A pincészet borbemutatása
A Tricollis megnevezés Pannonhalma három dombjára vagy „hármasdombjára” utal, amelyekre a Pannonhalmi Főapátság, a Millenniumi Emlékmű és a Boldogasszony-kápolna épült. A hármasság a szőlészeti-borászati koncepcióban is felfedezhető, mivel három különböző szőlőterületről származó háromféle szőlő adja a bor alapanyagát. A szőlőalapanyagot a Széldomb-, a Tavaszó- és a Babszökő-nevű dűlők szolgáltatják. E három ültetvény a termőterülete merlot, pinot noir és cabernet franc fajtáinknak. Az érett termést a fajták eltérő igényeinek megfelelő szüreti időpontban szedtük. Az erjedés acéltartályban zajlott, mintegy háromhetes héjon tartással. A préselést követő almasavbontás és az ezután következő, 6-8 hónapig tartó érlelés másodtöltésű barrique típusú hordókban történt. Ez idő alatt vált italunk rubinszínű zamatos vörösborrá, amelyben a pinot noir mellett a merlot dominál, míg a bor gerincét alkotó fajtákat szépen egészíti ki a cabernet franc. A bor cseresznyés, ribizlis illatvilágát a kis fahordós érlelés finom fahéjas fűszerei teszik teljessé. Lágy tannintartalma közepes testet kölcsönöz a házasításnak, amely igazán jó ivásúvá teszi azt.
Érlelési információkNyolc hónapig tartó tölgyfa hordós érlelés. |
Pinceidő2016 |
Hol vásárolható meg
Megvásárolható Pannonhalmán a Főapátság, a Pincészet és a VIATOR Étterem ajándékboltjaiban, valamint országszerte a Budapest Bortársaság Kft. (www.bortarsasag.hu) által ellátott borszaküzletekben és éttermekben.
Pannonhalmi Apátsági Pincészet bemutatása
A pannonhalmi monostor szerzeteseinek életét századokon át nap mint nap végigkísérte a szőlő és a bor, a második világháborút követő államosítások azonban elpusztították a közel ezer évig virágzó apátsági szőlő- és borművelő hagyományt. A közelmúlt változásai által biztosított lehetőséggel élve a Pannonhalmi Főapátság és a MKB Bank Zrt. elhatározta, hogy összefogással visszahozza nemzeti kultúránk e fontos részét. Az apátsági szőlő- és borművelő hagyomány újrateremtése a régi apátsági birtokok egy részének visszavásárlását követően a szőlőtelepítési programmal kezdődött, majd az új pince és borház kialakításával folytatódott, 2004. márciusától pedig már látogatható az újraindított Apátsági Pincészet.