A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Vinagora 2008. elemzés

Hogyan zajlott?

2008-07-14 | Tóth Adrienn


Vinagora 2008. elemzés

A Vinagora versennyel általánosságban és az idei érmes borok listájával korábban foglalkoztunk. Már tudjuk, hogy három Champion díjat, harminchét arany- és nyolcvan ezüstérmet kaptak a magyar borok. Most azonban itt az ideje, hogy kicsit jobban elmerüljünk a részletekben, valamint, hogy meghallgassuk néhány zsűritag véleményét is a verseny menetéről és az általuk kóstolt borokról.


Előzetes bemutatóhoz kattints IDE!
Az érmes borok listájához IDE!

2008. július 4-6. között zajlott Balatonalmádiban a borverseny, amely során végül 21 ország 554 bormintáját kóstolta le a 42 főből álló nemzetközi zsűri. A bírák a három nap folyamán délelőttönként kóstoltak, a négy fő csoporton túl – mint fehér, vörös, rosé és bothrytisálódott-aszúsodott borok – kisebb alcsoportokra osztva a tételeket. Így külön kóstolták az illatos fajtákhoz tartozókat (pl: fűszeres tramini, muscat ottonel), a chardonnay, sauvignon blanc, olaszrizling borokat a többi fehértől.

A borokat az ítészek vakon pontozták, majd a kialakult összpontszámok alapján jelölték őket arany, ezüst vagy bronz kategóriába. Nem biztos azonban, hogy a borok attól, hogy elérték a szükséges pontszámot, okvetlenül megkapják az érmet. A túl sok díj hosszú távon ugyanis nagyban csökkentené a verseny elismertségét, ennek érdekében a szervezők a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően maximum a borok harminc százalékát jutalmazhatják. Aki tehát nem kerül be az első egyharmadba, az nem kap körmatricát.

A borversenyen természetesen fölényben voltak a hazai borok, mégis szép számmal kerültek külföldi palackok is a sorba. A 21 nevező ország: Ausztrália, Ausztria, Brazília, Chile, Csehország, Dél-Afrika, az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Libanon, Luxemburg, Németország, Magyarország, Olaszország, Portugália, Románia, Svájc, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország.



A 161 hazánk határain túlról érkezett borból 17 aranyérmet, 30 pedig ezüstérmet nyert. Aranyfronton a legerősebb Svájc lett négy begyűjtött díjjal, a második fokon négyen osztoznak egyenként két-két éremmel: Ausztrália, Olaszország, Libanon és Spanyolország. Végül pedig egy-egy fényes elismeréssel gazdagodott Ausztria, Brazília, Németország, Szlovákia és Szlovénia.

A verseny szervezői elemzésünkben külön kiemelték a svájci és a szlovák, azaz felvidéki magyar borokat. A nevezett és a díjazott borok arányában ugyanis kiemelkedően jól teljesítettek, Svájc 10 nevezett bora közül 6 kapott érmet, míg a felvidékiek 27 borából 7 tért haza díjazottként.

A Champion-díj nyerteseit az egyes kategóriák legjobbjai közül válogatta ki az utolsó napon a zsűri. E mellett a legjobb borokból a médiazsűri is kapott egy válogatást, amelyet vakon, a profi bírálók által használt számítógépes programmal értékelt, kiemelve közülük hármat: egy száraz fehéret, egy vöröset és egy bothrytisálódott bort, amelyet legszívesebben ajánl a fogyasztó közönségnek. (Eredmények ITT)

És ha valaki nem sajnálná a zsűrit a három napon át tartó borkóstolás miatt eléggé – bár nem biztos, hogy olyan sokan vállalkoznának 35 bor megkóstolására a második vagy harmadik reggelen -, azokkal megnyugtatásképpen közöljük, hogy változatos programokat készítettek elő a szervezők számukra. A délutáni-esti események összeállításakor elsősorban a sok nemzetközi zsűritagra voltak tekintettel, őket szerették volna mindinkább megismertetni a régió, a Balaton borászati, gasztronómiai és kulturális értékeivel.

Így első nap hajóval Balatonlellére, a Konyári Pincészethez látogattak el egy borkóstolóra, amelyet a Majthényi Présházban egy csárdavacsora követett. Szombaton Csopakra utaztak, ahol a Jásdi borokkal indult a program, majd egy rövid veszprémi séta után Figula borvacsora következett az Olivia Étteremben. A vasárnap pedig a porcelánok jegyében telt el, így a herendi manufaktúra elzárt termeibe is betekintést nyerhettek az Apicius Kávéházban elköltött gálavacsora előtt a borszakértők.

A borversenyről alkotott véleményükről két fiatal magyar zsűritagot, Gere Andreát és ifj. Kamocsay Ákost kérdeztük meg. Andrea elmondta, hogy pénteken és szombaton vett részt a versenyen, mindkét napon három blokkban kóstolták a borokat, pénteken chardonnay, szombaton félédes borokból állt az első kör, ezután mindkét nap édes borok, zárásképp pedig vörösek következtek.



Összességében a száraz fehér és a félszáraz fehér borok tetszettek neki a legjobban. A vörösborokról villányi otthona miatt azonban részletesebben faggattuk.

A kóstolás és az értékelés leadása után az első napon a borokat vizsgálva Andrea nem lepődött meg azon, hogy a legtöbb vörösbor nélkülözte a komolyabb karaktert, és hogy nagy mennyiségű, nem kiegyensúlyozott, sőt, időnként nyers tanninokkal is találkozott, hiszen jobbára olyan területekről származó vörösborok jutottak hozzájuk, amelyek inkább fehérbortermelésükről híresek, mint Szlovákia vagy Németország, és ezek is főleg az utóbbi két évjáratból származtak. A második nap vörösbor sora már szerethetőbb volt, négy bor is megütötte az arany kategóriát, mint utóbb kiderült, ebben a sorban már magyar borok is voltak.



Ifjabb Kamocsay Ákosról, akit egyre többen ismernek a móri Maurus pincészet borászaként, talán kevesebben tudják, hogy már több éve bírál a London Wine Fair-en, így van összehasonlítása borverseny vonalon. Ákos elmondta, hogy most először vett részt a versenyen, és nagyon hasznosnak találta a számítógépes programot, hiszen az a pontozáson túl egy ízkép grafikai megrajzolását és egy szöveges értékelést is lehetővé tett.

Úgy gondolja, hogy fontos gyakorlati szerepe van annak is, hogy a rendszer alkalmazása lehetővé teszi, hogy miután egy bizottságon belül minden zsűritag leadta szavazatát, a zsűri elnöke azonnal áttekinti azt, így ha valaki nagyon eltér, azt megkérdezheti, hogy tartja-e a véleményét vagy inkább átértékeli.

Ákos a kóstolt borokról elmondta, hogy főleg a bronz és az ezüst kategóriába sorolhatók, a nap folyamán három aranyérmet osztottak ki. A száraz fehér borok kategóriáján belül attól értékeltek magasra egy bort, ha az telt, komplex és persze harmónikus. Az édes tokajiakban azt keresték, hogy mennyire integrálódott az édesség, hogy támogatja-e a savtartalom a borban lévő cukrot, és hogy milyen az aszúsodás minősége, milyen ízt ad a borhoz.

Mindkét zsűritag elmondta, hogy a verseny lebonyolításával elégedettek voltak. A hivatalos eredményhirdetésre és a különdíjak átadására 2008. szeptember 5-én Budapesten, a Millenáris Központban megtartott Vinagora Borgálán kerül sor.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!