Belépni egy borlovagrendbe? 2016-ban?!
In Honorem Dei et In Honorem Vini
2016-03-20 | Kellár F. János ImmánuelMi a különböző borlovagrendek eredeti feladata, és mi a szerepük a mai világban? Mi az Európai Borlovagrend üzenete? Az Európai Borlovagrend Szentendrei Lovagi Székének cikke.
Isten és a bor dicsőségére
– szól latinul az Európai Borlovagrend címermondata, mely szakrálisan és profán módon is az öreg kontinens kultúrköréből táplálkozik, előbbi a keresztény vallási hagyományokon alapulva, utóbbi pedig a világi javak – mint föld, napsütés, szőlő – borrá való egyesítésén keresztül. Persze mindkét irány teremtéstörténet, s ezáltal máris jogosan merülhet fel a kérdés, hogy példának okáért a napsütés valóban világi evidenciának számít-e?
De talán a közös ideológiai gyökérzet meghatározása legegyszerűbben a szőlővesszőben állapítható meg. A szőlővessző, mely a földből tör a nap melege által az ég felé, megteremtve gyümölcsét, mely Isten dicsőségét hirdeti, s egyben szolgálja e világon az ember örömét is. Az Európai Borlovagrend tehát nemcsak közösség, nemcsak jogi formában működő társaság, hanem filozófia is egyben.
Hűség a történelmi, kulturális és vallási hagyományokhoz, küldetéstudattal kiegészítve, melynek középpontjában Európa szakrális itala, a bor áll. A bor, melynek szerepe és idealisztikus lényege egyesíti a keresztény vallást és szertartásokat (a Bibliában több mint 500 alkalommal utalnak a borra), a művészetet (hisz minden művelt nép estében ősidőktől kezdve megtalálható a szőlő szimbolikája) és magát a borkultúrát (hogy csak a Ninivéből származó Asszurbanipal alabástrom domborművének mondanivalóját említsük). Így amikor e latin sorokat mondja ki egy jelenkori Borlovag – In Honorem Dei et In Honorem Vini – (Isten és a bor dicsőségére) a fenti gondolatok és értékrend mellett foglal állást, s kötelezi el magát a bor szolgálatában.
„Csak ha az irigységen úrrá lettél…”
Az Európai Borlovagrend ugyanakkor közösség és jogi formában működő társaság is, melynek szabályozott felépítése és működésrendje van. A 1985-ben Kismartonban életre hívott szervezet mára 27 országban van jelen, s identitása a középkori lovagrendi hagyományokon alapul, kiváltképp a Szent György renden 1273-ból illetve 1468-ból.
Egy-egy országon belül konzulátusa működik, melynek a kisebb területi egységeket irányító legátusok a részei. A legkisebb szervezeti egységek a lovagi székek. Mindenhol hierarchikus, ám demokratikus formában vezetőség és tagság tevékenykedik. A renden belül nyolc érdemjel és tisztség különíthető el az illető tudása és tevékenysége szerint, melyhez az egységes zászló mellett jelvények tartoznak.
Ahhoz, hogy valaki a rend tagja lehessen, szükséges egy már a rendhez tartozó kezes, aki ajánlja őt. Ezután pedig kezdetét veszi egy tanulási folyamat, mely főként az Európai Borlovagrend atlaszára épül, s ami mintegy „filozófiai testamentum” 350 oldalban foglalja össze a szervezet szellemiségét. Ám a „nyers” lexikális ismeretszerzés mellett idővel a rend jelmondata válik alapvetéssé és iránymutatóvá, miszerint; „Csak ha az irigységen úrrá lettél, és másokért fáradozni kezdtél, akkor leszel igaz lovaggá.”
Ugyanis a külső célok eléréséhez magunkon keresztül vezet az út, s mint oly sok tanítás esetében, itt is visszaköszön az önismeret fontossága, a magunk legyőzése, megismerése, és harmóniánk megteremtése, mely egyben garancia arra, hogy a jelmondat megértése és betartása már ösztönösen belülről fakadjon.
„Eljutni az elméleti esztétikumtól a gyakorlati szépségig”
Felvetődik persze a kérdés, hogy a hétköznapokban vajon mi az, amiben manifesztálódik a rend tevékenysége. Az Európai Borlovagrend ténykedése – is – lényegesen eltér minden más bor(lovag)rend címet használó magyarországi szervezettől. Ez persze elsősorban nem minőségi, hanem tettbeli alapvetés. Ugyanis egy „átlagos” borrend feladata
- az adott hegyközség-régió borainak népszerűsítése,
- minőségük javítása,
- a regionális borkultúra ápolása, szervezése.
Ezzel szemben az Európai Borlovagrend (és jelen esetben most a magyarországi tagszervezetet tárgyaljuk) az egész magyar borkultúrát képviseli, területi elkötelezettség nélkül. Persze globálisan is érdekelt e téren, mint az nevéből is következik, de a prioritásban külön elsőséget élvez a hazai bor. Emellett más borrendektől eltérően társadalmi, karitatív és tudományos tevékenységet is folytat. Jótékony események szervezése, különböző felajánlások, árverések mellett a bor élettani hatásainak kutatását is támogatja, s hirdeti a mértékletes és tudatos borfogyasztást. Képzett tagjai országosan bírálnak borversenyeken, szerveznek bálokat, tartanak oktatást.
(Fotó: Zámody Gábor)
Mindemellett komplex rendi életet is biztosít a szervezet tagjai számára. Rendszeres belépési ceremóniák valósulnak meg az ország különböző templomaiban, díszes felvonulással egybekötve, és havi lovagi vacsorákon gyűlnek össze a már beavatott tagok. Talán úgy fogalmazható meg, hogy míg a hagyományos borrendek a saját területükért felelősek, addig az Európai Borlovagrend felelőssége országos, és még túl is mutat a boron, elkötelezve magát a társadalmi problémák megoldása, a jótékony szellemiség elterjesztése, és a tudományos munkásság elősegítése mellett.
Ha a határainkon túltekintünk, akkor hasonló szisztémát láthatunk, bár az árnyalatok persze érzékelhetőek. Ami a nemzetközi tendenciát illeti, az képes mosolyt csalni az orcára. Ugyanis ha valamelyik nyugati országot tekintjük, ott sokkal nagyobb hagyománya és kiforrott rendszere van az ilyen egyesüléseknek és formáknak. Sok esetben letisztultabb és egyértelműbb a szabályrendszer, s annak betartás és működtetése. Gondolok itt elsősorban az íratlan részére! De a fámához az is hozzá tartozik, hogy sok esetben a magyarok szolgálnak példaként egy-egy nemzetközi találkozón. Így megint arra juthat az, aki mögé lát az első fának, hogy a speciális magyar problémát kell átlépnünk, miszerint saját szemléletünket kellene tudni egyeztetni a közösségi elvekkel. Ha ez sikerül, akkor fogunk eljutni az elméleti esztétikumtól a gyakorlati szépségig.
Winelovers borok az olvasás mellé
Hasonló cikkek
Mi történik ősszel egy biodinamikus szőlőben?
Még mindig a bordeaux-i fajták nagy borai izgatják a magyar kóstolók fantáziáját
Küldetésük a magyar bor (X)
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!