A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Egy magyar borászlány sikerei Szicíliában

Tóth Patrícia és a Planeta

2016-12-19 | Erős D. Zoltán


Egy magyar borászlány sikerei Szicíliában

Magas színvonalú borkultúra, kiváló borok, fejlett borturizmus, világhírű családi birtokok, fejlődőképes szövetkezetek, ezek jellemzik manapság Szicíliát. Mindezek hátteréről beszélgettünk Tóth Patríciával, az olasz sziget egyik vezető borászatának, a Planetának a borászával.


Hogy sodort az élet Magyarországról Szicíliába?

Budapesten élelmiszeripari mérnökként végeztem, majd az udinei egyetem ösztöndíjasa lettem. Gyakornokként Friuliban, egy borászatban kezdtem dolgozni. Ezt követően egy kicsit belekóstoltam Piemontba. 2005-ben a korábbi friuli főnököm küldte el az önéletrajzomat a Planetához. Sok reményt ugyan nem fűztem hozzá, arra gondoltam, ők úgysem magyar borászt keresnek. Tévedtem. Ekkor nyitották meg a notói pincét, s rám bízták ennek vezetését.

 

Fél év után visszatértem Magyarországra. Dolgoztam Budapesten a Pomo D’Oro étteremben, valamint egy kutató-fejlesztő cégben sportitalok fejlesztésével foglalkoztam, majd egy évet a Vylyan Pincészetnél. 2008-ban aztán visszahívott a Planeta. Két szüretet vezényeltem le Notóban, hármat pedig Vittoriában. 2013-tól pedig itt, az Etna oldalában lévő borászatban dolgozom, de hozzám tartozik a tenger mellett található milazzói birtok is. Ez a munkahelyem, de ahogy a feladatok engedik, hathetente hazamegyek családomhoz Ráckevére.

 

Planetawinery (@planetawinery) által közzétett fénykép,

Mi a vonzó a Planetában?

A folyamatosan jelentkező új kihívások, az újabb birtokok beindítása, a sakkozás a különböző fajtákkal és területekkel.

Komoly feladatatot jelent számomra a rengeteg helyi fajta megismerése. Hogy csak néhányat említsek: carricante, moscato di noto, grecanico, frappato, nerello mascalese és nero d'avola. A régi fajtákjelentős része feledésbe merült. Az elmúlt húsz-harminc évben indult el ezek újrafelfedezése, ekkor indultak el a családi pincék, amelyek aztán olyan sikeresek lettek, hogy a világpiacra is kijutottak. Ez lendületet adott ennek a folyamatnak. Az új birtokokon mi is ezekre a fajtákra építünk. A régi-új fajtákat azonban el is kell fogadtatni, hogy a piacon eladhatóvá váljanak. Ez hatalmas feladat.

Hogyan működik a Planeta borászat?

Ez egy családi cég, ahol nagyszülői szinten hét testvér volt. Mindenkinek két gyermeke van, illetve egyiküknek három. A tizenöt unokatestvér közül hatan a cégben dolgoznak, de a többiek is tulajdonosok. Az alapvető döntéseket három unokatestvér, Alessio, Santi és Francesca Planeta hozza. Ez a cég tehát inkább egy nagy család, ahol mindenkit családtagként kezelnek, így engem is. Nekem ez nagyon új volt, hiszen otthon nagyon pici családom van. 

 

 

A  borászat 1995-ben a chardonnay-val robbant be a világpiacra. Ezután kezdtek a helyi fajtákra koncentrálni. A nyereséget folyamatosan visszaforgatják a cégbe. Összesen 364 hektáron öt birtokunk van: Notóban, Menfiben, Vittoriában, Milazzóban és az Etnán. Ezek önállóan működnek, mindegyik borászatnak megvan a saját szőlője, pincéje és csapata.  Összesen 118 alkalmazott van, ketten vagyunk külföldiek: a brit exportmenedzser és én.

 

98 hektárnyi olívaültetvényünk is van, ez teszi lehetővé, hogy az embereknek tizenegy hónapon át munkát adjunk. Ennek nagy előnye, hogy minden évben ugyanazokkal az emberekkel dolgozunk. Ők otthon is ilyen jellegű munkát végeznek: saját szőlőjük, olíva-, vagy éppen narancsültetvényük van. Itt sorban állnak ezért a munkáért az emberek. A szőlőben kezdenek, s ha ott beválnak, akkor léphetnek be a pincébe.

 

Itt mindenkinek más a szerepköre. Én hattagú termelésirányító csapatban dolgozok. Én leginkább a start-up jellegű borászati feladatokkal, valamint a fenntartható gazdálkodási programmal foglalkozom, illetve ha külföldi eladásoknál szükség van a jelenlétünkre, akkor vagy a főnököm Alessio, vagy én utazom New Yorkba, Párizsba, vagy éppen Tokióba. Egy ilyen izgalmas munkára nehéz lett volna nemet mondanom.

 

Egy magyar borászlány sikerei Szicíliában

Miért van szükség az öt birtokra?

Ezt több dolog is indokolja. Az egyik az, hogy Szicíliában nagyon változatos a terroir. Ötven-hatvan kilométerenként változnak a talajviszonyok: Vittoriában vörös a föld, Notóban hófehér. Menfiben agyagos, itt az Etnán vulkanikus. Milazzónál, amely valamikor sziget volt, a folyami kövek is megtalálhatók. Ez a talaj, de klimatikusan is hatalmasak a különbségek. Azt gondoltuk, hogy az Etna lesz a legcsapadékosabb, de nem, hanem a messinai környék.

 

A helyi adottságok más és más fajták termesztésére adnak lehetőséget. Minden birtokunkon más borok készülnek, más a szortiment. Amíg itt az Etnán az Etna Bianco, az Etna Rosso, az Eruzione 1614 Carricante, az Eruzione 1614 Nerello Macalese szerepel a kínálatban, addig Notoban a Moscato di Noto, a Santa Cecilia és a Passitio di Noto. Marketing szempontból pedig az is a jelentősége, hogy a tapasztalatok szerint a fogyasztók bizalma nagyobb kisebb borászatok iránt.

Az időjárási viszonyok milyen hatással vannak a szőlőtermesztésre?

Szicíliában a nyári nagy forróság, valamint a jégeső veszélyes a szőlőre. A nyári forróságban az öntözés segíthet. Itt állandó légmozgás van, gombabetegségek gyakorlatilag nem léteznek. Alaphelyzetben már majdnem biotermelésről beszélhetünk. Nem azért, mert erre koncentrálunk, hanem azért, mert mások a körülmények és a kártevők. A rovaroknak viszont sokkal hosszabb a szaporodási ciklusuk, mint a tőlünk északra lévő területeken. Csapdázással és megfigyeléssel könnyebben lehet ellenük védekezni. Persze oda kell nagyon figyelni, mert ha ott az ember elront valamit, akkor nagy lehet a kár. 

 

Egy magyar borászlány sikerei Szicíliában

A Planetának milyen a kapcsolata a többi borászattal?

Bármennyire is meglepő, itt a borászatok nem a konkurenciát, hanem a partnert látják egymásban. Nem egymás ellen, hanem a munkákat megosztva együtt dolgozunk azon, hogy minél jobb borokat készítsünk. Örülünk egymás sikerének. A kis borászatok is szorosan együttműködnek, valamint a szövetkezetek is sokat fejlődtek, és egyre jobb borokat kínálnak.   

Hogyan tovább?

Hosszabb távra nem tervezek, ezért éves szerződéseim vannak. A kihívások azonban továbbra is érdekelnek, így várhatóan ezek irányítják majd ezután is jövőm alakulását.



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!