Kenyeret az ünnepi asztalra
Tanácsok kenyérimádóknak
2010-12-24 | Vizi CsengeBizony a magyarok mindig is szerették a kenyeret. Vidéken régen komoly kultúrája volt a pékáruk készítésének és fogyasztásának. Ki-ki a kemencében sütötte cipóját a saját maga által aratott, majd begyűjtött és végül megőrölt búzából. Szinte minden étkezésnél és minden ételhez került kenyér az asztalra, és fogyott is rendesen a ropogós csodából. Mára azonban a városok szaküzleteiben alig lelhető fel a régi idők vagy akár a modern pékségek zamatos, természetes módon készült áruja, de még minőségi liszt után is le kell járnia a lábát az embernek, pedig valljuk be, nincs étvágygerjesztőbb a frissen sült, ropogós héjú, még gőzölgő kenyérnél, ezért ne adjuk fel a keresést!
A borok és az ételek párosítása a karácsonyi ünnepek közeledtével mindig nagy szerepet és sok szót kap, sőt, ma már egyre többen adnak arra is, hogy a konyhában ne csak főételt készítsenek, hanem mondjuk, a reggelihez süssenek egy cipót. Ha van egy kis időnk két ajándékvásárlás, csomagolás, karácsonyfa öltöztetés és a főzés között, próbáljunk meg koncentrálni a megfelelő kenyér kiválasztására, amiben a Magyar Pékszövetség is segítséget kíván nyújtani.
Hazánkban a karácsonyi asztalra elsődlegesen halászlé, rántott ponty, töltött káposzta, libamáj kerül, amikhez külön-külön keressünk kenyeret és bort, ezzel tökéletes ízharmóniával ajándékozhatjuk meg szeretteinket.
Az ünnepi ebédet kezdhetjük egy pikánsabb halászlével, amihez válasszunk egy burgonyás kenyeret. Ennek belső struktúrája nedves, jól szívja fel a levest, ráadásul egy kisebb szálkabalesetet is könnyedén orvosolhatunk vele. Kortyoljuk mellé a Weninger Pincészet 2008-as Sopron Cuvée-jét.
Miközben a gyerekek díszítik a fenyőfát, addig mi készítsük elő a pontyunkat, rántsuk ki, mellé pedig vásároljunk kukoricás kenyeret. A kukoricadarával meghintett kenyér ropogós héjjal rendelkezik, ami emeli hangulatunkat, ráadásul a dara kiemeli a ponty ízét. Így kellemes csevej mellett nem csak lelkünket, hanem testünket is kényeztetjük, főképp, ha poharunkból közben a Béres Pincészet 2009-es Furmintját iszogatjuk.
Ha pedig a nagymamánk épp forró zsírban sült libamájjal várna, reménykedjünk, hogy hozzá magyar kovászos fehérkenyeret sütött. Kenjük rá a libamájat az finom, ropogós, puha kenyérszeletre, és nyissuk ki hozzá a Árvay Angelika 2009-es Tokaji Édesem névre hallgató késői szüretelésű sárgamuskotályát. A fehérkenyér tökéletes kísérője az egyik legjobban ismert fogásnak is: a töltött káposztának is, akár picit meg is piríthatjuk a szeleteket, főképp, ha füstölt húsból készültek a gombócok.
Amennyiben mi várunk vendégeket karácsonyra vagy akár szilveszterre, ne féljünk rozskenyeret felszolgálni nekik. Persze előtte készítsünk belőle pirítóst, aminek különleges aromája tökéletesen megy a kaviárhoz, de akár padlizsánkrémmel is megbolondíthatjuk. Ekkor kínáljuk mellé Demeter Zoltán 2009-s Száraz Birtokborát.
Megelégedettség fog tükröződni rokonaik arcán, ha sütünk egy kevés diós kenyeret, amely kiemeli a lazac ízét, így kiváló csemege lehet akár a szilveszteri partin is apró falatkákként újragondolva, ebben az esetben kínáljuk hozzá az Orbán Pince 2009-es 05 Badacsonyi Szürkebarátját. De akár olajos magvakat is rakhatunk a kenyértésztába és annak felületére, amellyel utat nyithatunk a rákok világába, ezzel varázsolva el vendégeink ízlelőbimbóját.
Az ebéd végén, vagy az édesszájúak kedvére édességnek válasszuk mákos gubát, amihez használjunk gubarúdat vagy hagyományos vajjal és tejjel készült kiflit, előbbi alakja megkönnyíti a darabolást, ráadásul a tejet is egyszerűen fel tudja szívni, utóbbi pedig a gyermekkori szép emlékeket idézheti fel bennünk.
Ha értesülni szeretne a magyar és nemzetközi borvilág híreiről, jelentkezzen Primőr hírlevelünkre!
Winelovers borok az olvasás mellé
Hírlevél
Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!