A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Fehér szőlőfajták Szicíliából

Bírják a forróságot

2012-01-26 | Tóth Adrienn


Fehér szőlőfajták Szicíliából

A déli sziget sok olyan adottsággal bír, amelyek ideális szőlőtermő területté teszik abban az esetben, ha a megfelelő szőlőfajták kerülnek kiválasztásra. Az állandó napsütés és meleg miatt még viszonylag nagy tengerszint feletti magasság esetén is biztonsággal megérik itt a gyümölcs. Pont emiatt a tulajdonsága miatt Szicíliát elsősorban - nem véletlenül - vörösboraival azonosítjuk. Most mégis tekintsünk át inkább néhány olyan helyi fehérszőlő-fajtát, amelyek képesek elviselni és a jót kihozni ebből a melegebb klímából.


Catarratto

A fehér catarratto – bár minőségében nem feltétlenül, a mennyiség szempontjából mégis – nagy jelentőségű nemcsak Szicília, hanem egész Olaszország tekintetében, ahol a második legnagyobb felületen termesztett fajtának számít. Sajnos ez boraiban egyelőre csak ritkán mutatkozik meg, ami nagy részben annak köszönhető, hogy a ’80-as években a catarratto bianco comune, azaz a kedvezőtlenebb adottságokkal rendelkező klón kerekedett felül a catarratto bianco lucido fölött. Így ma legnagyobb részben EU-s fölöslegként lepárlásra kerül vagy koncentrátumot csinálnak belőle, amellyel más olasz borvidékek borait gazdagítják. Egy 2008-as DNS kutatás szerint – bár 100%-osan egyelőre nem bizonyítható – valószínű, hogy egyik szülője a garganega.

Inzolia

A Szicíliában másként insoliának is nevezett fajta a szigeten túl megtalálható még Toszkánában is, ahol az ansonica nevet viseli. Hagyományosan a catarrattóval együtt az édes Marsala alapanyaga volt, az utóbbi években azonban hagyományos, száraz borként is egyre szélesebb körben készítik – hála aromái intenzitásának. Fajtaborként vagy más helyi szicíliai fehér fajtákkal házasítva kerül palackba.

Grillo

A másként riddunak is nevezett grillo a Marsalák virágzásakor a legmagasabb minőségű tételek alapját adta, hála testes, robusztus voltának, ezt egészítette ki annak idején a könnyedebb, de aromatikusabb inzolia. Utóbbi fajta könnyedségénél fogva fennakadásmentesen alakult át száraz borrá, míg a grillo ebből a szempontból erős hátrányból indult, így mennyisége a mai napig jelentősen és folyamatosan csökken.

Száraz borként fajtatisztán Szicíliában Grillo IGT-ként kerül forgalomba, de részét képezi több hagyományos, fehér DOC házasításnak, valamint gyakran kerül egy cuvée-be a chardonnay-vel is.

Ha értesülni szeretnél a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezz Primőr hírlevelünkre! 

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!