A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Gyakorlat Itáliában

ERASMUS borászoknak

2010-11-18 | Regőczi-Ritzmann Tamás


Gyakorlat Itáliában

Tavaly indították útjára az ERASMUS for Young Entrepreneurs programot. Az egyetemi diákcsere programhoz hasonlóan az országok kis- és középvállalkozásai között generál új kapcsolatokat, a tervek szerint a következő évekre tízezres nagyságrendűre növelve a résztvevők számát. A vállalkozását néhány éve indító, illetve a közeljövőben indítani szándékozó polgárokat igyekeznek külföldi tapasztalathoz juttatni. Helye van a borászati és borkereskedelmi cégeknek is a programban, erről írom meg személyes tapasztalataimat az alábbiakban.


Az első év még kísérleti időszak volt, néhány gyermekbetegségével együtt. A program nem a nemzeti ügynökségek hatásköre, közvetlenül Brüsszelből irányítják. Az egyes országokban választható a közvetítő szervezet a jelentkező számára. A jelentkezés és dokumentáció nyelve az angol. Az internetes ”új vállalkozó” – „fogadó vállalkozó” párosító software eléggé primitív, viszont később nagyon jól követhető vele a jelentkezés életútja a dokumentumáramláson, a jóváhagyáson keresztül egészen az eredményességi jelentésig, a projekt végéig.

Borászati vállalkozások az elejétől kezdve jelen vannak a programban, főleg Olaszország és Spanyolország aktív ezen a területen. Bolgár vagy román borászatot nem találtam, pedig az is érdekes lett volna… Így vetődtem Észak-Olaszország Liguria tartományába, a mikroteraszos olívafa ültetvények kellemes árnyékába. A középhegységi vonulat nem csak az Alpok és a mediterrán klímáinak szerencsés ütközőzónája, hanem Észak-Európa és a Földközi-tenger kereskedelmi útvonala, természetesen súlyos történelmi konfliktusok otthona is.

\"\"

A kultúrák keveredését a vidék ikonosztáziájában is kimutatták: a piemont-i, a provancál és liguriai elemek együttes jelenléte egyedi stílust ad a kora középkori templomok külső és belső díszítéseinek. Mindez egyúttal betekintést enged a reneszánsz előtti képi ábrázolásokba: ideális emberalakok helyett itt-ott durva fejek, aránytalan testalkatok bukkannak fel, népszerű téma volt az infernó.

Hogyan lehetséges, hogy egy ilyen gazdag kulturális örökségű területen túlontúl nehéz a szőlőművelés? A meredek hegyoldalakat rendkívül szereti a szőlő, az olajfák társaságával ideális helyszín az Utolsó Vacsorához. Sajnos a mai gazdasági tempó és méretigény nem kedvez a vidéknek. Egyre több az elhagyott szőlőoldal, a lakosság fiatalabb rétege nem görbíti a hátát az ültetvények sorai között, hanem leköltözik a közeli olasz Riviérára.

Egy családi borászathoz kerültem, ahol az apa kezdte az ipart a hatvanas években. A szőlőművesektől vásárolt termést, szőlőt, ültetvényt, épületet, kiegészítve így a sajátját. A borászat fel van szerelve acéltartályokkal, palackozóval. Fahordóban érlelik a bor javát. A Lupi Pincészet hozza a vidék teljes borkínálatát helyi fajtákból, mint például az Ormeasco.

Az ERASMUS program keretében két hónapot töltöttem el a borászatnál a tulajdonos, Massimo és Fabio jóvoltából. Tanulási tervet készítettünk, érintve a borászati tevékenység valamennyi fontosabb területét. A napi gyakorlati munkában Jacopo volt segítségemre. Végül úgy alakult, hogy a palackozásból okultam a legtöbbet, háromnaponta palackoztak május-júniusban. A lecke azonban ennél jóval több volt: a túlélés technikái egy elnéptelenedő és funkciót váltó vidéken, olyan konkurencia földrajzi közelségében, mint például Provance.

\"\"

Nem csak a szőlőt érinti a hanyatlás, hanem az olivakultúrát is, hasonló okok miatt: a síkvidéki nagyültetvényes kultúrák kifizetődőbbek. Ugyanakkor a ligur olíva rendkívül jó minőségű. A térségi hegyoldalak megélhetést és menedéket adó előnye elveszett az elmúlt 100-150 évben, és a fejlődő Riviéra háttér-területévé vált, ahová kevésbé dolgozni, inkább a nyüzsgés elől visszavonulni járnak az emberek. Ez viszont lehetőséget ad a borturizmusnak, amit igyekeznek is hasznosítani.

Az ERASMUS program jelenlegi helyzetében a fogadó vállalkozó nem kap pénzbeli juttatást, a kezdő vállalkozó viszont kap annyit, amiből diák módjára elélhet ezen időszak alatt. Legalább két hónapra érdemes jelentkezni, de lehetséges a 6 hónapos időtartam is. Nehézkes az összepárosítás, többször előfordulhat, hogy valamelyik fél akár több hónapos egyeztetés után kilép a folyamatból, ekkor ő újra választhatóvá válik, illetve ő is választhat új partnert.

Több borászat arra használja a programot, hogy a hozzá érkezőket mintegy munkavállalói próbaidőre fogadja, aztán a program végén állásajánlatot ad, ha bevált az illető. Kárpát-medencei vonatkozásban is adódik ebben lehetőség. Például fel lehetne használni szlovákiai, romániai, szlovéniai és magyarországi magyar borászok közötti cserére, és még a nyelv sem jelentene akadályt.

Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!