A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

A végeredmény: jó gyümölcs, egyedi bor

Beszélgetés Franz Weningerrel 2. rész

2009-09-10 | Tóth Adrienn


A fiatal soproni borásszal, Franz Weningerrel készített interjúnk első részében arról beszélgettünk, mi keltette fel Franz érdeklődését a biodinamikus filozófia iránt. A következőkben az alternatív mezőgazdasági iskola megismerését folytatjuk. Megtudjuk, mit kell tenni, ha mégis megtörténik a baj, és megjelenik egy fertőzés a szőlőben, és hogy milyenek lesznek az így elkészített, biodinamikus borok.


Az interjú első részéhez, kattintson IDE.

Korábban elmondtad, hogy növény egészsége a cél, mégis, hogy érhető ez el a gyakorlatban permetezőszerek nélkül?

A szőlőben atkákkal és több gombafertőzéssel is folyamatosan küzdünk. A hagyományos szőlészkedés gyakorlata az, hogy a kezeléseket akkor kezdik meg, amikor felbukkannak a tünetek, megjelenik a fertőzés.

Ezzel szemben a biodinamikus rendszerben a megelőzésen van a hangsúly, itt az a fontos, hogy erőfeszítéseinknek és a saját belső erőforrásaiknak köszönhetően, rögtön a vegetációs ciklus elején erősebbek legyenek a növényeink, és ez kitartson egészen az évjárat végéig.

A megelőzés lényege, hogy a különböző készítmények folyamatos használatával ellenállóbbá tesszük a növényeket. Azzal, hogy arra törekszünk, hosszú távon kisebbé tegyük a sejteket, nagyobb sűrűséget, több ízanyagot kapunk. Emellett ha erősebb, tömörebb héjat hozunk létre, csökkentjük annak a kockázatát, hogy a gombáknak bejussanak a bogyóba.

Mit teszel, ha mégsem sikerült megelőzni minden veszélyt?

Ha munkánk ellenére felüti a fejét egy fertőzés, homeopátiás készítményeket, például kamillateát használunk. Számomra fontos, hogy különböző biodinamikus és homeopatikus gyógykészítmény közül választhatok a növények számára.

Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy számunkra is engedélyezett a hagyományos technológiában használt réz és kén alkalmazása. Ezek a vegyi anyagok azért nem tiltottak, mert a növény nem képes beépíteni önmagába.

Milyen az ideális állapot a szőlő számára, a fertőzések, vagy hiánybetegségek miatt kialakuló egyensúlyhiányon túl?

Talán soha sem lehet megvalósítani, de a cél egy teljesen önműködő rendszer létrehozása, amely nem igényel külső erőforrásokat. Ennek érdekében állatokat tartasz, ők ellátnak trágyával, füveskerted van, ahonnan a gyógynövények származnak.



A biodinamikus elmélet alapja az erdő, amely mindent tartalmaz, amire szüksége van, és amely a természet erőinek köszönhetően folyamatosan gondoskodik saját harmóniájáról. Ha ez működik az erdőknél, miért nem működik a szőlőkben? Az első különbség, hogy ez utóbbi monokultúra, azaz csak egyféle növényt termesztünk benne.

A világ klasszikus borvidékein az is tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy ez már évszázadok, vagy évezredek óta folyik így. Bármilyen egészséges ételt fogyasztasz, ha csak azt eszed, természetes, hogy egy idő után megbetegszel, a növénykultúra ilyen hosszú időn át tartó egyoldalúsága miatt ez történik az európai szőlőültetvényekkel is.

Annak eredményeként, hogy megváltozott az, ahogy a szőlészkedésről és a borkészítésről eddig gondolkodtál, mennyiben változott a végeredmény, vagyis a bor?

Az átalakulás alatt sokat merengtem azon, milyen bort is szeretnék készíteni, mert logikusnak tűnt, hogy ez is változni fog. Korábban azt vártam, hogy nagyok, gyümölcsösek és erőteljesek legyenek a boraim. Ma már inkább arra figyelek, hogy egy kiegyensúlyozott környezetből származó, jó minőségű gyümölcsöt termeljünk. Abban az esetben, ha ez rendelkezésre áll, valójában nincs másra szükségünk.



Persze ahhoz, hogy eldöntsük, mitől lesz jó a gyümölcs, fel kellett tennünk magunknak néhány kérdést: attól jobb, ha magasabb a cukorfoka, és így nagyobb az alkoholtartalma, vagy, ha magasabb a savtartalma? Végül arra jutottunk, hogy az a jó szőlő, ami rendben, magától leerjed, és amelynek a bora jóízű.

Ezeken a kérdéseken már korábban is gondolkodtunk, és általában azt találtuk, hogy azok az idősebb ültetvények, amelyek bár nem teremnek túl sokat, de viszonylag kiegyensúlyozottak, hozzák a legmagasabb minőségű termést. A bio és biodinamikus módszerek tulajdonképpen azt teszik lehetővé, hogy ez gyorsabban történjen meg, és ne kelljen rá több évtizedet várni.

A biodinamikus pincészetek borait kóstolva sokszor azt tapasztaljuk, hogy ezek nehezen illeszthetők be a szőlőfajták vagy borvidékek körül létrehozott sablonokba...

Annak, hogy mind a szőlészet, mind a borkészítés folyamatai ennyire természetesen zajlanak, és hogy a felhasznált anyagok többsége is a területről származik, egyenes következményeként, végtelenül egyedi borokat készítünk, és ez megint csak különösen izgalmas számomra.



Tulajdonképpen az egyediség forrása az is, hogy mindenki más valamiben jó, lehet, hogy mi a teákat tudjuk jobban elkészíteni, a többiek másban erősebbek. Nagyon sok múlik a csapatodon és a helyi adottságokon. A mi borvidékünkön például sokkal könnyebben jutok hozzá lótrágyához, mint a tehéni eredetűhöz, így lehetséges, hogy inkább ezt fogom használni. Más a trágya, ez másképp gazdagítja a talajt, így talán végül a borom is más lesz.

A biodinamikában az a fontos, hogy milyen módon tudod felhasználni a környezet adta egyedi lehetőségeket. Ebben a rendszerben minden idegszáladdal a természet rezgéseit figyeled, meg kell tanulnod ez alapján ösztönösen cselekedni.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!