A folytonosság biztosítása
Interjú a Weingut Bründlmayer kapcsán 2. rész
2013-01-14 | Tóth AdriennA meghatározó kamptali pincészet, a Weingut Bründlmayer kapcsán cikkünk előző részéből már megtudhattuk, miért van nagy jelentősége e borászatnak a modernkori osztrák bortörténet és a zöld veltelini szempontjából. Ma a beszélgetést azzal folytatjuk Thomas Klingerrel, hogy megtudjuk, milyen elvek szerint folyik a munka a szőlőben és a pincében.
Cikkünk első részéhez kattints IDE!
Milyen szempontok alapján alakították ki az ültetvényszerkezetet?
Általában a magasabb fekvéseket részesítjük előnyben. Ma 80 hektáron művelünk szőlőt, amelyet jelentős kézi munkával gondozunk és szüretelünk, de egyébként minden olyan technológiát használunk, amelynek értelmét látjuk. A szüretet három csapat bonyolítja és jellemzően három hónapig is eltart, mire a pezsgőtől a desszertborok alapanyagáig minden szőlő a pincébe kerül.
Számunkra az ültetvényeink a legfontosabbak, ezek megtartása, gondozása, a velük kapcsolatos generációról generációra zajló munka garantálja a jövőnket. Egy-egy borász csak 30-50 szüretet tud végigvinni, ezért van jelentősége a folytonosságnak. Észre kell vennünk, hogy milyen rövid ideig élünk, és meg kell őriznünk értékeinket az utánunk jövők számára.
A szőlőben közismerten az egyik legfontosabb stratégiai döntés a szüret időzítése. Milyen módszereik vannak ennek megállapítására?
A szőlőnek tisztának, biológiai és aromatikai szempontból érettnek kell lennie. Ezen a területen fontosnak tartjuk az idős emberek tanácsainak, tapasztalataiknak figyelembe vételét. Nálunk nem jellemző a fluktuáció, szeretjük, ha ugyanazokkal az emberekkel dolgozhatunk. A szőlőben munkájukat végzőknek olyan precízen és tudatosan kell működniük, mint egy Formula–1-es csapatnak, hiszen annyi mindent el lehet rontani.
Érdekesség, hogy sokszor nemzetiségi alapon állnak össze ezek a kis csapatok, az osztrákok mellett például csehek dolgoznak nálunk. Fontos, hogy mindegyik egységnek megvannak a saját területei, és így a saját felelősségük. Ha pedig jól végzik a munkájukat, azért jutalmat kapnak.
Állandó alkalmazottaink mellett sok gyakornokot fogadunk; nem féltjük a tudásunkat, szívesen megosztjuk azt a pályájukat most kezdőkkel, és persze cserében ők is hatással vannak ránk.
A szőlő jelentősége tehát óriási. Milyen szempontok szerint zajlik a munka a pincében?
A minőséget nem a borász, hanem a szőlő hozza létre, a pincében már csak veszíteni lehet abból a színvonalból és eredetiségből, ami a leszüretelt terméssel a zárt falak közé került. Ezért számunkra a szőlő feldolgozásakor a legnagyobb szaktudást a legfinomabb, legkíméletesebb módszerek alkalmazása bizonyítja.
Sokszor elhangzott a folytonosság jelentősége. Mekkora teret kaphat ezen belül a megújulás?
A borpiacot, az egyes pincészetek történetét figyelve azt látom, normális az, hogy 20-30 évenként jelentős mértékű megújulás zajlik le. Nálunk, a házon belül ez legutóbb abban mutatkozott meg, hogy belevágtunk a pezsgőkészítésbe. Az első évjárat 1989-ből került palackban, megszületésében jelentős szerepe volt Willi feleségének, Edwige-nek, aki történetesen francia. Szerencsés a párosuk, hiszen Willi inkább konzervatív típus, így jó, ha olyan társ él mellette, aki új irányokba indítja el.
Mindketten szeretik a művészeteket, a zenét. Nem mániákusak, nem csak a szőlő- és borkultúra izgatja őket, elismerik a tehetséget és a tudást más műfajokban is. Van bennük egyfajta játékosság, ami a pincészet kapcsán minden évben egy-egy újabb kísérletben mutatkozik meg. Tény, hogy néha különösen dolgokat találnak ki, de végül is őrültnek kell lenni ahhoz, hogy az ember valóban meg tudjon újulni.
Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!