre felé is lépjünk a támogatás felhasználásakor, hogy ezen embertársainknak is lehetőséget adjunk a bor világában való elmélyedésre. A hangulatot egy fatüzelésű kandalló teszi teljesebbé, mely korszerű vízmelegítő megoldása révén a radiátorokat is fűti." – osztotta meg Bozóky István gondolatait a korszerűsítéséről.
Azoknak, akik szeretnék ezt a különleges kényeztetést több napon át is élvezni a pincészetnél, még kell pár évet várniuk a szálláshelyekre, ugyanis a Bozóky család újabb tervei között a szálláshelyek kialakítása szerepel. A jövőben ugyanis errefelé is szeretnének nyitni a Bozóky családnál, a szobák már közel 50%-os készültségi szinten vannak, de a befejezésük még kicsit várat magára. Addig is érdemes ellátogatni a család által üzemeltetett bormúzeumba vagy az eszközök múzeumába, de ha már ott vagyunk, semmiképpen se hagyjunk ki néhány korty móri ezerjót vagy chardonnay-t!
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!