A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

A többgenerációs lepárlómester

Whiskykörkép 1. rész

2015-01-09 | Tóth Adrienn


A többgenerációs lepárlómester

Az alapvetően borra történő fókuszálás mellett néha érdemes szemléletmódunk felfrissítése érdekében kitekinteni más italok világába is, hiszen ezek sokszor ugyanúgy összetettséget, komplexitást mutathatnak. Ezen szándék megvalósításaként az idei telet egy whiskykörképpel igyekszünk enyhíteni, amelynek témáit az ősz végén, Budapesten megrendezett Whisky Show kiállítói ihlették. Elsőként Jimmy Robertsont, az Angus Dundee Distillers regionális vezetőjét kérdeztük.


Az Angus Dundee Distillers két lepárlót működtet a skót Felföldön: az egyik Speyside régióban található, Tomintoul határában, és neve megegyezik a település elnevezésével, a másik Glencadam Brechin városában, Skócia keleti partján fekszik. Ez alkalommal a Tomintoulban található üzemről beszélünk majd részletesebben.

 

Mely tényezők alapján határozható meg a whiskyjeik stílusa?

 

A Tomintoul üzeme viszonylag újnak számít, 1965-ben építették. A pontos hely meghatározása azonban ezt megelőzően jó néhány évig tartott. Az jelentett kihívást, hogy felkutassunk az igényeinknek megfelelő, kiváló minőségű vízforrást.

 

A Tomintoul whisky úgy ismert, mint „a gyengéd korty”, és ebben több faktornak is szerepe van a vízen túl, úgymint, a lepárlás módja – amely esetünkben virágos karakterrel ruházza fel az újpárlatot – és a minőségi, korábban bourbon whiskey érlelésére használt, top amerikai szállítóktól származó hordók alkalmazása.

 

A többgenerációs lepárlómester

 

Mindezekhez hozzáadódik a legfontosabb tényező, a lepárlóban dolgozók szakmai tudása. Alkalmazottaink közül sokan olyan családból származnak, amelyek generációk óta whiskykészítéssel foglalkoznak. Például Robert Fleming, aki a Tomintoul főzde vezetője, immár a negyedik generációt képviseli famíliáján belül ebben az iparágban. Az olyan emberek, mint Robert, vagy a lepárlómester, Tom Gerrie elméleti tudása és tapasztalata teszi lehetővé a valóban magas minőségű párlatok megalkotását. 

 

 

A whiskyt nemcsak tisztán fogyasztják, hanem gyakran koktélok formájában is. Van speciális tippje a saját párlataik felhasználására ilyen téren?

 

Meglepőnek hathat egy whiskyvel foglalkozó ember szájából, de az én kedvenc koktélom a Tomintoul 16YO Single Maltból, édes Martiniból és néhány csepp Angostura bitterből készített Manhattan. Ehhez 50 ml Tomintoult, 50 ml édes Martinit és néhány csepp bittert öntünk a jéggel feltöltött koktélmixerbe, alaposan összerázzuk, majd koktélpohárba töltjük. Ha ehhez még néhány jégkockát és egy szem cseresznyét is adunk, még jobb lesz a végeredmény.

 

Ha egyetlen tétellel mutathatná be a főzdét, melyik lenne az?

 

Az a whisky, amely a legjobban megjeleníti a Tomintoult, a 16YO Single Maltunk. Különleges kombinációját nyújtja a virágos és a mézes illatjegyeknek, a korty pedig meseszép, édes tónusú és lágy karakterű.

 

Mivel a cégünk neve egyelőre a kevésbé ismertekhez tartozik, mindazok, akikkel megkóstoltatom ezt a tételünket, általában őszintén meglepődnek annak magas minőségén. Ez igaz volt a novemberben Budapesten lezajló Whisky Show vendégeire is, akik a rendezvény legnépszerűbb whiskyjének választották ezt az italt. 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!